Nacho Monreal - zakończenie kariery znanego sportowca

Nacho Monreal dołącza teraz do listy byłych piłkarzy. Wejdzie w etap życia, który przyniesie nowe możliwości, ale nie zawsze jest łatwy.
Nacho Monreal - zakończenie kariery znanego sportowca
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2022

Były reprezentant Hiszpanii, Nacho Monreal, ogłosił odejście z zawodowej piłki nożnej. W ubiegłym sezonie kontuzja kolana uniemożliwiła mu rozegranie wielu meczów. Teraz będzie musiał zmierzyć się z innym etapem swojego życia, co stawia przed nim kilka wyzwań.

Monreal miał udaną karierę. Grał w dwóch głównych ligach świata: La Liga i Premier League, broniąc barw Osasuny, Malagi, Arsenalu i Realu Sociedad. Z reprezentacją Hiszpanii rozegrał 22 mecze, a nawet został powołany na Mistrzostwa Świata w Rosji 2018.

W sierpniu 2022 roku obrońca postanowił zawiesić korki i przejść do nowego etapu swojego życia. To etap, który dla większości sportowców stanowi pewne wyzwania, jak zobaczymy poniżej.

Nacho Monreal – kontuzja kolana i zakończenie kariery

Zanim zagłębimy się w życie sportowców po przejściu na emeryturę, warto najpierw poświęcić kilka słów tematowi kontuzji kolana, która skomplikowała ostatni rok Monreala jako piłkarza. Hiszpan z Navarry cierpiał na szereg dolegliwości w prawym kolanie, które próbował rehabilitować najpierw za pomocą leczenia zachowawczego, a następnie artroskopii.

W wyniku tych komplikacji obrońca był nieczynny przez 325 dni. W tym okresie opuścił łącznie 51 meczów ze swoim zespołem Real Sociedad.

Ostatni raz na boisku pokazał się w finale Copa del Rey 2020/2021, w którym jego drużyna zdobyła mistrzostwo. W tym czasie był już kontuzjowany.

Nacho Monreal na boisku
Urazy kolan są bardzo częste u piłkarzy. Niektórzy zawodnicy wracają do zdrowia, a inni nie.

Emerytura: Trudny etap dla sportowca

W pewnym momencie wszyscy sportowcy muszą porzucić swoją aktywność zawodową. Jeśli nie zarządza się tym etapem odpowiednio, przejście to może być bardzo trudne do pokonania.

Przede wszystkim oznacza ono radykalną zmianę stylu życia, o ile piłkarz nie będzie nadal związany ze sportem w innej roli, na przykład jako trener. Wycofując się ze sportu, nie ma już codziennych treningów, wyjazdów z drużyną ani korzystnych lub nieuchwytnych wyników.

Oprócz tego zatrzymuje się również główne źródło dochodu ekonomicznego. Jeśli w poprzednich latach sportowiec nie ćwiczył odpowiedniego planowania finansowego, ten aspekt może być również głównym czynnikiem stresu w jego „nowym życiu”.

Kilka taktyk na zdrową emeryturę sportową

Podobnie jak w przypadku osób starszych, które osiągają wiek emerytalny, sportowcy po przejściu na emeryturę mają do czynienia z niezwykłą ilością wolnego czasu. Jednak, ponieważ przechodzą na emeryturę w stosunkowo młodym wieku, nadal mogą w pełni korzystać z życia.

W tej chwili dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu na hobby i osobiste projekty, które wcześniej były odkładane z powodu obowiązków sportowych. Priorytetem powinien być również czas dla rodziny, ponieważ wielu sportowców przez wiele lat musiało odkładać na później chwile z bliskimi.

Godną polecenia strategią jest również ustanowienie długoterminowego projektu i podzielenie go na mniejsze cele i konkretne działania na co dzień. Oczywiście powinni też zostawić miejsce na wolny czas, co wcale nie oznacza bezproduktywności.

W tym sensie dbanie o swoje zdrowie powinno być również najwyższym priorytetem. Choć utrzymanie tej samej formy fizycznej nie jest już możliwe, zachowanie zdrowia jest zawsze kluczowe.

Wielu emerytowanych sportowców relaksuje się przy nowej rutynie, a to przekłada się nie tylko na gorzej utrzymaną sylwetkę, ale także na potencjalne komplikacje zdrowotne.

Mężczyzna pije wodę
Ćwiczenia na emeryturze mogą być czasem na odkrycie i ponowne połączenie z ciałem, a także pomagają w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia danej osoby.

Co robić po przejściu na emeryturę

Inne czynności, które można podjąć po przejściu na emeryturę:

  • Zacznij uprawiać inny sport.
  • Wzmocnij więź z przyjaciółmi i rodziną, spędzając z nimi więcej czasu.
  • Poświęć czas na introspekcję i samopoznanie.
  • Współpracuj jako wolontariusz w inicjatywach społecznościowych.
  • Podejmij się nowych projektów.

Nowe perspektywy

Są tacy, którzy mogą interpretować tę nową rzeczywistość jako przepaść lub przerażający moment w życiu człowieka. Trudno jest im podążać naprzód, a nawet patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości jest to jednak większa szansa.

Po tylu latach robienia tego samego, odejście od profesjonalnego sportu jest opcją zmiany kierunku działania. Po przejściu na emeryturę Nacho Monreal nie będzie już musiał zmagać się z kontuzjami, które przysporzyły mu tak wielu problemów pod koniec kariery. Jak wielu innych przed nim, może rozpocząć kolejny produktywny i szczęśliwy etap swojego życia.

To może Cię zainteresować ...
Suplementy sportowe – czy są zalecane dla nastolatków?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Suplementy sportowe – czy są zalecane dla nastolatków?

Ogólnie rzecz biorąc, suplementy sportowe nie są wskazane dla młodzieży, ponieważ nie ma wystarczających dowodów na brak ich szkodliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.