7 najczęstszych fantazji seksualnych

Fantazje seksualne to tworzone w naszych umysłach wizje na temat seksu. W tym artykule poznasz najczęstsze fantazje seksualne.
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2023

Fantazje seksualne to wyobrażenia na temat seksu, które tworzymy w naszych umysłach. Mężczyźni i kobiety rozwijają je w równym stopniu i są one bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Niezależnie od panujących norm, każdy z nas na jakimś etapie je snuje. Istnieje wiele ich rodzajów, ale dzisiaj opiszemy siedem najczęstszych fantazji seksualnych.

Istnieje wiele niedomówień dotyczących tego, czym tak naprawdę jest fantazja seksualna. Często ludzie wiążą to zjawisko z niewiernością, niemoralnymi myślami lub czymś niewłaściwym i perwersyjnym. Nic bardziej mylnego. Pojawiają się one w okresie dojrzewania i trwają przez całe dorosłe życie. Możesz je mieć, gdy jesteś w formalnym związku lub będąc singlem. W dzisiejszym artykule opiszemy siedem najczęstszych fantazji seksualnych.

Przykłady najczęstszych fantazji seksualnych

Nie jest łatwo określić normy jeśli chodzi o seksualne fantazje. Zdaniem badaczy dyskusja powinna koncentrować się nie tyle na ich treści, ile raczej na tym, w jaki sposób wpływają na daną osobę. Dlatego katalogowanie najczęstszych fantazji seksualnych nie jest łatwe, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że mężczyźni i kobiety mogą snuć różne wizje.

Eksperci odkryli, że fantazje mężczyzn są bardziej aktywne, podczas gdy kobiety są bardziej otwarte lub pasywne. Przykłady najczęstszych fantazji seksualnych podzielono na cztery główne grupy:

  • Eksploracyjne: takie jak seks grupowy, doświadczenia z płciami innymi niż własna orientacja seksualna, rozwiązłość i tak dalej.
  • Intymne: takie jak całowanie, seks oralny, seks na świeżym powietrzu i tym podobne.
  • Bezosobowe: takie jak używanie przedmiotów do osiągania przyjemności lub obserwowanie innych podczas aktu seksualnego.
  • Sadomasochistyczne: klapsy i bicie kogoś, lub otrzymywanie klapsów od partnera i inne tego typu zachowania.

Wszystkie te fantazje seksualne są uważane za normalne. Dowody wskazują, że aspekty kulturowe, takie jak religia, mogą warunkować rodzaj fantazji, jakie snują ludzie w danym społeczeństwie. Mając to wszystko na uwadze, poniżej przedstawiamy siedem najczęstszych fantazji seksualnych.

1. Seks grupowy

Seks grupowy to jedna z najczęstszych fantazji seksualnych. Dotyczy ona orgii (tj. spotkań więcej niż czterech osób) oraz trójkątów. Jest to bardzo popularna fantazja.

Występuje ona zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Prawie nigdy jednak się nie urzeczywistnia. Strach przed oceną społeczną, odrzuceniem partnera i innymi konsekwencjami stanowi przeszkodę w jej realizacji. Należy jednak pamiętać, że jest to wspólne dla wszystkich rodzajów fantazji seksualnych: w większości mają one istnieć wyłącznie w umyśle.

2. Uprawianie seksu w miejscach publicznych

Para całuje się na masce samochodu
Ze względu na możliwość bycia dostrzeżonym przez innych, seks w miejscu publicznym wprowadza do erotycznych doznań pewną dozę adrenaliny.

Sądzimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Rewolucja seksualna i jej wpływ na dzisiejsze życie

W świecie anglosaskim praktyka ta nazywa się dogging lub cruising, w języku hiszpańskim znana jest jako cancaneo. Łączy w sobie każdą aktywność seksualną lub grupową, która jest wykonywana w miejscu publicznym, zwiększając ryzyko bycia dostrzeżonym i ocenionym.

Jak się okazuje, to właśnie ten ostatni czynnik najbardziej napędza fantazję. Przypływ adrenaliny, który pojawia się w ciele, jest przez wielu interpretowany jako przyjemność. Kabina samolotu, zaciszny zakątek na plaży, samochód zaparkowany w centrum miasta itd. to idealna przestrzeń dla tych, którzy stawiają na tę fantazję erotyczną.

3. 7 najczęstszych fantazji seksualnych – dominacja

Sadomasochizm to jedna z najpopularniejszych fantazji seksualnych, która czerpie ze źródeł sadyzmu i masochizmu. Seks sadomasochistyczny polega na przyjemności płynącej z bycia zdominowanym lub zdominowania kogoś.

Wielu uważa, że tego typu fantazje wykazują pewien stopień ekstremizmu, ale nie zawsze tak jest. Seks sadomasochistyczny ma różne stopnie, niektóre z nich nie są ekstremalne. Wszystko, co ma związek z pewnym rodzajem uległości lub dominacji i wiąże się z jakimś procentem bólu, można uznać za sadomasochistyczne.

Dlatego niewłaściwe jest łączenie tej praktyki z sytuacjami przemocy, agresji czy seksu bez zgody jednego z partnerów. Istnieją wprawdzie osoby, które znajdują w takich czynnościach przyjemność, ale większość ludzi woli łagodniejsze wersje tej praktyki. Na przykład delikatniejszym rodzajem sadomasochistycznego doświadczenia jest drapanie i klapsy (są one bardzo powszechne).

4. Uprawianie seksu z nieznajomym

Swobodny seks uprawiany z nieznajomym to kolejna fantazja seksualna, o której nie można nie wspomnieć. Obejmuje przyjaciół z korzyściami i przygody na jedną noc. Fantazje takie mogą pojawić się nawet gdy dana osoba ma stałego partnera i nie zawsze występują one w kontekście niezadowolenia seksualnego.

Według naukowców osoby, które urzeczywistniają te fantazje, zwykle zgłaszają wyższy poziom przyjemności i robią to bez nawiązywania z partnerem seksualnym intymnego związku. Oznacza to, że przyjemność wynika z braku dokładnej wiedzy na temat danej osoby, w przeciwieństwie do sytuacji, w której są na przykład z dobrze znanym partnerem.

5. Uprawianie seksu z byłym partnerem

Eksperci odkryli, że prawie połowa par, które kończą związek, ma w przyszłości jeden lub więcej kontaktów seksualnych. Dlatego uprawianie seksu z byłym partnerem jest fantazją, którą sporo osób decyduje się zrealizować.

Oczywiście odnosimy się do tych spotkań w kontekście lat po zakończeniu związku – być może nawet wtedy, gdy dana osoba jest już w innej stabilnej relacji. Może to uczynić spotkanie bardziej atrakcyjnym lub idealnym, dlatego jest to jedna z najczęstszych fantazji seksualnych.

6. Przykłady najczęstszych fantazji seksualnych – homoseksualizm

Lesbijki - przykłady najczęstszych fantazji seksualnych
Odkrywanie seksualności z osobami tej samej płci (lub odwrotnie, dla tych, którzy uważają się za homoseksualistów) jest uważane za bardzo satysfakcjonujące.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Zaburzenia seksualne: oznaki, przyczyny i jak je przezwyciężyć

Fantazje homoseksualne są stosunkowo powszechne. Mają je zarówno mężczyźni, jak i kobiety, co w niektórych przypadkach może rodzić pytania o tożsamość lub orientację seksualną. W poprzednich sekcjach wspomnieliśmy już o trójkącie i orgii, ale nie zawsze wiążą się one w 100% z wyraźnymi doświadczeniami homoseksualnymi.

Podobnie jak w przypadku powyższych fantazji seksualnych, ta również obraca się wokół przyjemności. Wynika ona także z ciekawości. Ta fantazja jest znacznie bardziej powszechna, niż zdajemy sobie sprawę i, jak zauważyliśmy na początku, nie jest uważana za niezwykłą, dziwaczną lub anormalną.

7. Seks z odgrywaniem ról

Naszą listę zamyka seks z elementem odgrywania ról. Polega na rozwijaniu fikcyjnej roli w dobrowolny sposób. Na przykład pacjent-lekarka lub nauczycielka-uczeń. Jest to bardzo szerokie doświadczenie, które może, ale nie musi pozwolić danej osobie na odkrywanie swoich fetyszy seksualnych.

Ta fantazja może imitować sceny lub pomysły zaczerpnięte z filmów, seriali lub dowolnego rodzaju elementów fikcyjnych. Fantazje te są bardzo powszechne i pozwalają na urozmaicenie rutyny seksualnej wielu par. Ponieważ jednak wymagają one udziału obojga partnerów, wiele osób często nie dzieli się nimi z obawy przed byciem ocenionym.

Ogólnie rzecz biorąc, fantazje seksualne, które tutaj wymieniliśmy, są najczęstsze, ale istnieją ich jeszcze całe dziesiątki. Są one interesujące, generują przyjemność i często nie ma wyraźnego zamiaru ich urzeczywistnienia. Czasami fantazja wydaje się idealna w głowie danej osoby, ale unika się jej z obawy przed konsekwencjami lub osądem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahrold, T. K., Farmer, M., Trapnell, P. D., & Meston, C. M. The relationship among sexual attitudes, sexual fantasy, and religiosity. Archives of sexual behavior. 2011; 40(3): 619-630.
  • Halpern-Meekin, S., Manning, W. D., Giordano, P. C., & Longmore, M. A. Relationship churning in emerging adulthood: On/off relationships and sex with an ex. Journal of Adolescent Research. 2013; 28(2): 166-188.
  • Joyal, C. C., Cossette, A., & Lapierre, V. What exactly is an unusual sexual fantasy?. The journal of sexual medicine. 2015; 12(2): 328-340.
  • Segovia, A. N., Maxwell, J. A., DiLorenzo, M. G., & MacDonald, G. No strings attached? How attachment orientation relates to the varieties of casual sexual relationships. Personality and Individual Differences. 2019; 151: 109455.
  • Wilson, G. D., & Lang, R. J. Sex differences in sexual fantasy patterns. Personality and Individual Differences. 1981; 2(4): 343-346.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.