Rewolucja seksualna i jej wpływ na dzisiejsze życie

Rewolucja seksualna rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu, ale ma coraz większe reperkusje. Poznajmy szczegóły.
Rewolucja seksualna i jej wpływ na dzisiejsze życie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2023

Rewolucja seksualna XX wieku zapoczątkowała nowe sposoby rozumienia seksu i związków. Rozpoczęła się prawdziwa zmiana koncepcji, która nadal przynosi nowe idee i koncepcje. Wszystkie mają olbrzymie reperkusje i mocne argumenty, a także zwolenników po obu stronach.

Niektórzy rozumieją ją jako pozytywne wyzwolenie seksualne, które przynosi wielkie postępy społeczne. Jednak dla innych jest to niemoralna walka, która szkodzi ludzkości.

Rewolucja seksualna atakuje świat

Wyzwolenie seksualne miało swoje pierwsze przejawy w Stanach Zjednoczonych w połowie i pod koniec lat 60. Ale stopniowo rozprzestrzeniło swój wpływ na cały świat, jak donosi Center for United States Studies. Od tego momentu seks przestał być aktem wyłącznie zarezerwowanym dla skonsumowanego małżeństwa i pojawiły się nowe wartości.

Idea swobodnego seksu dla kobiet i mężczyzn stała się rzeczywistością, a świat był tego świadkiem. Zatwierdzenie pigułek antykoncepcyjnych było silnym impulsem dla kobiecej rewolucji seksualnej. Dzięki możliwości zapobiegania niechcianym ciążom dziewczęta odważyły się zrobić krok do przodu.

Pozytywne wpływy rewolucji seksualnej

Z biegiem czasu walki mniejszości przybrały na sile, a kilka krajów poczyniło postępy w różnych kwestiach. Do największych osiągnięć należą:

1. Pojawienie się feminizmu jako silnego i uprawomocnionego ruchu

Jeśli chodzi o seksualność, feminizm oparł swoją walkę na równouprawnieniu z mężczyznami. Kobiety zaczęły uzyskiwać te same prawa i postrzegać seks jako źródło przyjemności. Nie służyły już tylko do zwykłej prokreacji, ale pozwalały sobie także na czerpanie przyjemności z seksu.

„W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych psychoanaliza i seksuologia otworzyły uprzywilejowany dyskurs, który starał się odkryć prawdę o seksie. Oba pola o nieszczelnych granicach były rozmieszczone w różnych porządkach życia i lokalnej kulturze”.

-Trebisacce, Catalina (2013)-

Chociaż nadal istnieje duży opór wobec prawa kobiety do swobodnego seksu, każdego dnia coraz więcej osób rozumie ten proces. Nie mówi się już o prostytucji, ale o kobietach, które chcą się po prostu dobrze bawić. Seks przedmałżeński jest praktycznie faktem dla każdego i nie ma nic wspólnego z moralnością.

2. Małżeństwa homoseksualne w różnych krajach świata

Rządy różnych krajów prawnie zatwierdziły małżeństwa między homoseksualistami. Jest to ważny krok naprzód dla wielu osób, które żyły w tajemnicy ze swoją miłością. W rzeczywistości dzisiejsza młodzież nie jest zaskoczona widokiem pary gejów na ulicy.

małżeństwa homoseksualne.

Istnieją jeszcze inne miejsca, w których przekonania religijne i kulturowe stanowią główne bariery. Jednak trend już został ustalony, a opór jest tylko ignoranckim zaprzeczaniem.

3. Rozpoznanie nowych uwarunkowań seksualnych

W ostatnich latach pojawiają się ludzie, którzy wyjaśniają swoje uwarunkowania seksualne. Nie mówią już o heteroseksualności i homoseksualizmie jako o jedynych sposobach nawiązywania relacji. Istnieją inne, które są również akceptowane wśród młodszej i otwartej populacji. Wśród nich możemy wymienić biseksualność, aseksualność, agamia itp.

4. Edukacja seksualna w szkołach

W przeszłości rozmawianie o seksie z dziećmi lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej było czynem nagannym. Obecnie istnieje wiele szkół publicznych i prywatnych, które włączają edukację seksualną do swoich programów nauczania.

Edukowanie w dziwdzinie takich tematów jak antykoncepcja, szacunek dla ciała i choroby przenoszone drogą płciową to dziś normalne tematy dla dzieci.

5. Legalizacja prawa kobiety do decydowania o przyszłości ciąży

Odwieczna dyskusja na temat praw kobiety i jej nienarodzonego dziecka jest dziś bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Istnieje wiele środowisk, które analizują ten problem i pomimo różnych opinii, ważna jest swoboda dyskusji.

Negatywne konsekwencje rewolucji seksualnej

Prezerwatywa.

Jak wszystko w tym życiu, rewolucja seksualna miała również swoje negatywne aspekty, które wpłynęły na całe społeczeństwo. Zostało to na przykład określone w tym badaniu opublikowanym w 2009 roku przez University of Pennsylvania.

1. Wzrost statystyki chorób przenoszonych drogą płciową (STD)

Przed rewolucją seksualną choroby przenoszone drogą płciową były rzadkością wśród zwykłych ludzi. Bardziej wiązały się ze światem prostytucji. Wraz z nadejściem wolnego seksu liczba chorób przenoszonych drogą płciową wzrosła do dość wysokiego poziomu, a liczba infekcji masowo rośnie.

2. Wzrost liczby nastoletnich ciąż

Pomimo dostępnych metod antykoncepcji i edukacji seksualnej liczba ciąż wśród nastolatek rośnie. W ten sposób dziewczęta, które w młodym wieku zostały matkami, straciły ogromne możliwości rozwoju zawodowego.

3. Niskie zaangażowanie młodych ludzi w swoje związki

Możliwość uprawiania seksu przedmałżeńskiego sprawiła, że wielu młodych ludzi wchodzi w związki i uprawia seks wyłącznie pod wpływem impulsu, w niektórych przypadkach nawet bez uwzględnienia uczuć partnera. Niewierność stała się częścią codziennego życia, ponieważ nie stanowi kwestii w otwartych lub dobrowolnych związkach.

4. Rozpady rodzin i nieślubne dzieci

Po rewolucji seksualnej coraz więcej dzieci zostaje poczętych poza związkiem małżeńskim. Otwarty i beztroski seks z osobami spoza związku ma bardzo poważne konsekwencje.

Wiele małżeństw rozpadło się z powodu niewierności jednego lub obojga partnerów. Rodzina jako instytucja dla wielu przestała mieć taką wartość, jaką miała kiedyś.

Rewolucja seksualna: jej wpływ jest powszechny w dzisiejszym społeczeństwie

Rewolucja seksualna jest dziś obecna we wszystkich sektorach społeczeństwa, a jej wpływ jest różny w zależności od tego, jak na nią spojrzeć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.