Naturalna utrata wagi przy pomocy wody owsianej: fakt czy fikcja?

Czy możliwa jest naturalna utrata wagi za pomocą wody owsianej? Opowiemy Ci o tym wszystko w tym artykule. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Naturalna utrata wagi przy pomocy wody owsianej: fakt czy fikcja?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Niewiele produktów spożywczych jest tak zdrowych jak płatki owsiane. W rzeczywistości badania nad tym ziarnem mówią, że działają one jako rodzaj regulatora metabolizmu. Dodatkowo mogą pomóc w dbaniu o serce i jelita, nie mówiąc już o tym, że wspierają procesy utraty wagi. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób decyduje się regularnie włączać do swojej diety przynajmniej szklankę owsianki. Ale czy rzeczywiście możliwe jest odchudzanie przy pomocy wody owsianej?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) twierdzi, że owies jest jednym z najzdrowszych produktów spożywczych, jakie możemy znaleźć. Jest źródłem energii i witalności, dlatego na różne sposoby powinniśmy codziennie włączać go do naszej diety.

Ponadto, aby odżywić organizm i zaspokoić apetyt, szczególnie polecane są pełnoziarniste płatki owsiane. Owsianka uchodzi również za „królową zbóż”, ponieważ może wspomagać odchudzanie. W jaki sposób?

Dowiedz się poniżej.

Korzyści ze spożywania wody owsianej

1. Może obniżyć poziom cholesterolu i wspomóc pracę serca

Badanie przeprowadzone przez University of Kentucky potwierdziło wcześniejsze wnioski badawcze, że jedzenie płatków owsianych może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu i ogólnego cholesterolu, jednego z głównych markerów ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Wystarczy wypić szklankę wody owsianej na pusty żołądek. Zawarte w niej kwasy omega sześć i kwas linolowy stanowią tzw. dobre tłuszcze i odpowiadają za obniżenie poziomu cholesterolu.

2. Odchudzanie przy pomocy wody owsianej jest możliwe, ponieważ jest niskokaloryczna

Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, płatki owsiane mają niewiele kalorii (389 kcal/100 gramów) a jednocześnie dają poczucie sytości. Zawierają zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. To bez wątpienia jedna z dzisiejszych superżywności!

Mając to na uwadze, picie wody owsianej może być idealnym sposobem na ograniczenie spożycia przemysłowych napojów orzeźwiających, które dostarczają tylko cukru i pustych kalorii.

3. Owies przyczynia się do kontroli poziomu glukozy we krwi

Płatki owsiane to pokarm często polecany osobom z cukrzycą. Eksperci twierdzą bowiem, że rozpuszczalny błonnik poprawia trawienie skrobi i pomaga utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi, unikając skoków, które są tak niebezpieczne dla osób z cukrzycą.

4. Może pomóc w poprawie trawienia

Woda z płatków owsianych może pomóc w redukcji kwasów żółciowych, ułatwiając w ten sposób pasaż jelitowy i zapobiegając zaparciom.

Ponadto zawarte w niej węglowodany są wolno wchłaniane, co zapewnia uczucie sytości. To idealny sposób na utratę wagi, gdyż eliminuje potrzebę podjadania między posiłkami lub przejadania się.

Odchudzanie przy pomocy wody owsianej: jak to działa?

Spożywanie płatków owsianych może pomóc w utracie wagi, jeśli wchodzi w skład odpowiedniej diety uzupełnianej regularnymi ćwiczeniami. Jednak woda owsiana sama w sobie nie wyeliminuje całej nadwagi ani nie zdziała cudów. Dlatego eksperci zawsze zalecają łączenie dobrej diety z treningiem i innymi nawykami zdrowego stylu życia.

Jednak woda z płatków owsianych może pomóc w utracie wagi, gdy jest spożywana jako substytut napojów przemysłowych (takich jak soki butelkowane, słodzone herbaty, wody smakowe, napoje bezalkoholowe itp.). Ze względu na swój główny składnik zapewnia uczucie sytości, które może pomóc w złagodzeniu nieodpartej ochoty na jedzenie. W ten sposób eliminuje się podjadanie między posiłkami oraz przejadanie się podczas posiłków.

Ponadto ten napój ma pewne działanie moczopędne, dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie. Więc to nie jest mit: możemy przyśpieszyć odchudzanie przy pomocy wody owsianej. Ale musimy spełnić dwa warunki. Po pierwsze pijąc ją „bez cukru lub innego rodzaju słodzika”, a po drugie stosując ją w ramach odpowiedniej strategii.

Jak wspierać odchudzanie przy pomocy wody owsianej?

Owies: źródło rozpuszczalnego błonnika.
Utrata masy ciała za pomocą wody owsianej jest możliwa, o ile jest częścią zdrowej diety i rutyny treningowej.

Jak często należy ją spożywać?

Pij regularnie szklankę wody owsianej w ramach zbilansowanej diety, najlepiej przed śniadaniem. Dzięki temu będziesz czuć sytość przez większość poranka i dostarczysz energii i błonnika potrzebnych na rozpoczęcie dnia.

Możesz także spróbować wypić kolejną szklankę w ramach przekąski, ale unikaj dodawania cukrów lub słodzików.

Jak przygotować wodę owsianą?

 1. Przygotuj filiżankę płatków zbożowych, laskę cynamonu i dwa litry wody.
 2. W blenderze zmiksuj ziarna ze szklanką wody, aż uzyskasz gładką mieszankę.
 3. Następnie możesz dodać resztę wody, cynamon i łyżeczkę miodu. Jeśli widzisz, że nadal jest trochę niezmielonych płatków owsianych, możesz je odcedzić.
 4. Na koniec wstaw wodę do lodówki, aby mieć ją pod ręką przez cały dzień.

Zacznij śniadanie od jednej szklanki. Idealnie nadaje się również do picia przed posiłkami, ponieważ zapewni Ci zarówno poczucie sytości, jak i dobre odżywienie.

Przykładowy dzień, który promuje odchudzanie przy pomocy wody owsianej

 • Śniadanie: Wypij szklankę wody z płatków owsianych, zjedz jabłko i dodaj jakiś napar.
 • Obiad: Wypij szklankę wody owsianej przed głównym posiłkiem. Świetna opcja to sałatka ze szpinakiem, szparagami i orzechami włoskimi oraz pieczona pierś z indyka.
 • Przekąska: napij się zielonej herbaty i zjedz sałatkę owocową.
 • Kolacja: Wypij kolejną szklankę wody owsianej. Oprócz tego pieczone plastry bakłażana i buraka z odrobiną soku z cytryny to świetny przepis na kolację. Na deser można zjeść pieczone jabłko z cynamonem.

Jak widać, najważniejszą rzeczą jest rozpoczęcie dnia od szklanki wody owsianej i włączenie jej jako napoju do posiłków. Należy jednak zawsze pamiętać o utrzymaniu równowagi i nie przesadzać. W przypadku jakichkolwiek pytań najlepiej skonsultować się z zaufanym dietetykiem lub lekarzem rodzinnym.

To może Cię zainteresować ...
Płatki owsiane – dlaczego warto je jeść?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Płatki owsiane – dlaczego warto je jeść?

Płatki owsiane pomagają regulować problemy trawienne i dostarczają energię, której potrzebujemy w ciągu dnia, a także zapewniają wiele innych korzy...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Digital Publishing Institute; 2015 Dec 10 [cited 2017 Sep4];7(12):10369–87. Available from: http://www.mdpi.com/2072-6643/7/12/5536.
 • Food Data Central. Oats. U. S. Department of Agriculture. Enero 2019.
 • Hou Q, Li Y, Li L, Cheng G, Sun X, Li S, et al. The Metabolic Effects of Oats Intake inPatients with Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients[Internet]. Multidisciplinary
 • Mirmoghtadaie, L., Kadivar, M., & Shahedi, M. (2009). Effects of succinylation and deamidation on functional properties of oat protein isolate. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2008.09.025
 • Mol, A. (2013). Mind your plate! The ontonorms of Dutch dieting. Social Studies of Science. https://doi.org/10.1177/0306312712456948
 • Nadal, K. L. (2017). Health at Every Size. In The SAGE Encyclopedia of Psychology and Gender. https://doi.org/10.4135/9781483384269.n275
 • Universidad de Kentucky. (2008). Oatmeal’s Health Claims Reaffirmed, Study Suggests. https://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080108102225.htm
 • Rasane P, Jha A, Sabikhi L, Kumar A, Unnikrishnan VS. Nutritional advantages of oats andopportunities for its processing as value added foods – a review. J Food Sci Technol.2013;52(2):662–75.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.