Sposoby na lepszy sen? Spróbuj tych 10 produktów

· Październik 5, 2015
Czy wiedziałeś o tym, że banany mogą nam ułatwić zasypianie? Pobudza wydzielanie hormonów takich jak serotonina i melatonina, które bezpośrednio wpływają na poprawę jakości snu, a jego wysoka zawartość magnezu i potasu – z kolei działa rozkurczowo i uspokajająco.

Zdrowy, regenerujący sen powinien być częścią codziennej rutyny każdego z nas. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i emocjonalnym. To właśnie odpowiedni sen sprawia, że nasz organizm jest w stanie wykonywać swoje podstawowe funkcje.

Wielu z nas cierpi na bezsenność. Albo mamy problemy z zaśnięciem, albo nasz sen nie należy do tych najbardziej jakościowych. To bardzo często spotykana dolegliwość, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Ogrom codziennych obowiązków i nadmierne używanie nowych technologii wpływają na nasz sen w przeróżny sposób.

Aby cieszyć się dobrym wypoczynkiem, najważniejsza jest stałość, jeżeli chodzi o godziny nocne przeznaczane na sen, i odpowiednio przygotowane miejsce do spania. Eksperci zalecają pozbyć się z sypialni wszelkich urządzeń, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpływać na nasz sen. Podkreślają też, jak ważne jest unikanie późnych, ciężkostrawnych kolacji.

Wiele badań dowiodło, że to właśnie odpowiedni sposób odżywiania jest kluczem w walce z bezsennością. Naukowcy wskazują, które produkty żywnościowe pomagają osiągnąć ten upragniony, porządny sen. Mowa o produktach, które oddziałują bezpośrednio na nasz system nerwowy i stymulują uwalnianie się takich substancji jak melatonina i serotonina, ściśle związanych z wypoczynkiem. Wiesz o których produktach mowa?

Produkty owsiane dobre na sen

Chociaż najczęściej płatki owsiane są rekomendowane na śniadania, można po nie sięgać również w ciągu dnia, a nawet późnym wieczorem. Świetnie działają na nasz układ krążenia i są bardzo korzystne dla cukrzyków.

Spożywane na 2 – 3 godziny przed snem pomagają zrelaksować ciało i wpływają na poziom melatoniny.

Migdały

Naturalne migdały

Garstka migdałów może Ci przynieść spokojny, nieprzerwany sen. A wszystko dlatego, że migdały zawierają tryptofan i magnez, dwie substancje niezbędne przy zasypianiu.

Miód

Odrobina miodu do mleka lub herbaty może mieć zbawienny wpływ na Twój wypoczynek. Miód zawiera glukozę, która to wysyła sygnał do mózgu, a ten zmniejsza aktywność hipokretyny, odpowiedzialnej za to, że jesteśmy obudzeni.

Pieczywo razowe

Pełnoziarniste, razowe pieczywo zawiera witaminy B1 i B6. Można je jeść z dodatkiem miodu, ponieważ jego wysoka zawartość tryptofanu pomoże nam zapaść w twardy, regenerujący sen.

Czereśnie

Świeże czereśnie

Jednym z najlepszych sposobów na dobry sen, bez tych okropnych przebudzeń w środku nocy, to spożywanie produktów z melatoniną. Czereśnie, podobnie jak owies i orzechy, są jej  naturalnym źródłem i mogą Ci pomóc w problemach z bezsennością.

Herbaty ziołowe

Ziołowe herbatki mogą być jednym z najlepszych sposobów na przyjemny sen. Zioła takie jak, między innymi, rumianek, melisa, lawenda, passiflora czy lipa, posiadają właściwości relaksujące i uspakajające, które nadzwyczaj skutecznie pomagają przy zasypianiu.

Gorzka czekolada

Po gorzką czekoladę można sięgać zarówno w dzień, jak i w nocy. Ten tak bardzo lubiany, przepyszny produkt, pomaga nam przy zasypianiu. Jak? Stymuluje produkcję serotoniny – hormonu, który relaksuje ciało i umysł.

Banany

pokrojone, świeże banany

Banany działają jak tabletki nasenne. Jako produkt należący do tak zwanej „super-żywności”, oprócz ogromnej zawartości nutrientów, pobudzają melatoninę i serotoninę, odpowiedzialne za zdrowy sen. Jeden banan, zaraz przed pójściem spać, dostarcza do organizmu potężną dawkę magnezu i potasu, które z kolei działają rozkurczowo i uspokajająco, co jest kluczem do odpowiedniego wypoczynku.

Ciepłe mleko

Na pewno nie raz i nie dwa wypijałaś szklankę ciepłego mleka zaraz przed pójściem spać. Oprócz tego, że jest bardzo smaczne, zawiera tryptofan. Ten aminokwas jest niezbędny do produkcji melatoniny i serotoniny, niezbędnych w cyklu snu.

Drób

Drób jest kolejnym produktem spożywczym bogatym w tryptofan. Żeby był jeszcze bardziej skuteczny, zaleca się spożywanie drobiu wraz z pieczywem razowym, na kilka godzin przed snem.