Nasiona arbuza, a ich wpływ na zdrowie nerek

Nasiona owoców pomagają regulować trawienie i wzmacniać nerki, dlatego też świetnym pomysłem jest wykorzystanie nasion arbuza do przyrządzenia naparu o właściwościach leczniczych.
Nasiona arbuza, a ich wpływ na zdrowie nerek
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy kiedykolwiek wypowiedziałeś słowa „detoksykacja nerek” oraz „nasiona arbuza” w jednym zdaniu? Każdy wie, że arbuz jest zdrowy, pożywny i orzeźwiający – to oficjalny owoc lata. Ale zanim zaczniemy go jeść, to zazwyczaj usuwamy nasiona arbuza, czyli te duże, czarne pestki.

Coraz więcej arbuzów sprzedawanych jest w postaci bezpestkowej, co pozwala oszczędzić nabywcy czas potrzebny na usunięcie nasion z każdego kawałka.

Ale czy wiedziałeś o tym, że te małe nasionka mają także niesamowite korzyści dla zdrowia? Jeśli użyjesz ich w odpowiednich ilościach i we właściwy sposób, to możesz przekonać się, jak sprawnie przebiegnie detoksykacja nerek i jak poprawi się ich funkcjonowanie po wypiciu naparu z nasion arbuza.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci wszystkie niezbędne informacje na temat wspomnianego powyżej ciekawego sposobu wykorzystania pestek tego owocu.

Detoksykacja nerek a korzyści oferowane przez nasiona arbuza

Czy jest ktoś, kto nie lubi arbuza? Ten sezonowy owoc jest naszym najlepszym przyjacielem w okresie letnim, ponieważ arbuz zapewnia prawidłowe nawilżenie organizmu, odpowiednią porcję cennych minerałów i przeciwutleniaczy, a jednocześnie pozwala zwalczyć niekorzystne zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie.

Ale większość ludzi wypluwa lub usuwa nasiona arbuza, albo dlatego, że nie są przyzwyczajeni do ich zjadania, albo po prostu uważa je za uciążliwe. Niestety oznacza to zarazem, że tracimy w ten sposób naprawdę niesamowite korzyści dla zdrowia oferowane przez pestki tego owocu. A jakie one są? O tym piszemy poniżej.

1. Małe nasiona, wspaniały środek przeczyszczający

Ból brzucha

Większość nasion różnych owoców ma łagodne działanie przeczyszczające, które poprawia przebieg procesów trawienia. Problem polega na tym, że nasiona arbuza są znacznie większe niż, powiedzmy, truskawek.

To sprawia, że ludzie znacznie rzadziej decydują się na ich połykanie, mimo tego, że w rzeczywistości ci, którzy dysponują odpowiednią wiedzą na ich temat chętnie wykorzystują ich możliwości do zwalczania zaparć i przyrządzają sobie napar z pestek arbuza. Nasiona tego owocu są bardzo skuteczne!

2. Detoksykacja nerek i poprawa ogólnego stanu zdrowia

Nerki

Detoksykacja nerek za pomocą naparu z pestek arbuza jest znana już od wielu stuleci, nasiona te stosowane są także w przypadku leczenia kamicy nerkowej.

Mają one silne działanie oczyszczające, pomagają usunąć toksyny i nagromadzone w organizmie inne odpady, a także przyczyniają się do poprawy funkcjonowania redukując w pierwszej kolejności tworzenie się kamieni w nerkach.
Oprócz dbania o zdrowie nerek, można też pić napar z nasion arbuza w celu regulowania ciśnienia krwi.

3. Nasiona arbuza dostarczają sporo energii

Arbuz

Powinieneś zdać sobie sprawę, że wypluwając nasiona arbuza tracisz naprawdę wiele oferowanych przez nie korzyści. Czy wiedziałeś o tym, że nasiona arbuza są naprawdę wyjątkowo pożywne, zanim przeczytałeś nasz dzisiejszy artykuł? Założymy się, że nie, a jest to mało znany fakt na ich temat.

Nasiona arbuza zawierają spore ilości likopenu, silnego przeciwutleniacza, który jest również cennym składnikiem na przykład pomidorów. Pestki tego owocu zawierają także wysokie stężenie magnezu i cynku.

Pora zatem wziąć pod uwagę następujące fakty:

 • Nasiona arbuza zawierają bardzo niewielką ilość kalorii, a jednocześnie zapewniają sporą dawkę energii, co powoduje, że są one doskonałym wyborem dla osób w trakcie rekonwalescencji po chorobie lub zabiegu chirurgicznym, czy też po prostu zwyczajnie zmęczonych.
 • Są również świetną opcją na wszystkie te dni, kiedy czujesz się zbyt zmęczony, by wstać rano z łóżka.

Jak zrobić herbatę z nasion arbuza na detoksykację nerek?

Napar z arbuza

Cała procedura jest naprawdę bardzo prosta. Ten napar o właściwościach leczniczych jest doskonałym napojem dla każdego, kto cierpi na problemy z nerkami, a nawet nawracające infekcje dróg moczowych. Należy po prostu postępować według poniższych wskazówek:

Składniki

 • 40 g nasion arbuza (staraj się używać arbuzów z upraw ekologicznych),
 • 1 litr wody,
 • 150 g arbuza pociętego w kostkę.

Sposób przygotowania

 • Pierwszym krokiem jest zagotowanie litra wody. W trakcie oczekiwania, aż zacznie ona wrzeć, należy weź moździerz i użyj go do zmielenia nasion arbuza na drobny proszek – im bardziej rozetrzesz nasiona arbuza, tym łatwiej będzie przyrządzić z nich napar.
 • Dodaj nasiona arbuza do wrzącej wody i gotuj je przez około pół godziny. Po upływie tego czasu zdejmij naczynie z ognia i pozwól mieszaninie się rozdzielić przez następną godzinę, a także odczekaj aż ostygnie do temperatury pokojowej.
 • Przecedź płyn i przygotuj sobie butelkę szklaną na potrzeby kolejnego etapu.
 • Jaki jest następny krok? Zmiksuj kawałki arbuza i napar w blenderze. Przechowuj tę mieszaninę w lodówce, najlepiej w szklanej butelce, aby zapobiec pochłanianiu przez nią różnych zapachów i aromatów z innych potraw w lodówce.

Jak należy pić herbatę z nasion arbuza?

 • Należy pić tak przyrządzony napar w temperaturze pokojowej. Pierwszą szklankę wypij na czczo z samego rana, a kolejne pół godziny po każdym posiłku. Postępuj zgodnie z opisaną procedurą przez dwa dni w tygodniu, aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów.
 • Należy pamiętać o tym, aby nie dodawać cukru do naparu. Jeśli będziesz chciał posłodzić napój, to możesz dodać do niego łyżkę miodu (25 g). Trzeba też podkreślić, że chociaż może się okazać, że arbuzy będą dostępne w sklepach spożywczych jedynie w lecie (arbuzy są owocami sezonowymi), to przez cały rok można znaleźć nasiona arbuza w sklepach ze zdrową żywnością.
 • Zobacz, jak opisana metoda lecznicza zadziała w Twoim przypadku. Pamiętaj, aby nigdy nie przekraczać zalecanych 40 gramów nasion arbuza. Napar jest najlepszym sposobem, aby wykorzystać dobroczynne właściwości nasion arbuza, ponieważ ich jedzenie w postaci surowej nie pozwoli Ci na pełne ich strawienie.

Czy rozpoczniesz zaparzać nasiona arbuza już dzisiaj?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.