Zaburzenia seksualne: oznaki, przyczyny i jak je przezwyciężyć

Czy podejrzewasz, że możesz cierpieć na jakieś zaburzenia seksualne? W tym artykule omówimy przyczyny, znaki ostrzegawcze i sposoby radzenia sobie.
Zaburzenia seksualne: oznaki, przyczyny i jak je przezwyciężyć

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2023

Przyczyny nie są do końca jasne, ale z każdym rokiem wykrywa się coraz częstsze zaburzenia seksualne. Na tej liście znajdują się zaburzenia erekcji, utrata libido, anorgazmia i wiele innych.

Co możemy z nimi zrobić? Przede wszystkim trzeba je zidentyfikować, aby poprosić o pomoc. Następnie trzeba poznać sposoby ich przezwyciężenia, ponieważ można sprawić, że przestaną ci dolegać.

Dobrym sposobem na zwrócenie się o pomoc lub nawiązanie kontaktu z ludźmi w takiej samej sytuacji są stowarzyszenia typu Asociación Ayuda.  Do tego typu organizacji należą osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia seksualne i oferują wsparcie i odpowiedzi dla tych, którzy szukają pomocy.

Przyjrzyjmy się bliżej tego typu problemom.

Znaki ostrzegawcze wskazujące na zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne są często łatwe do zidentyfikowania, ponieważ nie są to problemy jednorazowe. Na przykład sporadyczne zaburzenia erekcji mogą wystąpić w określonej sytuacji, ale nie muszą wpływać na wszystkie inne kontakty seksualne. Jeśli jednak tak się stanie, może istnieć składnik lęku antycypacyjnego, który musi zostać rozwiązany.

Ponadto, gdy u kobiet pojawia się anorgazmia, co powoduje poczucie winy, jak wyjaśnia Clínica Universidad de Navarra, możemy mieć do czynienia z zaburzeniem seksualnym. Osoba, która na to cierpi, może sądzić, że coś z nią jest nie tak, ale tak nie jest.

Zaburzenia seksualne występują często, ale można je rozwiązać. Nie musisz się obwiniać.

Inne sygnały ostrzegawcze zaburzeń seksualnych mogą być następujące:

  • Przedwczesny wytrysk: czy taki, który następuje przed zakończeniem aktu seksualnego. Zwykle pojawia się natychmiast po stymulacji.
  • Pochwica to natomiast skurcz ścian pochwy, który uniemożliwia penetrację lub czyni ją bardzo bolesną.
  • Brak pożądania seksualnego odnosi się do utraty libido.
  • Niezadowolenie seksualne: akt seksualny jest zakończony, ale później zauważa się, że nie było przyjemności.

Wszystkim tym zaburzeniom towarzyszy poczucie winy, niepokoju, strachu i smutku. Może to wpływać na wszystkie rodzaje relacji seksualnych i relacje z partnerem.

Możesz również przeczytać ten artykuł:Przypadkowy seks – poznaj wady i zalety zanim się zdecydujesz

Dlaczego pojawiają się zaburzenia seksualne?

Przyczyn pojawiania się zaburzeń seksualnych może być wiele. W rzeczywistości czasami trzeba odpowiedzieć na kluczowe pytania, które mogą pomóc danej osobie jasno określić, dlaczego może cierpieć na zaburzenia erekcji lub pochwicę.

Na ogół, krótka lista niektórych możliwych przyczyn obejmuje:

  • Doświadczenia traumatyczne: agresja seksualna lub negatywne doświadczenia seksualne mogą generować pochwicę u kobiet lub zaburzenia erekcji u mężczyzn.
  • Stres: W ciele powstaje szereg reakcji, które mogą objawiać się zaburzeniami seksualnymi. Kiedy stres ustąpi, problemy te znikają.
  • Brak równowagi hormonalnej: Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych lub zespół policystycznych jajników może być przyczyną zmian apetytu seksualnego.
  • Depresja: Niektóre problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, mogą również wpływać na zbliżenia seksualne.

Zaburzenia seksualne mogą wskazywać na niepokój w związku . Mogą się pojawić, jeśli doszło do niewierności, druga osoba nie czuje się już kochana lub pożądana. Albo istnieją inne okoliczności (hazard, kłamstwa, agresywne postawy). Dlatego najlepszym sposobem, aby wiedzieć, co się dzieje, jest konsultacja z profesjonalistą.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Fantazje seksualne: wszystko, co chcesz wiedzieć

Jak przezwyciężyć zaburzenia seksualne

Bardzo ważne jest znalezienie psychologa-eksperta zajmującego się zaburzeniami seksualnymi. Jest wielu ekspertów, którzy mogą pomóc.

W większości przypadków znalezienie rozwiązania bez współpracy nie jest możliwe. Nie czekaj więc z wizytą u psychologa, ponieważ to tylko zwiększa dyskomfort.

Innym sposobem przezwyciężenia zaburzeń seksualnych jest wyrażanie bez wstydu tego, co dzieje się swojemu partnerowi. Jeśli twoja partnerka wie, że istnieje sytuacja, która powoduje przedwczesny wytrysk, być może pomoże to opóźnić za pomocą różnych technik lub zabawek erotycznych.

Komunikacja w sferze seksualnej jest niezbędna i wzmacnia nasze relacje.

Oprócz powyższego ważne jest, aby być proaktywnym, aby sytuacja poprawiła się jak najszybciej. Jeśli na przykład pojawi się problem z anorgazmią, ale nie zrobisz tego, co radzi twój psycholog, są bardzo duże szanse, że sytuacja będzie się utrzymywała w obecnym stanie.

Zobacz psychologa o zaburzeniach seksualnych
Konsultacja psychologiczna jest konieczna, aby przezwyciężyć zaburzenia seksualne dzięki odpowiednim poradom, wolnym od piętna i mitów.

Zaburzenie seksualne, czy po prostu zły seks?

To bardzo ciekawe pytanie. Kiedy skonsultujesz się z psychologiem, być może odkryje, że tak naprawdę nie masz żadnego problemu z czerpaniem przyjemności z seksu, ale problemy dotyczą tego, jak uprawiasz seks.

Na przykład, być może nigdy nie masturbowałeś się ani nie wyrażałeś, jak lubisz być dotykany. W konsekwencji seks nie prowadzi do orgazmu.

W tego typu sytuacjach tak naprawdę nie mamy do czynienia z anorgazmią, ale z okolicznością, w której ty i twój partner musicie zmienić sposób, w jaki odnosicie się do siebie podczas seksu. Zaburzenia erekcji mogą również wskazywać na inne czynniki, takie jak utrata pożądania partnera lub poczucie, że nie możesz cieszyć się seksem, ponieważ zawsze jest tak samo.

W każdym razie zaburzenia seksualne istnieją i należy je leczyć. Seks jest ważną częścią naszego dobrego samopoczucia i powinniśmy mieć z nim zdrową relację. Kluczem do sukcesu jest pomoc profesjonalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bravo, C. S., Meléndez, J. C., Almaraz, C. H., Espíndola, J. G. H., & García, A. C. L. (2008). Las distintas disfunciones sexuales masculinas y su relación con la ansiedad y la depresión. Perinatología y Reproducción Humana22(3), 184-194.
  • De La Hoz, F. J. E., & Orozco-Gallego, H. (2018). Fisiopatología del trastorno del deseo en el climaterio. Revista Médica de Risaralda24(1), 54-59.
  • Lince-Rivera, I., Medina-Rico, M., Nuñez-Rodriguez, E., Medina, M. M., & López-Ramos, H. (2022). Disfunción eréctil en personas con VIH–Revisión de alcance. Revista Urología Colombiana/Colombian Urology Journal31(02), e82-e92.
  • Rodríguez, T. R. (2017). Disfunción sexual eréctil:¿ apenas una dificultad de los órganos sexuales?. Revista de enfermedades no transmisibles FINLAY7(3), 225-228.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.