Letni ogródek - jak przygotować go na lato

Dowiedz się, jak przygotować letni ogródek i sprawić, by przestrzeń na zewnątrz stała się oazą spokoju na cały ten słoneczny sezon.
Letni ogródek - jak przygotować go na lato

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiosna ustępuje i nadchodzi lato. Aromaty i kolory, które nas otaczają, przygotowują nas na pozytywną zmianę. Wyższe temperatury i dłuższe dni również zachęcają do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Patio, balkon czy podwórko staje się najatrakcyjniejszym miejscem w domu. Dlatego chcielibyśmy przyjrzeć się, jak przygotować letni ogródek na nadejście lata i cieszyć się tymi miesiącami bez ograniczeń.

Organizując letni ogródek, kluczem jest to, aby uczynić z tej przestrzeni plenerowej praktyczne miejsce, gotowe do spotkań towarzyskich i rodzinnych. W tym celu porozmawiamy o roślinach, meblach i innych aspektach, które pomagają w prawidłowym przygotowaniu terenu.

Letni ogródek – obserwacja i czyszczenie

Naszą pierwszą propozycją jest poświęcenie niezbędnego czasu na obserwację roślin, trawnika, mebli, świateł i wszystkiego, co masz w swoim ogrodzie. Kluczem jest dokonanie swoistej diagnozy, nad jakimi aspektami i elementami trzeba popracować.

Gdy poznasz stan obszaru, musisz ustalić kolejność priorytetów, nad którymi będziesz pracować. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny i trawniki powinny być umieszczane na pierwszym miejscu na listach czynności. Dzieje się tak, ponieważ praca, którą wykonujesz, taka jak siew lub przycinanie, wymaga czasu, aby mogła przynieść zauważalne rezultaty.

Trawnik
Pielęgnacja trawnika latem jest czasochłonna. Choć rośnie szybciej, jest też zagrożony zbyt silnym promieniowaniem słonecznym.

Przycinanie roślin i kondycjonowanie gleby

Wiemy, że wiosną rośliny są odżywiane i intensywnie rosną. Ponadto, jeśli nie dbasz regularnie o swój ogród, prawdopodobnie zarosły i trzeba je przyciąć. Zacznij od usunięcia martwych gałęzi, liści, które nie wyglądają dobrze, zwiędłych kwiatów i wszelkich części rośliny, które zauważyłeś, że przeszły swój bieg. Usuwając to, czego już nie potrzebuje, składniki odżywcze zostaną lepiej rozprowadzone, a roślina zyska więcej siły.

Jeśli zauważysz szkodniki, nie marnuj czasu i eliminuj je, zanim rozprzestrzenią się na inne gatunki w ogrodzie, przez co będziesz musiał wyeliminować więcej roślin, niż pierwotnie zakładano.

Jeśli chodzi o trawnik, oprócz koszenia konieczne jest usunięcie wszelkich chwastów, które się rozprzestrzeniają z niepokojącą łatwością. Każda odmiana trawy wymaga szczególnej troski, więc pamiętaj, aby postępować właściwie w zależności od tego, który masz w ogrodzie.

W miejscach, w których trawnik przesechł, można zrobić małe dziury i wypełnić je nawozem czarnoziemnym. Jeśli to możliwe, skorzystaj z okazji, aby rzucić kilka nasion na ziemię, którą umieściłeś, aby urosła nowa trawa.

Letnie kwiaty: najlepszy sposób na przygotowanie ogrodu

Teraz gdy rośliny są już przycięte i wolne od szkodników, czas zaplanować, jakie kwiaty umieścisz i na jakich obszarach. Kolor i aromat nadadzą mu wyjątkowego charakteru, którego nie można przegapić.

Klomby okalające ogrodzenia, kolorowe linie po bokach ścieżek, kwiaty połączone z kaktusami i sukulentami, a nawet donice ustawione w strategicznych miejscach ożywią to miejsce.

Istnieje wiele gatunków idealnych na lato, takich jak storczyki, hiacynt, lawenda, irys. Wybór jednej lub drugiej odmiany będzie zależeć od przestrzeni, którą chcesz wypełnić oraz od cienia lub słońca, które otrzymają. Te dwa czynniki są niezbędne przy wyborze roślin.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe muszą być w dobrym stanie na nadejście lata. W przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na ogólny wygląd Twojej przestrzeni. W rzeczywistości stan mebli różni się w zależności od materiału, z którego są wykonane.

Drewno jest szeroko stosowane na zewnątrz, ponieważ w naturalny sposób wtapia się w otoczenie i świetnie wygląda, zwłaszcza w połączeniu z żelazem. Należy jednak pamiętać, że drewniane meble należy konserwować co roku. Wilgoć, deszcz i słońce go niszczą. W przypadku mebli z PVC i syntetycznego rattanu jest to po prostu kwestia umycia wodą i środkiem czyszczącym.

Ścieżka ogrodowa
Jeśli masz ścieżki w swoim ogrodzie, upewnij się, że granice są dobrze oznaczone, wolne od chwastów i gotowe do pochwalenia się letnimi roślinami.

Akcesoria do dekoracji przestrzeni

Stopniowo letni ogródek nabiera kształtów i kolorów, a Ty masz ochotę się nim cieszyć. Jeśli jednak nadal czujesz, że czegoś może brakować, uważamy, że warto zainwestować w dodatek lub element dekoracyjny.

Jedną z opcji są fotele z miękkimi poduszkami, które zachęcają do relaksu. Możesz ustawić je na werandzie, w cieniu drzewa lub w pergoli. Pergole to kolejna z naszych propozycji. Poza nadaniem eleganckiego i ekskluzywnego charakteru ogrodowi jest to kolejna przestrzeń, którą możesz wykorzystać do spotkań.

Na koniec uwzględnimy również w tym punkcie oświetlenie, które nie jest drobnym szczegółem. Dobre oświetlenie, dobrze przemyślane i starannie zaprojektowane, zrobi różnicę podczas wieczorów z przyjaciółmi. Latarnie, chowane lampki, paliki, a nawet girlandy świetlne to alternatywy dla oświetlenia Twojej przestrzeni w nocy.

Przygotuj letni ogródek na nadejście lata

Mamy nadzieję, że uda Ci się zastosować niektóre z tych pomysłów do przygotowania przestrzeni na zewnątrz na gorący sezon. Nie zapomnij zrobić listy rzeczy do zrobienia, abyś nie czuł się przytłoczony wszystkimi rzeczami, które musisz zrobić. Zachęcamy do cierpliwości i entuzjazmu do pracy nad przestrzenią ogrodu. Pozostało już tylko cieszyć się tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • AA. VV.: Materiales de floristería, Paraninfo, 2015.
  • Stevens, David: Una habitación en exterior: diseñar el jardín en casa, Blume, 2008.
  • McKendrick, S. (2000). Manual para la germinación in vitro de orquídeas. Ceiba Fundación para la Conservación Tropical. Universidad San Francisco de Quito.
  • PUEYO, I. (1990). abonado del césped. Horticultura60, 33-42.
  • Felix, R. (2015). ¿ Qué le sucede a las plantas en verano?. Weigl Publishers.
  • Gibson, S. Dos jardines suecos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.