Jak długo mogę brać pigułki antykoncepcyjne?

Często zastanawiasz się, jak długo możesz przyjmować pigułki antykoncepcyjne, zakładając, że musisz robić przerwy w pewnych odstępach czasu. Ale to mit, który obalamy w tym artykule.
Jak długo mogę brać pigułki antykoncepcyjne?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak długo możesz brać pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne są szeroko rozpowszechnioną metodą antykoncepcji. Stosują je na całym świecie kobiety w różnym wieku, także w okresie przed menopauzą.

Ta metoda jest bardzo bezpieczna i można powiedzieć, że jej główną wadą jest konieczność pamiętania o zażyciu pigułki. Dziś jednak, z elektronicznymi terminarzami telefonów komórkowych, nie stanowi to dużego problemu. Jednak wiele kobiet woli inną metodę antykoncepcji, ponieważ podejrzewają, że zapomną o tabletce.

Wokół tabletek antykoncepcyjnych narosło wiele mitów. Większość z nich jest bezpodstawna, ale powoli rozprzestrzeniają się wśród użytkowniczek, doprowadzając do przekonania, że są prawdziwe.

Agencje zdrowia często prowadzą kampanie mające na celu wyjaśnienie tych fałszywych przekonań. Problem polega na tym, że wraz z podawaniem dokładnych informacji sieci społecznościowe i fora internetowe nadal wprowadzają w błąd.

Częstym pytaniem wśród kobiet jest to, jak długo mogą przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Zastanawiają się też, czy od czasu do czasu muszą zrobić sobie przerwę. Wynika to z obawy przed rozwojem efektów niepożądanych z powodu rzekomego przeciążenia hormonalnego. Jak zobaczymy, jest to tylko mit.

Czym są pigułki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to metoda antykoncepcji hormonalnej. Oznacza to, że opierają się na stosowaniu sztucznych hormonów regulujących cykl menstruacyjny kobiety i zapobiegających owulacji.

Zatrzymując owulację, która występuje co miesiąc, nie ma możliwości zajścia w ciążę. Bez owulacji nie ma krążącej komórki jajowej, dlatego w przypadku stosunku płciowego plemniki nie mają czego zapłodnić.

Aby osiągnąć swój cel, metoda ta naśladuje zmiany hormonalne w normalnych cyklach poprzez włączenie jednej lub dwóch substancji w postaci tabletek. Niektóre środki antykoncepcyjne mają dwa składniki – estrogen i progestagen – podczas gdy inne tylko jeden – na przykład drospirenon.

Różna jest również liczba tabletek w blistrach tabletek antykoncepcyjnych. Istnieją opakowania po 21 pigułek, inne po 24, a inne po 28. Wśród tych z 28  tabletkami może być 21 w jednym kolorze i 7 w innym lub 24 w jednym kolorze i 4 w innym.

Różnice wynikają z dawek hormonów, które stosują laboratoria. W każdym razie zawsze mają na celu śledzenie wahań przeciętnego cyklu miesiączkowego, który zwykle trwa łącznie 28 dni, między jedną a drugą miesiączką.

Kobieta czytająca informacje dotyczące jej tabletek antykoncepcyjnych.
Pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony, które naśladują normalny cykl menstruacyjny.

Czytaj dalej: 6 powodów nieregularnych miesiączek, których nie powinnaś ignorować

Czy muszę co jakiś czas robić sobie przerwę w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Mit, że należy zrobić sobie przerwę od tabletek antykoncepcyjnych, powstał na podstawie stosowanych przez nie dawek hormonów. Na początku produkcji tej metody leki miały wysokie stężenia estrogenów i progestagenów.

Dziś dawki te zostały zmniejszone prawie 10-krotnie. Istnieje również wiele badań naukowych, które oceniały bezpieczeństwo tabletek, aby poznać ich długoterminowe skutki.

Dzięki zdobytej wiedzy możemy mieć pewność, że nie ma potrzeby robienia przerw. Nie trzeba przerywać ich ciągłego przyjmowania. Jak widać, ten szeroko rozpowszechniony mit nie ma podstaw.

Ta metoda zapobiega owulacji w każdym cyklu, ale nie wpływa na dostępność komórek jajowych. Oznacza to, że jeśli kobieta przestanie brać pigułki antykoncepcyjne, aby zajść w ciążę, będzie miała takie same szanse jak kobieta, która nigdy ich nie brała. To metoda, która nie powoduje bezpłodności.

Fioletowe pigułki tworzące znak żeński.
Można powiedzieć, że to mit, że trzeba zrobić sobie przerwę od tabletek antykoncepcyjnych.

Dowiedz się więcej: Co się stanie, jeśli zwymiotuję po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej?

Inne mity o hormonach w tabletkach

Mity na temat negatywnych skutków pigułek antykoncepcyjnych nie ograniczają się do rzekomej potrzeby przerwy ani nie dotyczą tylko nastolatków. Niestety, ich rozpowszechnianie szkodzi programom planowania rodziny.

Przekonanie, że pigułki antykoncepcyjne są niebezpieczne, jest fałszywe. Przy odpowiednim użytkowaniu mogą być skuteczne w 99%, co stanowi bardzo wysoką wartość. Jeśli chodzi o spadek pożądania seksualnego, którego obawiają się niektóre kobiety, prawda jest taka, że informacje są mylące.

Coś podobnego dzieje się z przypisywanym im przyrostem masy ciała. Ginekolodzy są zgodni co do tego, że są to efekty, które mogą pojawić się na początku stosowania, ale ustępują mniej więcej po trzecim cyklu. Nie zawsze też te znaki występują.

Idealne jest indywidualne podejście do antykoncepcji. Każda kobieta powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby dobrać kombinację hormonów najlepiej dopasowaną do jej trybu życia, budowy ciała, wieku i ewentualnych chorób współistniejących. Każda też powinna sama zdecydować, czy brać pigułki antykoncepcyjne.

Nie ma potrzeby robienia sobie przerwy od tabletek antykoncepcyjnych

Na pytanie, jak długo można brać pigułki antykoncepcyjne, odpowiedź brzmi: nie ma ograniczeń czasowych. Nauka już potwierdziła, że żadne przerwy nie są potrzebne, a dawki hormonów w obecnych lekach są minimalne, więc nie ma akumulacji ani wpływu na płodność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brito Pérez, Cintia, and Ángela Suárez Porta. “Intervenciones eficaces en la adherencia a la medicación contraceptiva: Revisión sistemática.” (2019).
  • Villanueva Egan, Luis Alberto, and Mauricio Pichardo Cuevas. “Adelantos en anticoncepción hormonal.” Ginecologia y Obstetricia de Mexico 75.1 (2007).
  • Amado, J. A., and J. Flórez. “Hormonas sexuales: estrógenos, gestágenos, andrógenos y anticonceptivos hormonales.” Farmacología humana. 4ª Ed. Barcelona: Masson (2003): p887-912.
  • Soubies, M. E., et al. “Adolescentes de hoy…¿ Mitos de ayer?.” Rev Hosp Niños BAires Diciembre 52.239 (2010): 535.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.