Zespół policystycznych jajników – uleczalny

Żyjemy w szczęśliwych czasach kiedy możemy liczyć na postęp nauki. Po ostatnich badaniach pojawiła się możliwość leczenia kobiet, które dotknął zespół policystycznych jajników. To bardzo dobra wiadomość dla żeńskiej części świata.
Zespół policystycznych jajników – uleczalny
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Badania wykazują, że ponad 12 % młodych kobiet cierpi na tę chorobę. Zespół policystycznych jajników (PCOS), nazywany też wielotorbielowatością jest często diagnozowanym zaburzeniem endokrynologicznym, które wiąże się z nadmierną produkcją męskich hormonów płciowych – androgenów. 

Policystyczne jajniki

Kobiety cierpiące na tę chorobę mogą być narażone na problemy z metabolizmem czy cukrzyce. Są też podatne na choroby układu krążenia i mogą wykazywać wysokie ciśnienie krwi.

Najczęstsze objawy i dolegliwości jakie odczuwają kobiety dotknięte tym schorzeniem, są powodowane wytworzonymi w jajnikach cystami, zwanymi też torbielami jajników.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) – objawy:

  • Nieregularne miesiączki
  • Bezpłodność
  • Ból miednicy
  • Przyrost wagi
  • Skóra trądzikowa lub tłusta
  • Nadmierne owłosienie na twarzy, klatce piersiowej, obszarach ud lub na brzuchu
  • Brązowe zgrubienia na tkance skórnej

Przyczyny tego zespołu nie są znane. Jednak za pojawiające się objawy odpowiada wzrost hormonów, tj. androgenów i oporność organizmu na hormon insuliny.

O policystycznych jajnikach można mówić wtedy, gdy są powiększone i pokryte co najmniej 12 małymi (o średnicy nie większej niż 9 mm) pęcherzykami.

Wysoki poziom androgenów, który reaguje głównie na testosteron, jest winowajcą niechcianych włosów na wszystkich częściach ciała. Te hormony odpowiadają też za tłustą skórę i pojawiający się trądzik.

Z drugiej strony, insulina która powinna kontrolować poziom cukru lub glukozy we krwi – nie funkcjonuje należycie, co generuje zwiększony apetyt. Dlatego często kobiety chorujące na zespół policystycznych jajników zmagają się z otyłością.

Wiele wskazuje na genetyczne podłoża tej choroby, stąd kobiety których matki zmagały się z problemem PCOS znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Aby skutecznie zdiagnozować chorobę należy wykonać badanie poziomu hormonów krwi oraz USG przezpochwowe.

Jeśli występują u Ciebie wspomniane objawy najlepiej będzie udać się na wizytę do ginekologa-endokrynologa.

Czy istnieje lekarstwo na zespół policystycznych jajników (PCOS)?

Bez wątpienia wielokrotnie szukając wiadomości na temat leczenia choroby PCOS dotarłaś do informacji, że jest to schorzenie nieuleczalne. Zalecano dietę, ćwiczenia, pewne leki hormonalne (zazwyczaj antykoncepcję), aby złagodzić objawy, uregulować miesiączkę i poziom hormonów, co doprowadza do złagodzenia trądziku czy bolesnych objawów. Czy można zrobić coś więcej?

Czasopismo Nature Medicine opublikowało niedawno badania naukowe: studium przypadku, które może poświadczyć o uleczalności tej choroby.

badanie zespół policystycznych jajników

Na co wskazują badania?

Odnaleziono związek łączący nierównowagę hormonalną macicy i zespół policystycznych jajników (PCOS). Badania wykazały, że hormon anty-müllerowski (AMH) ma odmienny wpływ na kobiety w ciąży, które chorują na PCOS i na te, których problem nie dotyczy.

U kobiet obarczonych PCOS stężenie tego hormonu jest o 30 % wyższe. Po wykonanych na myszach testach stwierdzono, że nadmiar AMH wstrzyknięty do organizmu zwierząt doprowadził do zespołu policystycznych jajników u ich potomków, w wieku dorosłym.

To odkrycie skłoniło naukowców do skupienia swoich obserwacji na tym hormonie, co potencjalnie może zwiększyć szansę na skuteczny lek. W ten sposób odkryto lek, który zadziałał w warunkach laboratoryjnych, a zatem w tym roku naukowcy pragną rozpocząć badania farmakologiczne u kobiet.

ból jajnika a zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół badawczy poprowadził Paolo Giacobini w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych we Francji i to on przedstawił światu swoje odkrycie. Póki co udało się wstrzyknąć myszom lek o nazwie IVF zwany cetroreliksem, który doprowadził do zaniku objawów.

To może być dobra wiadomość dla milionów kobiet, które cierpią na PCOS i każdego dnia zmagają się z uciążliwymi objawami takimi jak: nadmierne owłosienie, otyłość, utrata włosów czy trądzik i nieregularne miesiączki. Kobiety, które chcą choć trochę załagodzić występowanie wspomnianych przejawów choroby – dzisiaj zmuszone są stosować antykoncepcję. 

Co najważniejsze, jeśli ten lek okaże się sukcesem – zwiększy to szanse wielu kobiet na zajście w ciąże. Jednym z najpoważniejszych skutków zespołu policystycznych jajników jest bowiem niepłodność. Pamiętaj jednak, że z terapią nie ma co zwlekać, bo objawy zespołu policystycznych jajników nasilają się z wiekiem i później można mieć problemy z poczęciem.

Dbanie o zdrowie to nasz obowiązek. Kobiety, które zauważają u siebie pierwsze objawy powinny jak najszybciej udać się do lekarza. Wcielona w życie terapia ma dużo większe szanse powodzenia w młodym wieku.

Póki co lek nie jest jeszcze dostępny na rynku, ale hormonalne leczenie może ułatwić kobietom zajście w ciąże. Brak odpowiedniej diagnozy może doprowadzić do wielu niechcianych konsekwencji i problemów z poczęciem.

Pamiętaj: nie należy się wstydzić PCOS. Oprócz wizyty u lekarza prowadź zbilansowaną dietę; utrzymuj w zdrowiu ciało i duszę. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.