Leczenie pokrzywki - 3 naturalne i skuteczne sposoby

Pokrzywka jest bardzo częstą reakcją skóry, która występuje w każdym wieku, niezależnie od płci. Przejawia się w formie wypukłości o zaczerwienionej barwie, którym towarzyszy dokuczliwe swędzenie. Istnieją naturalne sposoby, aby załagodzić jej objawy. Poznaj je wraz z nami.
Leczenie pokrzywki - 3 naturalne i skuteczne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2019

Pokrzywka jest jedną z najczęstszych patologii skóry (tzw. dermatoza). Przyjęło się, że to kobiety są bardziej podatne na jej występowanie i głównie pojawia się w okresie dojrzewania. Czy domowe leczenie pokrzywki jest możliwe? Przekonaj się wraz z nami.

Warto pamiętać, że ten niejednolity zespół chorobowy skóry może pojawić się w każdym wieku.

Podstawowym wykwitem w pokrzywce jest bąbel pokrzywkowy. Jednym ze sposobów upewnienia się, czy mamy do czynienia z pokrzywką jest wykonanie testu diaskopii. W wyniku tego testu – zaczerwienienia nie znikają, tak jak w przypadku innych dolegliwości.

Jak doskonale wiemy – swędzenie jest najbardziej dokuczliwym symptomem pokrzywki, dlatego szukamy sposobów, aby ten stan jak najskuteczniej załagodzić. Swędzenie może sięgać się poza obszar objęty schorzeniem. W związku z tym mamy do czynienia z uogólnioną formą dermatozy. Zwykle zmiany ustępują same, w ciągu kilku godzin.

Przyczyny

Kiedy doznajemy reakcji alergicznej na konkretną substancję, ciało uwalnia histaminę oraz pozostałe substancje do krwioobiegu. Powoduje to swędzenie, stany zapalne i inne dokuczliwe objawy. Pokrzywka jest jednym z nich.

Obrzęk naczynioruchowy to głębokie zapalenie tkanek, które czasami występuje wraz pokrzywką. Podobnie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy może wystąpić w dowolnym miejscu w organizmie. Kiedy pojawia się wokół ust lub gardła, objawy mogą stanowić poważne zagrożenie, doprowadzając nawet do zablokowania dróg oddechowych.

Objawy

Głównym symptomem jest świąd towarzyszący zmianom chorobowym i wykwitom. Kiedy bąble pokrzywkowe są większe (do 20 cm szerokości), obszary centralne zwykle mają jaśniejszy kolor i tworzą swoiste pierścienie.

Generalnie bąble pokrzywkowe i obrzęki pojawiają się i znikają; w rzeczywistości wykwit może występować na skórze kilka godzin, następnie zniknąć i ponownie pojawić się na ciele. Przed ujawnieniem się widocznych zmian na skórze, u niektórych może wystąpić też:

 • Utrata apetytu
 • Poddenerwowanie
 • Ból głowy
 • Bóle stawów
 • Ból brzucha
 • Biegunka
 • Gorączka

Leczenie pokrzywki i naturalne środki łagodzące

1. Cebula jako remedium

Leczenie pokrzywki nie obejdzie się bez cebuli doprowadzającej nas do łez. Cebula jest bogata w związki siarki, które są częścią jej olejku eterycznego i są odpowiedzialne za jej charakterystyczny zapach i smak. Dwusiarczek alilo-propylowy, który zwiera cebula, może zwiększyć ochronę przed zmianami skórnymi, w naszym ciele.

pokrojona cebula leczenie pokrzywki

Co więcej, oferuje też właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, które pomagają wyeliminować wiele innych wirusów.

Składniki

 • 1 cebula pokrojona w pierścienie
 • 1 bandaż o długości około 20 cm

Przygotowanie

 • Najlepiej pokroić cebulę w pierścienie i obłożyć nimi obszar dotknięty pokrzywką.
 • Użyj bandażu lub opaski uciskowej aby skoncentrować pokrojoną cebulę w jednym miejscu.
 • Odczekaj godzinę, a następnie zmyj dużą ilością zimnej wody.

2. Aloes zwyczajny

Żel aloesowy zawiera silne przeciwutleniacze, które należą do rodziny substancji – znanych jako polifenole. Polifenole wraz z innymi związkami aloesu, mogą zatrzymać rozpowszechnianie się niektórych bakterii powodujących infekcje skóry i alergie.

Składniki:

 • 2 łodyżki aloesu

Przygotowanie

 • Przede wszystkim przecinamy liście aloesu na pół, aby uzyskać ich wewnętrzny żel.
 • Żel nałóż na dotknięty zmianami obszar i pozostaw na około 2 godziny.
 • Po upływie wyznaczonego czasu – otrzyj skórę i umyj dużą ilością wody.

3. Napar z rumianku a pokrzywka

Rumianek łagodzi wszystko, nawet obyczaje. W tym przypadku to skuteczne zioło niweluje uczucie swędzenia wywołanego przez pokrzywkę. Leczenie pokrzywki i towarzyszącego jej świądu staje się dużo łatwiejsze. Ponadto z pozostałych kwiatów rumianku możemy zrobić leczniczy napar do picia.

Napar nawilża naszą skórę, co jest kluczowe w wyeliminowaniu stanu zapalnego i obrzęku.

napar z rumianku leczenie pokrzywki

Składniki

 • 1 łyżka kwiatów rumianku (15 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

 • Podgrzewamy wodę razem z kwiatami rumianku aż do zagotowania.
 • Pozwól kwiatom parzyć się przez dłuższą chwile, a następnie zdejmij napar z ognia i odczekaj kolejne 7 minut.
 • Po upływie wskazanego czasu przefiltruj napar, wypij i spokojnie poczekaj na ukojenie.

Co zrobić aby uniknąć pokrzywki? Powinniśmy stosować się do zbilansowanej diety – bogatej w warzywa oraz pić dużo wody każdego dnia. Ważne, aby nasza skóra była odżywiona od wewnątrz i zewnątrz dzięki odpowiedniemu nawodnieniu i zdrowym nawykom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.