Mąka kokosowa: poznaj jej zalety!

Mąka kokosowa: poznaj jej zalety!
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mąka kokosowa pachnie i smakuje jak kokos. Czytając ten artykuł dowiesz się więcej na jej temat.

Kokos to produkt spożywczy, który cieszy się w dzisiejszych czasach niezwykłą popularnością. Coraz więcej osób wykorzystuje w swoich przepisach olej kokosowy lub mleczko kokosowe, aby sprawić, że ich dania staną się zdrowsze.

Jednak temat dzisiejszego artykułu stanowi mąka kokosowa, która stała się kluczowym składnikiem w wielu przepisach fit i wegańskich.

Ten rodzaj mąki może zostać wykorzystany do zastąpienia innych mąk, takich jak biała mąka. Dzięki temu będziesz w stanie wykonać o wiele zdrowsze słodkości, takie jak ciasta lub muffinki, w których będą znajdowały się duże ilości błonnika oraz mniej węglowodanów i kalorii.

Czym jest mąka kokosowa?

Mąka kokosowa to niezwykle odżywczy produkt spożywczy, ponieważ składa się aż w 50% z błonnika, białka i minerałów. Poza tym najważniejsze jest to, że zawiera niewiele węglowodanów i skrobi, a tłuszcze, które się w niej znajdują, są w pełni zdrowe. Przepysznie pachnie i smakuje, jak również jest pełna wartości odżywczych.

Zdecydowaliśmy się podkreślić następujące cechy mąki kokosowej:

  • To dobra alternatywa dla mąki pszennej, ponieważ nie zawiera glutenu i laktozy.
  • Zawiera około 45% błonnika. Tym samym może wspierać pracę jelit.
  • Jest bogata w dobre kwasy tłuszczowe. Artykuł opublikowany w magazynie Progress in Cardiovascular Diseases zawiera kwas tłuszczowy noszący nazwę kwasu laurynowego.. Ten kwas tłuszczowy nie wpływa negatywnie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego oraz zwiększa poziom dobrego cholesterolu.
  • Potrzebujesz mniejszych ilości mąki do gotowania, co rekompensuje fakt, że jest droższa od mąki pszennej.
  • Nadaje się dla wegan.
Mąka kokosowa w misce
Mąka kokosowa to składnik, który zwraca uwagę ze względu na dużą zawartość błonnika. Poza tym zawiera również antyoksydanty, witaminy i minerały.

Jak zrobić mąkę kokosową?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem mąki kokosowej jest kokos. Aby ją wykonać, potrzebujesz naturalnych i świeżych owoców kokosa. Następnie należy wycisnąć je, aby pozyskać mleczko kokosowe i w końcu otrzymać również olej kokosowy.

Następnie trzeba zetrzeć całkowicie suchy miąższ kokosa, aż do uzyskania produktu końcowego, czyli drobnej mąki. Mąka kokosowa pachnie i smakuje jak kokos. Poza tym jest naturalnie słodka i sprawi, że Twoje desery staną się zdrowe.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Kurczak marynowany w mleku kokosowym z ryżem

Zalety odżywcze mąki kokosowej

1. Bogata w błonnik

Ten produkt jest bogaty w błonnik. Zawiera aż od 45 do 60 gramów błonnika w każdych 100 gramach. Warto nadmienić, że mąka kokosowa zawiera więcej błonnika niż otręby pszenne, nasiona chia, siemię lniane, otręby owsiane, czy śliwki.

W badaniu opublikowanym w International Journal of Clinical Practice wykazano, że mąka kokosowa dzięki swoim cechom wspomaga przechodzenie treści pokarmowej przez jelita. Poza tym odgrywa istotną rolę w zrównoważonej diecie, która ma obniżyć poziom cholesterolu i pomóc szybciej osiągnąć uczucie sytości.

2. Zawiera pierwiastki śladowe

Ten produkt jest bogaty w selen, ciekawy pierwiastek śladowy ze względu na jego umiejętność zmniejszania produkcji wolnych rodników. 10 gramów mąki kokosowej pokrywa 21% dziennego zapotrzebowania osób dorosłych na ten pierwiastek.

Ten produkt pozyskiwany z kokosa jest również bogaty w mangan. Ten pierwiastek śladowy odgrywa istotną rolę w wielu składnikach odżywczych. Zwłaszcza witaminy B8, C i B1 mają duże działanie zwalczające wolne rodniki.

Poza tym zawiera niewielkie ilości żelaza. Organizm nie jest w stanie wytwarzać tego pierwiastka śladowego, dlatego musisz pozyskiwać go z diety.

Kokosy
Mąka kokosowa doskonale zastępuje standardowe mąki w różnych przepisach. Co więcej, jest bogata w pierwiastki śladowe.

3. Zawiera duże ilości kwasu laurynowego

Ten produkt spożywczy zawiera kwas laurynowy, czyli niezwykle wyjątkowy nasycony kwas tłuszczowy. Kwas laurynowy działa jak stymulant pobudzający do pracy układ odpornościowy i gruczoł tarczycowy.

Właściwości bakteriobójcze tego kwasu laurynowego są badane w celu walki z takimi chorobami jak HIV, opryszczka, czy odra. Poza tym kilka kwasów tłuszczowych znajdujących się w kokosie oddziela się z oleju, aby sprzedawać je oddzielnie ze względu na ich dużą wartość. Kwas laurynowy jest sprzedawany sektorowi przemysłowemu i farmaceutycznemu.

4. Jest bogata w białka

Właśnie dlatego ta mąka jest aż tak sycąca. Dwie łyżki stołowe mąki kokosowej zawierają pięć gramów białka. Tłuszcz obecny w mące kokosowej będzie aktywizował Twoją przemianę materii, aby pomóc Ci uniknąć magazynowania tłuszczu oraz wspomóc spalanie kalorii. To sprawia, że jest aż tak zdrowa.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Woda kokosowa – sposób na płaski brzuch

5. Nie zawiera glutenu ani cholesterolu

Dzięki temu mogą ją spożywać osoby z nietolerancją glutenu lub nadwrażliwością na ten składnik. Mamy również dobrą wiadomość dla wegan i wegetarian: zawiera 20% białka i wszystkie z ośmiu kluczowych aminokwasów. Mąka kokosowa ma również bardzo niski indeks glikemiczny, który wynosi zaledwie 35.

Zawiera również niewiele cukrów prostych (14% w porównaniu do 70% znajdujących się w mąkach, które zawierają również skrobię). Dlatego też mąka kokosowa jest idealna dla osób, które pilnują swojego poziomu cukru we krwi (diabetyków i osób, które chcą schudnąć).

Dodaj mąkę kokosową do swoich deserów

Poza niesamowitym aromatem, mąka kokosowa ma liczne właściwości i korzyści zdrowotne. Właśnie dlatego jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, powinnaś włączyć ją do swojej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Santos HO., Howell S., Earnest CP., Teixeira FJ., Coconut oil intake and its effects on the cardiometabolic profile a structured literatura review. Prog Cardiovasc Dis, 2019. 62 (5): 436-443.
  • Emmanuel A., Mattace Raso F., Neri MC., Petersen KU., Rey E., Rogers J., Constipation in older people: a consensus statement. Int J Clin Pract, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.