Sen -10 produktów ułatwiających nocny odpoczynek

Czy wiedziałeś o tym, że banan może nam ułatwić zasypianie? Pobudza wydzielanie hormonów takich jak serotonina i melatonina, które bezpośrednio wpływają na poprawę jakości snu, a jego wysoka zawartość magnezu i potasu – z kolei działa rozkurczowo i uspokajająco.
Sen -10 produktów ułatwiających nocny odpoczynek

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2019

Zdrowy, regenerujący sen powinien być częścią codziennej rutyny każdego z nas. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym. To właśnie odpowiedni s en sprawia, że nasz organizm jest w stanie wykonywać swoje podstawowe funkcje.

Wielu z nas cierpi na bezsenność. Albo mamy problemy z zaśnięciem, albo nasz sen nie należy do tych najbardziej jakościowych. To bardzo często spotykana dolegliwość, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Ogrom codziennych obowiązków i nadmierne używanie nowych technologii bez wątpienia wpływają na nasz sen w przeróżny sposób.

Dlaczego dobry sen jest tak ważny?

Aby cieszyć się dobrym wypoczynkiem, najważniejsza jest stałość, jeżeli chodzi o godziny nocne przeznaczane na sen, a także odpowiednio przygotowane miejsce do spania.

Eksperci zalecają pozbyć się z sypialni wszelkich urządzeń, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpływać na nasz sen. Podkreślają też, jak ważne jest unikanie późnych, ciężkostrawnych kolacji.

Wiele badań dowiodło, że to właśnie odpowiedni sposób odżywiania jest kluczem w walce z bezsennością. Naukowcy wskazują, które produkty żywnościowe pomagają osiągnąć ten upragniony, porządny sen. 

Mowa o produktach, które oddziałują bezpośrednio na nasz system nerwowy i stymulują uwalnianie się takich substancji jak melatonina i serotonina, ściśle związanych z wypoczynkiem. Wiesz, o których produktach mowa?

Produkty owsiane dobre na sen

Chociaż najczęściej płatki owsiane są rekomendowane na śniadania, można po nie sięgać również w ciągu dnia, a nawet późnym wieczorem. Świetnie działają na nasz układ krążenia i są bardzo korzystne dla cukrzyków.

Spożywane na 2-3 godziny przed snem pomagają zrelaksować ciało i wpływają na poziom melatoniny.

Migdały

Bez wątpienia garstka migdałów do kolacji może Ci przynieść spokojny, nieprzerwany sen w nocy. 

Miska z migdałami

A wszystko dlatego, że migdały zawierają tryptofan i magnez, czyli dwie substancje niezbędne przy zasypianiu.

Miód na lepszy sen

Odrobina miodu do mleka lub herbaty może mieć zbawienny wpływ na Twój wypoczynek. Miód zawiera bowiem glukozę, która to wysyła sygnał do mózgu, a ten zmniejsza aktywność hipokretyny odpowiedzialnej za stan czuwania.

Pieczywo razowe

Pełnoziarniste, razowe pieczywo zawiera witaminy B1 i B6. Można je jeść z dodatkiem miodu, ponieważ jego wysoka zawartość tryptofanu pomoże nam zapaść w twardy, regenerujący sen.

Czereśnie

Jednym z najlepszych sposobów na dobry sen, bez tych okropnych przebudzeń w środku nocy, jest spożywanie produktów z melatoniną.

Świeże czereśnie na lepszy sen

Czereśnie, podobnie jak owies i orzechy, są jej naturalnym źródłem i mogą Ci pomóc w problemach z bezsennością.

Herbaty ziołowe na zdrowszy sen

Ziołowe herbatki mogą być jednym z najlepszych sposobów na przyjemny sen. Zioła takie jak, między innymi, rumianek, melisa, lawenda, passiflora czy lipa, posiadają właściwości relaksujące i uspakajające, które nadzwyczaj skutecznie pomagają przy zasypianiu.

Gorzka czekolada

Po gorzką czekoladę można sięgać zarówno w dzień, jak i w nocy. Ten tak bardzo lubiany, przepyszny produkt pomaga nam przy zasypianiu. Jak? Stymuluje bowiem produkcję serotoniny – hormonu, który relaksuje ciało i umysł.

Banany

Banany działają jak tabletki nasenne. Jako produkt należący do tak zwanej “super-żywności”, oprócz ogromnej zawartości nutrientów, pobudzają produkcję melatoniny i serotoniny, czyli substancji odpowiedzialnych za zdrowy sen.

pokrojone, świeże banany na lepszy sen

Jeden banan, zaraz przed pójściem spać, dostarcza do organizmu potężną dawkę magnezu i potasu, które z kolei działają rozkurczowo i uspokajająco, co jest kluczem do odpowiedniego wypoczynku.

Ciepłe mleko

Na pewno nie raz i nie dwa wypijałaś szklankę ciepłego mleka zaraz przed pójściem spać. Oprócz tego, że jest bardzo smaczne, zawiera tryptofan. Ten aminokwas jest niezbędny do produkcji melatoniny i serotoniny, niezbędnych do prawidłowego cyklu snu.

Przeczytaj również: Ile godzin snu potrzebujesz?

Drób

Drób jest kolejnym produktem spożywczym bogatym w tryptofan. Żeby był jeszcze bardziej skuteczny, zaleca się spożywanie drobiu wraz z pieczywem razowym. Rób to na kilka godzin przed snem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.