Kwercetyna: korzyści, zastosowania, źródła i więcej

Kwercetyna jest pigmentem roślinnym charakteryzującym się działaniem przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Jakie pokarmy ją zawierają?
Kwercetyna: korzyści, zastosowania, źródła i więcej
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Czy znasz właściwości kwercetyny? Jest to naturalny składnik fitochemiczny, który można znaleźć w wielu różnych roślinach i produktach spożywczych. Chociaż kwercetyna odgrywa ważną rolę jako pigment, słynie również ze swojego potencjału promowania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

W szczególności, jak wyszczególniono w artykule w czasopiśmie naukowym ACS Omega, ma obiecujące działanie bioaktywne, działając jako środek przeciwcukrzycowy, przeciwutleniający, przeciwzapalny i gojący rany.

W rzeczywistości obecnie bada się jej potencjał w zapobieganiu i leczeniu kilku chorób . Co mówi o niej nauka? Jakie są główne źródła kwercetyny? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania.

Co to jest kwercetyna?

Kwercetyna to barwnik roślinny należący do grupy flawonoidów. Odpowiada za nadawanie koloru różnym owocom, kwiatom i warzywom. Poza tym ma wysoko cenione właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa quercetum, oznaczającego „las dębowy”.

Chociaż w przeszłości jej biodostępność była niedoceniana, obecnie wiadomo, że jest stosunkowo wyższa niż w przypadku innych fitochemikaliów. Ponadto szacuje się, że jest to najobficiej występujący flawonoid w naszej diecie.  Przeciętna osoba spożywa bowiem od 10 do 100 mg kwercetyny dziennie z pożywieniem (istnieje ponad 20 źródeł pożywienia, które ją zawierają).

Korzyści i zastosowania kwercetyny

Przez kilka dziesięcioleci naukowcy uważali, że kwercetyna ma duże znaczenie biologiczne ze względu na jej zdolność przeciwutleniającą. Jak wyjaśnia publikacja w Pharmacognosy Reviews , ten rodzaj flawonoidów odgrywa ważną rolę w ochronie komórek przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Wolne rodniki są niestabilnymi cząsteczkami, które mają związek z rozwojem wielu różnych chorób przewlekłych. Ich nadmierna produkcja zmienia funkcje komórkowe i prowadzi do rozwoju chorób serca a także zaburzeń metabolicznych i neurodegeneracyjnych. Jak więc pomaga kwercetyna? Zobaczmy!

Zmniejszenie stanu zapalnego

Wiele chorób przewlekłych wiąże sie z przewlekłym stanem zapalnym. Z kolei ustalono, że obecność wysokiego poziomu wolnych rodników aktywuje geny zapalne i prowadzi do nadmiernej odpowiedzi.

Pod tym względem korzystnie wpływa suplementacja kwercetyny, której potencjał antyoksydacyjny hamuje negatywne działanie wolnych rodników. Podobnie, zmniejsza markery zapalenia komórkowego.

W związku z tym The American Journal of Clinical Nutrition doniósł, że w badaniach kwercetyna osłabiała ekspresję genów zapalnych, w tym cząsteczek czynnika martwicy nowotworu-alfa (TNFα) i interleukiny-6 (IL-6).

Tymczasem badania w Journal of the American Nutrition Association wyszczególniły, że suplementacja 500 mg kwercetyny dziennie przez 8 tygodni zmniejszyła markery stanu zapalnego u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wiązało się to ze zmniejszeniem sztywności i bólu.

Kwercetyna na zapalenie stawów.
Kwercetyna może zmniejszać dyskomfort, ból i sztywność reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ochrona układu krążenia

Jednym z powodów, dla których kwercetyna wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, jest jej zdolność do rozluźniania naczyń krwionośnych. Z tego powodu jej spożycie pomaga zmniejszyć ryzyko nadciśnienia.

Badania opublikowane w Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics wykazały, że ten flawonoid ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne i pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Potwierdzono to również w niedawnym przeglądzie opublikowanym w Journal of the American Heart Association, który ustalił, że spożywanie 500 mg kwercetyny dziennie było przydatne w obniżaniu skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi średnio o 5,8 mm Hg i 2,6 mm Hg (odpowiednio).

Z kolei informacje udostępnione w European Journal of Medicinal Chemistry sugerują, że kwercetyna hamuje również utlenianie złego cholesterolu (LDL), co ma związek z kontrolowaniem ryzyka sercowo-naczyniowego.

Profilaktyka chorób neurodegeneracyjnych

Antyoksydanty odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. W szczególności kwercetyna została uznana za środek neuroprotekcyjny.

Badanie udostępnione w Oxidative Medicine and Cellular Longevity stwierdza, że substancja ta stymuluje naturalne mechanizmy obronne przed stresem oksydacyjnym i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera i demencji.

Łagodzenie objawów alergii

Przeciwzapalne działanie kwercetyny pozytywnie wpływa na zwalczanie alergii. W Iranian Journal of Allergy, Asthma and Immunology. doniesiono, że ten przeciwutleniacz pomógł kontrolować reakcje anafilaktyczne związane z orzeszkami ziemnymi u myszy.

Tymczasem inne badania wykazały, że związek ten pomaga tłumić substancje chemiczne, które promują stany zapalne, takie jak histamina. W tej chwili nie jest jednak jasne, czy te same efekty wystąpią u ludzi.

Właściwości przeciwnowotworowe

Kwercetyna nie jest alternatywnym lekarstwem na raka. W żadnym wypadku nie powinna zastępować leczenia medycznego tej choroby. Jednak dowody sugerują, że odgrywa rolę zapobiegawczą przeciwko przewlekłym zaburzeniom związanym ze stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym, takim jak nowotwory.

Badania w czasopiśmie Plos One wykazały, że kwercetyna pomaga znacząco zahamować proliferację komórek rakowych. Mówiąc dokładniej, badania z użyciem probówek i zwierząt wiążą tę substancję z profilaktyką raka w następujących tkankach:

Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu

Starzenie się jest procesem biologicznym, którego nie można zatrzymać. Jednak stała ekspozycja na wolne rodniki go przyspiesza. Na szczęście naturalne substancje, takie jak kwercetyna, mogą pomóc wstrzymać lub spowolnić ten proces.

Badanie w Nature Medicine wiąże jego wchłanianie ze zwiększoną oczekiwaną długością życia w starszym wieku. Sugeruje to również, że pomaga chronić komórki i zmniejszać oznaki starzenia.

Podobne wyniki odnotowano w innym badaniu w The American Journal of Chinese Medicine, w którym stwierdzono, że kwercetyna wywiera działanie regenerujące na fibroblasty ludzkiej skóry.

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi

W kilku badaniach kwercetyna wykazała korzyści w obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Przegląd literatury udostępniony w Biomedicine and Pharmacotherapy wyszczególnia, że ten flawonoid ma potencjał przeciwcukrzycowy i może zmniejszać ryzyko powikłań związanych z cukrzycą.

Trochę jabłek.
Czerwone jabłka są ważnym źródłem kwercetyny, więc warto je często spożywać

Zagrożenia i możliwe skutki uboczne kwercetyny

Chociaż kwercetyna jest znana z wielu zalet, nie jest pozbawiona skutków ubocznych, zwłaszcza gdy jest przyjmowana jako suplement. Raport w Molecular Nutrition and Food Research wyszczególnia, że spożycie ponad 1000 mg dziennie może powodować następujące objawy :

 • Rozstrój żołądka
 • Bóle głowy
 • Uczucie mrowienia
 • Mdłości
Jednak w większości przypadków jest uważana za bezpieczną i nie powoduje komplikacji.

Najlepszym sposobem na jej dostarczanie jest spożywanie pokarmów, które ją zawierają. Natomiast w suplementach należy jej unikać w następujących przypadkach:

 • Kobiety w ciąży i karmiące
 • Osoby przyjmujące antybiotyki
 • Osoby przyjmujące leki na nadciśnienie
 • Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi (najpierw skonsultuj się z lekarzem)

Należy wziąć pod uwagę, że większość badań nad kwercetyną przeprowadzono na zwierzętach lub w laboratorium. Dlatego nie można stwierdzić z całą pewnością, że powoduje znaczące korzyści u ludzi. Dlatego nie powinna być lekiem pierwszego wyboru.

Główne źródła kwercetyny

Kwercetyna zapewnia wiele korzyści, gdy jest pozyskiwana z niektórych pokarmów. Często koncentruje się w skórce lub warstwie zewnętrznej. Główne źródła są następujące:

 • Brokuły
 • Wiśnie
 • Pomidory
 • Szalotki
 • Jarmuż
 • Czerwone winogrona
 • Kapary
 • Zielona i czarna herbata
 • Czerwone jabłka
 • Sałata czerwona
 • Papryka (żółta i zielona)
 • Cebula (czerwona i biała)
 • Jagody (żurawina, jagody, jagody i maliny)

Ilość kwercetyny różni się w każdym produkcie spożywczym, czasem zależy też od warunków uprawy. Jednak jest również dostępna w komercyjnych suplementach, w postaci kapsułek lub proszku.

Sugerowane dawki wynoszą zwykle od 500 do 1000 mg na dobę. Dla optymalnego wchłaniania wskazane jest jednoczesne spożywanie z witaminą C lub enzymami takimi jak bromelaina.

Co powinniśmy pamiętać na temat kwercetyny i jej zalet?

Kwercetyna jest jednym z najbardziej zalecanych flawonoidów w promowaniu dobrego zdrowia. Dowody sugerują, że ma potencjał przeciwzapalny i przeciwutleniający. W związku z tym odgrywa ważną rolę w zapobieganiu wielu chorobom.

Chociaż jest dostępna jako suplement, najlepiej jest dostarczać ją w diecie. Występuje w wielu produktach spożywczych, które, nawiasem mówiąc, dostarczają innych niezbędnych składników odżywczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Anand David, Alexander Victor et al. “Overviews of Biological Importance of Quercetin: A Bioactive Flavonoid.” Pharmacognosy reviews vol. 10,20 (2016): 84-89. doi:10.4103/0973-7847.194044
 • Bischoff SC. Quercetin: potentials in the prevention and therapy of disease. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2008 Nov;11(6):733-40. doi: 10.1097/MCO.0b013e32831394b8. PMID: 18827577.
 • Anand David, Alexander Victor et al. “Overviews of Biological Importance of Quercetin: A Bioactive Flavonoid.” Pharmacognosy reviews vol. 10,20 (2016): 84-89. doi:10.4103/0973-7847.194044
 • Hunter P. The inflammation theory of disease. The growing realization that chronic inflammation is crucial in many diseases opens new avenues for treatment. EMBO Rep. 2012 Nov 6;13(11):968-70. doi: 10.1038/embor.2012.142. Epub 2012 Oct 9. PMID: 23044824; PMCID: PMC3492709.
 • Boots AW, Haenen GR, Bast A. Health effects of quercetin: from antioxidant to nutraceutical. Eur J Pharmacol. 2008 May 13;585(2-3):325-37. doi: 10.1016/j.ejphar.2008.03.008. Epub 2008 Mar 18. PMID: 18417116.
 • Chuang CC, Martinez K, Xie G, Kennedy A, Bumrungpert A, Overman A, Jia W, McIntosh MK. Quercetin is equally or more effective than resveratrol in attenuating tumor necrosis factor-{alpha}-mediated inflammation and insulin resistance in primary human adipocytes. Am J Clin Nutr. 2010 Dec;92(6):1511-21. doi: 10.3945/ajcn.2010.29807. Epub 2010 Oct 13. PMID: 20943792.
 • Javadi F, Ahmadzadeh A, Eghtesadi S, Aryaeian N, Zabihiyeganeh M, Rahimi Foroushani A, Jazayeri S. The Effect of Quercetin on Inflammatory Factors and Clinical Symptoms in Women with Rheumatoid Arthritis: A Double-Blind, Randomized Controlled Trial. J Am Coll Nutr. 2017 Jan;36(1):9-15. doi: 10.1080/07315724.2016.1140093. Epub 2016 Oct 6. PMID: 27710596.
 • Patel RV, Mistry BM, Shinde SK, Syed R, Singh V, Shin HS. Therapeutic potential of quercetin as a cardiovascular agent. Eur J Med Chem. 2018 Jul 15;155:889-904. doi: 10.1016/j.ejmech.2018.06.053. Epub 2018 Jun 27. PMID: 29966915.
 • Costa LG, Garrick JM, Roquè PJ, Pellacani C. Mechanisms of Neuroprotection by Quercetin: Counteracting Oxidative Stress and More. Oxid Med Cell Longev. 2016;2016:2986796. doi: 10.1155/2016/2986796. Epub 2016 Jan 24. PMID: 26904161; PMCID: PMC4745323.
 • Khansari N, Shakiba Y, Mahmoudi M. Chronic inflammation and oxidative stress as a major cause of age-related diseases and cancer. Recent Pat Inflamm Allergy Drug Discov. 2009 Jan;3(1):73-80. doi: 10.2174/187221309787158371. PMID: 19149749.
 • Zhou J, Fang L, Liao J, Li L, Yao W, Xiong Z, Zhou X. Investigation of the anti-cancer effect of quercetin on HepG2 cells in vivo. PLoS One. 2017 Mar 6;12(3):e0172838. doi: 10.1371/journal.pone.0172838. PMID: 28264020; PMCID: PMC5338765.
 • Hashemzaei M, Delarami Far A, Yari A, Heravi RE, Tabrizian K, Taghdisi SM, Sadegh SE, Tsarouhas K, Kouretas D, Tzanakakis G, Nikitovic D, Anisimov NY, Spandidos DA, Tsatsakis AM, Rezaee R. Anticancer and apoptosis‑inducing effects of quercetin in vitro and in vivo. Oncol Rep. 2017 Aug;38(2):819-828. doi: 10.3892/or.2017.5766. Epub 2017 Jun 28. PMID: 28677813; PMCID: PMC5561933.
 • Deng XH, Song HY, Zhou YF, Yuan GY, Zheng FJ. Effects of quercetin on the proliferation of breast cancer cells and expression of survivin in vitro. Exp Ther Med. 2013 Nov;6(5):1155-1158. doi: 10.3892/etm.2013.1285. Epub 2013 Sep 3. PMID: 24223637; PMCID: PMC3820718.
 • Su Q, Peng M, Zhang Y, Xu W, Darko KO, Tao T, Huang Y, Tao X, Yang X. Quercetin induces bladder cancer cells apoptosis by activation of AMPK signaling pathway. Am J Cancer Res. 2016 Jan 15;6(2):498-508. PMID: 27186419; PMCID: PMC4859676.
 • Xu M, Pirtskhalava T, Farr JN, Weigand BM, Palmer AK, Weivoda MM, Inman CL, Ogrodnik MB, Hachfeld CM, Fraser DG, Onken JL, Johnson KO, Verzosa GC, Langhi LGP, Weigl M, Giorgadze N, LeBrasseur NK, Miller JD, Jurk D, Singh RJ, Allison DB, Ejima K, Hubbard GB, Ikeno Y, Cubro H, Garovic VD, Hou X, Weroha SJ, Robbins PD, Niedernhofer LJ, Khosla S, Tchkonia T, Kirkland JL. Senolytics improve physical function and increase lifespan in old age. Nat Med. 2018 Aug;24(8):1246-1256. doi: 10.1038/s41591-018-0092-9. Epub 2018 Jul 9. PMID: 29988130; PMCID: PMC6082705.
 • Sohn EJ, Kim JM, Kang SH, Kwon J, An HJ, Sung JS, Cho KA, Jang IS, Choi JS. Restoring Effects of Natural Anti-Oxidant Quercetin on Cellular Senescent Human Dermal Fibroblasts. Am J Chin Med. 2018;46(4):853-873. doi: 10.1142/S0192415X18500453. Epub 2018 May 8. PMID: 29737207.
 • Andres S, Pevny S, Ziegenhagen R, Bakhiya N, Schäfer B, Hirsch-Ernst KI, Lampen A. Safety Aspects of the Use of Quercetin as a Dietary Supplement. Mol Nutr Food Res. 2018 Jan;62(1). doi: 10.1002/mnfr.201700447. Epub 2017 Dec 19. PMID: 29127724.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.