Leche frita - poznaj przepis na ten hiszpański deser!

Czy słyszałeś kiedyś o czymś takim, jak leche frita? Czy wiesz o tym, że jest to typowy hiszpański deser? Dowiedz się, jak go samodzielnie zrobić dzięki prezentowanemu przez nas przepisowi!
Leche frita - poznaj przepis na ten hiszpański deser!
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jeśli przyjrzysz się temu deserowi chłodnym okiem, to zapewne dojdziesz szybko do wniosku, że leche frita (co w języku hiszpańskim oznacza dosłownie „smażone mleko”) może wydawać się szalonym wynalazkiem.

Jest to jednak niezwykle smaczny deser, który powstał w północnej Hiszpanii, w prowincji Palencia. Gdy odkryjesz już, o co w tym wszystkim chodzi, na pewno zechcesz przyrządzić leche frita na własną rękę i poznać jego smak!

Czy słyszałeś kiedyś o czymś takim, jak leche frita? Czy wiesz o tym, że jest to typowy hiszpański deser? Dowiedz się, jak go samodzielnie zrobić dzięki prezentowanemu przez nas przepisowi! Do przygotowania tego pysznego i bardzo słodkiego deseru wystarczy raptem kilka podstawowych składników.

Sam przepis jest naprawdę wspaniały i na dodatek bardzo łatwy do wykonania. Nie potrzeba do niego żadnych skomplikowanych czynności ani specjalnych akcesoriów lub urządzeń!

A to oznacza, że nie będziesz mieć żadnego problemu z samodzielnym wykonaniem go w swojej własnej kuchni. Całość wymaga użycia raptem 4 do 5 składników i jest naprawdę banalna.

Leche frita – co to w ogóle takiego?

Mimo tego, że jest to naprawdę łatwy do wykonania przepis, należy jednak pamiętać o tym, że ten deser nie jest zalecany dla osób, które cierpią na następujące choroby:

 • Zespół jelita drażliwego (znany także pod skrótem IBS wywodzącym się z nazwy tej choroby w języku angielskim)
 • Poważne problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego i trawieniem
 • Nietolerancja glutenu
 • Nietolerancja laktozy

Jeśli jednak nie cierpisz na żadną z wymienionych powyżej chorób, możesz rozkoszować się wspaniałym smakiem leche frita bez żadnych problemów.

I chociaż ten deser zawiera dość sporą liczbę kalorii, to nie powinno Cię to zniechęcać. Jest on również niezwykle bogaty w liczne witaminy i minerały.

A teraz po prostu przejdź się do kuchni po ten fartuch, który wisi od dawna nieużywany i zabierz się do dzieła! Zacznij już teraz przygotowywać dla siebie leche frita, czyli jeden z najlepszych i najsmaczniejszych hiszpańskich deserów!

Dowiedz się, jak zrobić własnoręcznie ten wspaniały deser

Pora zatem przejść do konkretów, a więc zaprezentować naszą propozycję dotyczącą przepisu na ten wspaniały deser.

Czy to jest potrawa smażona?

Jest to pytanie, które ludzie zawsze zadają sobie na samym początku. A to dlatego, że nazwa tego deseru po przetłumaczeniu na język polski oznacza dosłownie „smażone mleko”. Aby wyjaśnić to małe nieporozumienie, musimy najpierw opisać, skąd ono się bierze.

Nalewanie mleka

Aby zrobić leche frita, musisz najpierw zagotować i schłodzić mleko, a potem je zagęścić za pomocą skrobi. Następnie musisz je usmażyć na patelni. I choć może się to wydawać z pozoru dziwne, to nie ma powodów do zmartwień. To wcale nie jest trudnym zadaniem.

Przepis na leche frita

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 3 szklanki płynnego mleka pełnotłustego ( ok. 750 ml)
 • 4 łyżki stołowe cukru (60 g)
 • 3 łyżki stołowe skrobi kukurydzianej (45 g)
 • 1 laska cynamonu
 • 1 skórka z cytryny

Sposób przygotowania opisywanego deseru:

 • Po pierwsze, musisz osłodzić mleko. Aby to zrobić, musisz dodać 2 szklanki mleka, cukier, laskę cynamonu i skórkę cytryny do garnka i całość powoli gotować na małym ogniu.
 • Mieszaj ostrożnie mleko przez cały czas, a gdy zacznie się gotować, wyłącz od razu palnik.
 • Odstaw garnek na 15 minut i szczelnie go przykryj. W ten sposób mleko stanie się o wiele słodsze.
 • Następnie odcedź mleko i przelej je do innego, czystego garnka.
 • Następnie wymieszaj w szklance zimne mleko i skrobię kukurydzianą. Przelej tę mieszaninę do garnka z mlekiem i podgrzewaj powoli całość na małym ogniu.
 • Mieszaj całość powoli, bez zatrzymywania się.
Gotowy deser leche frita
 • Nie próbuj przyspieszać tego procesu, podnosząc siłę grzania palnika. Takie posunięcie spowoduje, że mleko zacznie zagęszczać się zbyt szybko i przyklei się w ten sposób do dna garnka.
 • Mieszaj całość nieprzerwanie przez 20 minut. Następnie wyłącz palnik i pozwól mleku się ostudzić.
 • Gdy już ostygnie do temperatury pokojowej, włóż je do lodówki i przechowuj w niej przez co najmniej cztery godziny. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zostawić je w lodówce na całą noc.
 • Teraz wyjmij naczynie z lodówki. Jego zawartość pokrój na małe kawałki i podsmaż je na patelni w gorącym oleju, aż staną się złociste.
 • Na koniec posyp z góry odrobiną cukru i cynamonu. Potem zetrzyj jeszcze trochę skórki z cytryny.

Czy teraz widzisz, jak łatwy do przygotowania jest ten deser? Eksperymentowanie z nowymi i oryginalnymi przepisami pozwala na podróżowanie po świecie kulinariów ze wszystkich rejonów naszego globu.

Przygotuj leche frita własnoręcznie i zaskocz tym wspaniałym deserem swoich przyjaciół oraz rodzinę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jiménez Lozano, José et al. (1987). Libro de la Gastronomía de Castilla y León (2.ª edición). Valladolid: Junta de Castilla y León. p. 245. ISBN 84-505-4108-5. OCLC 22734261.
 • Leche frita. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 1 de septiembre de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Leche_frita
 • Pereira, P. C. (2014). Milk nutritional composition and its role in human health. Nutrition. Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/j.nut.2013.10.011

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.