Lepiej jeść dojrzałe czy niedojrzałe owoce? Sprawdź to!

W zależności od stanu, w jakim spożywany jest owoc, wygeneruje on szereg efektów w organizmie. Powiemy Ci najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć na ten temat.
Lepiej jeść dojrzałe czy niedojrzałe owoce? Sprawdź to!
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Jakie owoce lepiej jeść: dojrzałe czy niedojrzałe? W zależności od etapu, w którym owoc jest spożywany, można uzyskać różne korzyści. Generalnie mówimy o wysoce zalecanej grupie żywności, która powinna być częścią każdej zdrowej diety, chociaż zawsze w odpowiednich ilościach.

Nie wolno nam zapominać, że stan organizmu ma duży wpływ na ustalanie wytycznych na poziomie żywieniowym. Na przykład u osób z chorobą metaboliczną konieczne może być stawianie warzyw przed owocami.

Warzywa uchodzą za bardzo korzystne dla organizmu ze względu na ich zawartość witamin i fitochemikaliów. Elementy te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

Jakie zalety mają zielone lub niezbyt dojrzałe owoce

Owoce zielone charakteryzują się niskim stanem dojrzałości. Często nie są zbyt apetyczne z organoleptycznego punktu widzenia, ponieważ zwykle nie mają zbyt słodkiego smaku.

W rzeczywistości niektóre odmiany mogą nawet zawierać pewne toksyczne elementy, dopóki nie zakończą procesu dojrzewania. Z tego powodu należy zachować ostrożność przy włączaniu do diety niedojrzałych owoców.

Jednak spożywanie niektórych rodzajów zielonych owoców może przynieść korzyści dla zdrowia. Tak jest na przykład w przypadku bananów.

Niedojrzałe banany mają większe stężenie błonnika. Ich spożywanie zmniejsza więc wyrzuty insuliny i poprawia pracę przewodu pokarmowego. Ponadto błonnik zwiększa objętość bolusa kałowego, powodując większą aktywację mechanoreceptorów i zmniejszając zaparcia. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Clinical Evidence.

Spożywanie owoców, które są lekko zielone, może być nawet korzystne dla osób z zaburzeniami metabolicznymi. W ten sposób organizm wchłania mniej fruktozy, co w mniejszym stopniu wpłynie na poziom cukru we krwi. W konsekwencji kontrola glikemii przebiega w bardziej skuteczny sposób.

etapy owocowania
Niektóre owoce są niedojrzałe, gdy mają kolor zielony, jak banany czy gruszki. W takim stanie zawierają więcej błonnika.

Jakie właściwości mają dojrzałe owoce

Na całym świecie najczęściej spożywa się jednak dojrzałe owoce . Posiadają doskonałe właściwości organoleptyczne i słodki smak.

Mają również różne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały. Na szczególną uwagę zasługują fitochemikalia. Związki te kontrolują potencjał utleniania i wykazano, że zmniejszają występowanie kilku poważnych problemów zdrowotnych.

Przede wszystkim ważne jest, aby podkreślić potrzebę spożywania owoców w całości, unikając używania samego soku. Ich miksowanie w formie smoothie również nie jest najlepszą opcją. W tym przypadku włókna ulegają mechanicznemu zniszczeniu, co wpływa na szybkość wchłaniania cukrów.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Dieta wertykalna: co to jest i jakie są jej wady?

Bardzo dojrzałe owoce

Niektórzy ludzie często spożywają owoce w zaawansowanym stadium dojrzałości. W tym przypadku produkt zawiera w sobie większą ilość fruktozy.

Uważaj na to, ponieważ ten cukier może mieć zwiększyć ryzyko rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Wyraźnie wskazuje na to badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients. Prawdopodobieństwo wystąpienia rośnie u osób, które spożywają dojrzałe owoce w postaci płynnej lub w bardzo dużych ilościach.

Jednak bardzo dojrzałe owoce mogą być doskonałe dla sportowców. W ich przypadku wymagane jest wysokie spożycie węglowodanów z minimalną ilością błonnika, aby zapobiec dyskomfortowi żołądkowemu.

Spożywanie tego rodzaju pożywienia może zapobiec wystąpieniu zmęczenia, zwiększając jednocześnie wydajność w zawodach wytrzymałościowych. Istnieje również możliwość zmiażdżenia owoców i zgniecenia na puree, aby dodatkowo ułatwić trawienie.

Jednak dla osób prowadzących siedzący tryb życia jedzenie bardzo dojrzałych owoców nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dotyczy to zwłaszcza tych gatunków, które i tak mają wystarczającą ilość węglowodanów, jak na przykład banany. W takim przypadku najlepiej więc wybierać owoce, który są po prostu dojrzałe, aby cieszyć się ich smakiem, zapewniając jednocześnie większą ilość błonnika.

Dojrzałe owoce
Soki dostarczają mniej błonnika niż całe owoce, więc przyswajanie cukrów przez organizm się przyspiesza.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Dieta wegetariańska dla pacjentów z cukrzycą: wskazówki dotyczące planowania?

Stan owocu determinuje jego wpływ na organizm

Różne etapy dojrzewania owoców mogą zmieniać stężenie składników odżywczych, a następnie wpływać na organizm. Najważniejsze w tym zakresie jest dopasowanie rodzaju spożywanych owoców do indywidualnych potrzeb i czasu ich spożycia. Z reguły najlepiej wybierać sezonowe owoce lokalne w odpowiednim momencie dojrzałości.

Na koniec należy zauważyć, że nie wystarczy tylko dobrze się odżywiać, aby zadbać o swoje zdrowie. Niezbędne jest promowanie szeregu dobrych nawyków jako całości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tabbers, M. M., & Benninga, M. A. (2015). Constipation in children: fibre and probiotics. BMJ clinical evidence2015, 0303.
  • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010
  • Ter Horst, K. W., & Serlie, M. J. (2017). Fructose Consumption, Lipogenesis, and Non-Alcoholic Fatty Liver Disease. Nutrients9(9), 981. https://doi.org/10.3390/nu9090981

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.