Masło - zastosowanie nie tylko w kuchni

Masło - zastosowanie nie tylko w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zazwyczaj w domu używamy masła tylko w kuchni. Z pewnością nie znasz wielu zastosowań tego produktu – masło jest przydatne w wielu pracach domowych, znajduje szereg zastosowań również poza kuchnią. Poniżej przedstawiamy 14 pomysłow na jego wykorzystanie. Masło jest wielkim sprzymierzeńcem w gospodarstwie domowym: pomoże rozwiązać problemy, na które do tej pory nie mieliście pomysłu.

Masło usuwa zacieki wodne z drewnianych powierzchni

2#:MASŁO.JPG

Na drewnie wilgoć zwykle pozostawia ślady w postaci zacieków. Dostępne na rynku produkty przeznaczone do ich usuwania są kosztowne. Prostym i tanim rozwiązaniem jest zastosowanie masła: wcieramy je w miejsce, w którym wystąpiły zacieki i pozostawiamy na całą noc. Następnego ranka czyścimy i gotowe!

Rozplątywanie łańcuszków

Splątane łańcuszki bywają trudne do rozsupłania. Im dłuższy, tym łatwiej o supełki i trudniej o ich rozplątanie. Proponujemy proste rozwiązanie problemu: natrzyj łańcuszek masłem i delikatnie masuj supełek, aż tłuszcz wniknie we wszystkie szczelinki. Masło pomaga “rozluźnić” metal, dzięki czemu staje się on śliski, a supełki łatwiejsze do rozplątania.

Przedłużanie świeżości cebuli

3#:MASŁO.JPG

Często do gotowania wykorzystujemy tylko połówkę cebuli. Jeśli chcemy, by – odłożona do lodówki – nie zmiękła ani nie zaczęła kiełkować, nasmarujmy ją odrobiną masła – zachowa świeżość na dłużej.

Nabłyszczanie przedmiotów ze skóry

Skórzane przedmioty potrzebują podobnej pielęgnacji co nasza skóra – tylko wtedy, gdy odpowiednio będziemy o nie dbać, będą wyglądały jak nowe. Idealnym sposobem na nadanie połysku przedmiotom ze skóry takim jak buty, paski czy meble jest nacieranie ich szmatką z odrobiną masła.

Zapobieganie rozlewaniu gotującej się wody

4#:MASŁO.JPG

Często gdy gotujemy wodę dochodzi do jej wylewania się poza ścianki garnka. Prostym sposobem zapobiegawczym jest wrzucenie do wody odrobiny masła. Zobacz sam, że działa!

Usuwanie plam z atramentu z plastikowych powierzchni

Plamy z atramentu to powszechna zmora w każdym gospodarstwie domowym. Mamy na nie niezawodny sposób: nałóż na zabrudzoną powierzchnię odrobinę masła, wystaw ją na działanie promieni słonecznych, a na koniec przeczyść w celu usunięcia zabrudzenia. Naprawdę działa! Zawarty w maśle tłuszcz “zmiękcza” plamę, a sól pomaga ją usunąć.

Ułatwianie depilację

5#:MASŁO.JPG

Większość z nas regularnie usuwa owłosienie z różnych części ciała, dzięki czemu nasza skóra staje się gładka i zyskuje estetyczny wygląd. Kremy do depilacji są zwykle kosztowne i mogą powodować podrażnienia. Rewelacyjnie sprawdzającym się trickiem – a w dodatku tanim – jest zastosowanie do depilacji masła. Sprawi ono, że ruchy maszynki będą “gładsze”, a skóra stanie się aksamitna i miękka w dotyku.

Usuwanie gumy do żucia z włosów

Wyzwanie usunięcia zaplątanej we włosy gumy do żucia może przyprawić o ból głowy. Co więcej, wszelkie próby zwykle kończą się w salonie fryzjerskim. Proponowanie przez nas rozwiązanie jest znacznie mniej kosztowne i nie wymaga wiele czasu: wystarczy na splątane gumą włosy nanieść sporą ilość masła. Zawarty w nim tłuszcz pomoże gumie “ześlizgnąć” się po włosach. Pozostaw masło na włosach na kilka minut, a następnie usuń z nich gumę do żucia.

Usuwanie pierścionka z napuchniętego palca

5#MASŁO.JPG

Jest czymś zupełnie normalnym, że od czasu do czasu – w wyniku obrzęku, upału lub innych czynników – utknie nam na palcu pierścionek. Wystarczy wtedy nasmarować palec odrobiną masła, co pomoże zsunąć z niego pierścionek lub obrączkę.

Przechowywanie sera

Ser należy do grupy produktów, których nie należy przechowywać przez długi okres czasu. Wbrew powszechnym opiniom nie polecamy jego zamrażania, ponieważ narażamy go w ten sposób na działanie pewnych czynników, które wpływają na jego szybszy rozkład. Skuteczną sztuczką na przedłużenie świeżości kawałka sera jest nasmarowanie go masłem i przechowywanie w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Wyciszanie skrzypiących drzwi

6#:MASŁO.JPG

Z upływem czasu drzwi zwykle zaczynają wydawać uciążliwe dla ucha skrzypienie za każdym razem, gdy je otwieramy i zamykamy albo gdy zatrzaskuje je wiatr. Aby temu zapobiec, polecamy nasmarowanie zawiasów odrobiną masła. Zobaczysz, że przestaną one wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Usuwanie lepkich pozostałości

Usuwanie lepkich pozostałości z rozmaitych powierzchni nie należy do najłatwiejszych zadań. Zastosuj naszą poradę i zobaczysz, że wcale to nie takie trudne! Wmasuj w klejącą się powierzchnię odrobinę masła, a następnie spłucz wodą z dodatkiem mydła.

Krojenie lepkich pokarmów

Niektóre produkty żywnościowe podczas krojenia stają się lepkie, a to ze względu na ich specyficzne składniki. Aby uniknąć ich deformacji podczas krojenia, zalecamy wcześniej nasmarować nóż masłem.

Łatwiejsze połykanie tabletek

Wiele osób ma problem z połykaniem tabletek. Nie będzie to takie nieprzyjemne, gdy przed połknięciem nasmarujemy tabletkę masłem, a następnie popijemy kilkoma łykami wody.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.