Najlepsze wskazówki, jak przestać pić za dużo kawy

Jeśli chcesz przestać pić zbyt dużo kawy, ważne jest, aby nie zastępować jej innym nałogiem. Wręcz przeciwnie, powinieneś nauczyć się kilku technik, aby móc się bez niej obejść w zdrowy sposób.
Najlepsze wskazówki, jak przestać pić za dużo kawy
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Picie filiżanki kawy każdego ranka należy do nawyków wielu osób. To napój, który sprawia, że czujesz się zrelaksowany i rozbudzony dzięki zawartości kofeiny, która powoduje nadpobudliwość. Jedna lub dwie filiżanki dziennie jest w porządku. Jednak problem pojawia się, gdy pijesz za dużo kawy.

Chcesz dowiedzieć się, jak porzucić ten nawyk, zastępując go zdrowszymi opcjami?

Czy pijesz za dużo kawy?

Picie zbyt dużej ilości kawy jest szkodliwe dla zdrowia.

Wszystko jest dobre z umiarem, ale jak się czegoś nadużywa, bardzo trudno przestać. Dzieje się tak, ponieważ twój organizm wytwarza tolerancję. Dlatego potrzebujesz coraz więcej danej substancji, podczas gdy twoje ciało czuje się tak samo, jak przy pierwszym spożyciu.

Picie zbyt dużej ilości kawy zwiększa aktywność organizmu. W rzeczywistości może również powodować niepokój, problemy z nerwami, a także tachykardię. W związku z tym może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

U niektórych ludzi układ nerwowy nie działa tak, jak powinien. Może to wpływać na sen, nastrój, a w pewnych przypadkach nawet powodować zespół niespokojnych nóg, znany również jako choroba Willia-Ekboma. Ten zespół ma pochodzenie neurologiczne i powoduje, że nogi się poruszają, ponieważ czują mrowienie i pieczenie.

Ponadto kawa zawiera również kahweol i kafestol, substancje podnoszące tak zwany „zły cholesterol” (LDL) we krwi.

Niestety, natychmiastowe zaprzestanie picia może spowodować objawy odstawienne, takie jak bóle głowy, zły nastrój lub zmęczenie. Dlatego pokażemy Ci, jak w zdrowy sposób przestać pić za dużo kawy.

Jak przestać pić za dużo kawy

Wypróbuj niektóre z tych pomysłów, aby przestać pić zbyt duże ilości kawy w ciągu dnia.

1. Stopniowo zmniejszaj ilość

Zacznij od powolnego zmniejszania ilości filiżanek, które wypijasz każdego dnia. Jeśli pijesz pięć filiżanek dziennie, przez kilka dni zejdź do czterech, potem do trzech i tak dalej.

W ten sposób nie poczujesz efektu odstawienia ani niepokoju, ponieważ Twój organizm będzie się powoli przyzwyczajał do mniejszych ilości kawy wypijanej dziennie. Przekonasz się, że jedna lub dwie wystarczą, aby dodać Ci energii i dać uczucie satysfakcji.

2. Połącz kawę z mlekiem

To dobry sposób na zaprzestanie picia zbyt dużej ilości tej silnej substancji. Jeśli nadal będziesz ją pić w tej samej filiżance i zmniejszysz jej koncentrację, będziesz spożywać mniej kofeiny.

Jeśli nie tolerujesz laktozy, zamiast mleka użyj większej ilości wody lub substytutu mleka. Chodzi o to, aby zmniejszyć ilość kofeiny, więc jest to dobry sposób.

3. Spróbuj napojów bezkofeinowych

Zamień kawę z kofeiną na kawę bezkofeinową. Chociaż bezkofeinowa może zwiększyć poziom cholesterolu, przestajesz pić kofeinę, która sprawia, że kawa jest tak uzależniająca.

Kiedy usuniesz uzależniający składnik kawy ze swojego życia, łatwiej będzie ci z niej zrezygnować lub zmniejszyć dawkę. Nie martw się o to, jak smakuje kawa bezkofeinowa – jest prawie taka sama jak zwykła kawa.

4. Zastąp kawę czymś innym

W przerwie w pracy zamień filiżankę kawy na owoc, sok, herbatę bezkofeinową lub inną zdrowszą przekąskę.

Na przykład spróbuj jeść jabłka, aby uzyskać lepsze wyniki. Jednak na pewno będziesz zaskoczony, gdy odkryjesz, że woda jest tak naprawdę najlepszym substytutem.

Gdy najdzie Cię ochota na kawę, powinieneś od razu sięgnąć po coś zdrowszego. Musisz podjąć świadomy wysiłek, aby to zrobić i nie zastępować jej innym występkiem.

5. Zdrzemnij się

Drzemka może pomóc przestać pić zbyt dużo kawy.

Jeśli pijesz kawę, aby nie zasnąć, lepiej uciąć sobie od 15 do 25 minut drzemki, aby się zregenerować. W rzeczywistości wyniki będą lepsze. Chociaż kawa nie pozwala zasnąć, wcale nie pomaga w koncentracji ani nie sprawia, że czujesz się dobrze wypoczęty.

Nie odmawiaj swojemu ciału odpoczynku, na który zasługuje. Pamiętaj, że brak wystarczającej ilości snu spowoduje zmęczenie i inne choroby.

Dodatkowo ważne jest, aby mieć pod ręką lekarstwo na ból głowy podczas zmniejszania ilości wypijanej kawy. Bardzo często w ciągu pierwszych kilku dni pojawiają się migreny.

Zalecenia końcowe

Nie powinieneś używać herbaty zawierającej kofeinę, aby odzwyczaić się od kawy. Chociaż jest zdrowsza, również uzależnia, ponieważ zawiera teinę. W rzeczywistości ta substancja jest tak samo silna jak kofeina.

Zalecamy spanie co najmniej 7 lub 8 godzin w nocy, aby organizm mógł odpocząć i mieć wystarczająco dużo energii na cały dzień. Dzięki temu pozostaniesz aktywny w ciągu dnia bez polegania na substancjach, które nie pozwolą ci ani zasnąć, ani zachować czujności.

Ponadto zrównoważona dieta jest niezbędna, aby uniknąć picia zbyt dużej ilości kawy. Zjedzenie przekąski rano i po południu pomoże uniknąć stresu i niepokoju, które często sprawiają, że masz ochotę na małą czarną.

Nawodnienie ma również zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Dlatego codziennie należy wypijać około 6-8 szklanek wody.

Jednak to twój lekarz powinien zdecydować, ile potrzebujesz na podstawie swojej wagi i innych warunków zdrowotnych.

To może Cię zainteresować ...
Kawa — najlepszy sprzymierzeniec Twojego mózgu!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Kawa — najlepszy sprzymierzeniec Twojego mózgu!

Czy wiesz, że kawa doskonale wpływa na Twój mózg? Dowiedz się, ile filiżanek kawy musisz wypić, aby zapobiec chorobom neurodegeneracyjnym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.