Mity na temat wina, w które ciągle wierzymy

· Czerwiec 30, 2018
Niewiedza o winie sprawia, że wielu z nas wierzy w zestaw mitów, które nie są prawdziwe.

Lubisz wino? Jeśli tak, warto wiedzieć, że istnieją mity na temat wina, które należy znać i odrzucić, co ułatwi zakup odpowiedniej butelki tego trunku.

1. Dobre wino musi być drogie

Czy uważasz, że dobrej jakości wino musi być drogie? Cóż, nie zawsze tak jest. Wciąż jest wielu ludzi, którzy wierzą w tego typu mity na temat wina.

Wyższa cena nie oznacza lepszej jakości. Jest wielu producentów wina, którzy oferują dobre wino po rozsądnych cenach. Na smak trunku nie wpływa jego cena, tylko szczep winorośli i proces produkcji.

Mity na temat ceny wina

2. Dobre wina nie mogą być produkowane z mieszanych odmian winogron

Są osoby, które uważają, że wina wytwarzane z różnych rodzajów winogron są gorszej jakości. Jednak to nie jest prawda. Dobre wino można wyprodukować z różnych odmian winorośli.

W rzeczywistości mieszanka różnych rodzajów winogron pomaga uzyskać bardziej zrównoważony smak i nadaje winu wyśmienite walory smakowe.

3. Jeśli wino ma nakrętkę zamiast korka, jest fałszywe

Jeśli zauważysz, że butelka wina ma nakrętkę, to niekoniecznie oznacza, że jest to kiepskie lub fałszywe wino.

Mity dotyczące nakrętki

Jest to po prostu kolejne nieprawdziwe twierdzenie, które zasila mity na temat wina. Jednakże jest ono dalekie od prawdy. W rzeczywistości wielu producentów wina używa nakrętek z dwóch powodów:

  • Po pierwsze, ten rodzaj zamknięcia butelki pomaga obniżyć koszty;
  • Po drugie, w przeciwieństwie do korka, nakrętki zapobiegają rozwojowi bakterii.

4. Wina półsłodkie są gorszej jakości

Według kolejnego mitu, wina półsłodkie mają gorszą jakość. Oczywiście nie jest to prawda. Jest wielu producentów, którzy twierdzą, że jakość półsłodkich win nie jest niższa niż win wytrawnych i półwytrawnych.

5. Jedno wino nie może pasować do różnych rodzajów potraw

Niektóre osoby uważają, że do danego typu potrawy pasuje tylko jeden rodzaj wina. To kolejny mit. Nie ograniczaj się z powodu popularnych wierzeń: najlepiej poeksperymentować i nauczyć się szukać nowych kombinacji i niezapomnianych smaków.

Mity na temat picia wina, kobieta kieliszek wina

6. Piękne etykiety charakteryzują wina o lepszej jakości

Wygląd opakowania może sprawić, że może produkt będzie się wyróżniał na tle konkurencji, ale to nie znaczy, że jest lepszej jakości. To samo dotyczy wina. Ze względu na duży poziom konkurencji na rynku wina, producenci muszą korzystać z różnych sposobów prezentacji swoich produktów.

Jednym z nich jest używanie ładnych etykiet. Jest to jednak tylko strategia marketingowa, która nie ma nic wspólnego z jakością produktu.

7. Tworzenie się osadu oznacza, że wino zawiera barwniki

W przeciwieństwie do tego w co wierzy wiele osób, osad tworzący się na dnie wina nie oznacza, że zawiera ono barwniki. Nie jest to także oznaka słabej jakości tego trunku.

Właściwie tworzenie się osadu oznacza, że wino nie jest filtrowane i jest zupełnie naturalne. Jest nawet lepsze niż wina filtrowane. Zatem jak widać, niektóre mity na temat wina, to całkowite przeciwieństwo tego, w co wierzą niektórzy ludzie.

Mity na temat wina - barwniki, wino winogrona i kieliszek wina

8. Mity na temat wina: Im starsze, tym lepsze?

Chociaż to twierdzenie jest powszechnie powtarzane, wino na ogół nie zyskuje na jakości wraz z upływem czasu. Dzieje się tak tylko w przypadku bardzo niewielkiego odsetka wyjątkowych win.

Natomiast smak większości win dostępnych na rynku nie poprawia się wraz z upływem lat. Jest wręcz przeciwnie. Prawdą jest to, że większość napojów pogarsza się z czasem. Zatem można uznać, że to kolejne twierdzenie zasilające mity na temat wina.