Możliwe powody, dla których nie chudniesz

Siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn przybierania na wadze i otyłości. Ponadto osoby z problemami ze snem mają wolniejszy metabolizm i rozregulowane hormony głodu, dlatego mają tendencję do jedzenia więcej.
Możliwe powody, dla których nie chudniesz
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To prawda, że dieta i ćwiczenia są kluczem do utraty wagi i utrzymania jej. Jednak stwierdzenie, że jest to jedyna rzecz, którą musisz zrobić, aby osiągnąć idealną wagę, nie jest już tak prawdziwe. W rzeczywistości, według badań, mogą istnieć inne możliwe powody, dla których nie chudniesz.

Jeśli regularnie zdrowo odżywiasz się i ćwiczysz, ale nadal nie tracisz na wadze, niektóre z poniższych przyczyn mogą być przyczyną braku rezultatów. Oto siedem możliwych powodów, dla których możesz mieć problemy z utratą wagi.

7 możliwych powodów, dla których nie chudniesz

Przede wszystkim pamiętaj, że poniższe wskazówki  nie mogą i nie powinny zastąpić diagnozy medycznej. Aby uzyskać spersonalizowane leczenie możliwego problemu zdrowotnego, który u siebie podejrzewasz, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Nie śpisz wystarczająco dużo

Nie chudniesz, bo źle śpisz
Brak wystarczającej ilości snu lub dobrej jakości snu to jeden z powodów, dla których możesz nie tracić na wadze.

Badania wykazały, że osoby, które mają problemy z zasypianiem lub śpią krócej niż pięć godzin, mają wolniejszy metabolizm, co wpływa na ich hormony głodu, takie jak leptyna i grelina.

Leptyna to hormon, który mówi mózgowi, kiedy przestać jeść. Grelina (produkowana w żołądku) natomiast pobudza głód. Aby rozwiązać ten problem, jednym z możliwych powodów jest dobra rutyna snu z co najmniej 8 godzinami odpoczynku dziennie.

Nie chudniesz, bo spożywasz ukryty cukier

Ukryty cukier może być obecny nawet tam, gdzie najmniej go podejrzewasz. Bez Twojej wiedzy możesz spożywać go w znacznych ilościach. Dzieje się tak poprzez batony energetyczne, płatki zbożowe, napoje nawadniające, sosy i pasty.

Aby tego uniknąć, bardzo ważne jest, aby bardzo  dokładnie czytać etykiety przed zakupem produktów. Musisz unikać tych zawierających rafinowany cukier. Możesz również skonsultować się z dietetykiem, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje zgodnie z Twoimi celami.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Zmiany w nawykach żywieniowych, aby schudnąć

Liczysz kalorie, a nie składniki odżywcze

Oczywiście, gdy chcemy schudnąć, nasze porcje kaloryczne powinny być mniejsze. Jednak wiele osób ma obsesję na punkcie tego szczegółu. Tym samym zapominają, że istnieją bardzo ważne składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w zdrowej diecie.

W tym przypadku najważniejsze jest, aby pomyśleć o jakości, a nie polegać tylko na kaloriach. W diecie musisz uwzględnić produkty zawierające witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Dużo czasu spędzasz siedząc

Siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości. Bardzo często możesz myśleć, że nie masz czasu na ćwiczenia, ale w rzeczywistości brakuje zainteresowania i motywacji. Zaleceniem WHO jest codzienne wykonywanie co najmniej 30 minut ćwiczeń, niezależnie od tego, czy chodzi o spacery, bieganie, jogging czy jazdę na rowerze.

Nie masz czasu na gotowanie

Robienie przepisu
Zacznij poświęcać więcej czasu w ciągu tygodnia na przygotowanie zdrowej kolacji.

Połączenie siedzącego trybu życia ze złą dietą to jeden z najgorszych wrogów dobrej wagi. Wiele osób, z powodu braku czasu, wybiera mrożone gotowe dania, fast foody lub dowolną kombinację tych dwóch.

Aby to rozwiązać, zacznij poświęcać więcej czasu w ciągu tygodnia na przygotowanie zdrowego obiadu, a zwłaszcza na przygotowanie dobrego śniadania, które z wielu powodów jest bardzo ważne.

Nie chudniesz, bo borykasz się z problemem hormonalnym

Czasami możesz spróbować wszystkiego, aby schudnąć, ale wręcz przeciwnie, ciągle przybierasz na wadze. W takim przypadku zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Dzieje się tak, ponieważ przyrost masy ciała może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, takich jak niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników i insulinooporność.

Skonsultuj się z lekarzem. Będzie on w stanie wskazać, jakie leczenie należy zastosować, aby poprawić ten stan. Ponadto, jeśli potwierdzi się, że problem ma związek z hormonami, dobrym pomysłem jest włączenie do diety zdrowych białek, warzyw, alg i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Sześć najlepszych śniadań, które pomogą Ci zdrowo schudnąć

Nie spożywasz znacznych porcji niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych

Kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 występują w dużych stężeniach w rybach.

Przez wiele lat plany posiłków i diety odchudzające wrogo traktowały tłuszcze. Obecnie istnieje wiele „niskotłuszczowych” produktów, które obiecują lepsze odżywianie. Mimo to wskaźniki otyłości i nadwagi również rosną.

Jednym z powszechnych błędów, które możesz popełniać, próbując schudnąć, jest nieuwzględnianie w diecie zdrowych tłuszczów, takich jak te znajdujące się w oleju lnianym, oleju rybnym, orzechach i nasionach. Te rodzaje tłuszczów przynoszą wiele korzyści dla organizmu, takich jak obniżenie poziomu cholesterolu i zapobieganie chorobom serca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.