Co to jest bromelaina ananasowa i do czego służy?

Czy słyszałeś o bromelainie? Ta substancja obecna w ananasie może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i układ trawienny. Czytaj dalej, aby odkryć jej właściwości!
Co to jest bromelaina ananasowa i do czego służy?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Zawarta w ananasie bromelaina jest jednym ze związków o właściwościach odżywczych, które wzbudzają zainteresowanie tym owocem. Należy on z najczęściej spożywanych gatunków egzotycznych na świecie. Pochodzi z ciepłego klimatu i rozprzestrzenił się na 5 kontynentach.

Bromelaina to nic innego jak zestaw enzymów zdolnych do pełnienia funkcji trawiennych. Ananas zawdzięcza temu składnikowi wiele swoich właściwości. Dlatego poniżej szczegółowo opowiemy, jakie są korzyści z jego spożywania i jak możemy wykorzystać jego potencjał.

Bromelaina ananasowa: enzym proteolityczny

Jak wspomnieliśmy, bromelaina to zestaw enzymów trawiennych, które mają zdolność rozkładania białek na aminokwasy. Według badań opublikowanych w Journal of the Science of Food and Agriculture, jest to substancja sprzedawana również osobno, ze względu na swoje właściwości.

Służy do zapobiegania dolegliwościom trawiennym po obfitych posiłkach. Enzym ten okazał się przydatny w poprawie metabolizmu składników odżywczych, czyniąc proces bardziej znośnym. Ponadto bromelaina pełni inne funkcje drugorzędne, między innymi:

Istnieją nawet badania, które twierdzą, że bromelaina ananasowa może mieć funkcję regulacyjną w stosunku do układu odpornościowego, poprawiając jego skuteczność. Byłoby to przydatne w zapobieganiu infekcjom lub chorobom zakaźnym.

W miarę postępu nauki wciąż odkrywane są nowe właściwości i zastosowania tej substancji. Potrzebne są jednak dalsze próby naukowe, aby precyzyjnie określić ramy aplikacji, a także usystematyzować protokół dawkowania. Obecnie najlepszym sposobem na czerpanie korzyści z enzymu jest spożywanie ananasa.

bromelaina
Ananasy to owoce tropikalne, które rozprzestrzeniły się na całym świecie.

Możesz przeczytać również: Jakie są zalety jedzenia ananasa wieczorem?

Jaki jest obecny schemat stosowania?

Bromelainę można spożywać po dużym posiłku w celu zmniejszenia problemów trawiennych lub ociężałości żołądka. Z tego powodu ananas polecany jest po posiłkach, aby usprawnić funkcje trawienne organizmu.

Ponadto zawartość wody w owocu pomoże znieść proces rozkładu składników odżywczych, zmniejszając ryzyko bólu. Nawodnienie zapobiega na przykład zaparciom, zwłaszcza u pacjentów z patologiami neurologicznymi.

Ponieważ suplementy bromelainowe nie są jeszcze powszechne na rynku, najlepiej spożywać ananasa w formie naturalnej. Zawsze należy unikać jego przetworów w syropie, ponieważ w takiej formie ma znacznie wyższą zawartość cukru, co może być szkodliwe dla zdrowia.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pozbądź się retencji płynów za pomocą ananasa, ogórka i skrzypu

Czy  bromelaina ma jakieś skutki uboczne?

Chociaż przyjmowanie bromelainy jest prawie zawsze korzystne, to jej nadmierne spożycie prowadzi do pojawienia się pewnych skutków ubocznych. Do najczęstszych należą nudności, wymioty, biegunka i reakcje nadwrażliwości. Są to jednak rzadkie objawy.

Ponadto bromelaina może wchodzić w interakcje z antykoagulantami, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w sprawie możliwości spożycia ananasa, jeśli jesteś w trakcie leczenia tego typu lekami. Może również nasilać działanie antybiotyków, działając z nimi synergistycznie.

Inne pokarmy promujące zdrowe trawienie

Bromelaina jest charakterystyczna dla ananasa, ale można znaleźć inne enzymy trawienne w różnych produktach spożywczych. Przykładem może być papaja, bogata w proteazy, które pomagają rozkładać białka. Mango to kolejny owoc zawierający znaczną ilość enzymów, w tym przypadku amylazy.

Inne pokarmy, takie jak awokado lub kiwi, zawierają związki, które ułatwiają procesy trawienne, zmniejszając tym samym dyskomfort związany z pasażem jelitowym. Regularne spożywanie tych owoców wiąże się ze zmniejszeniem zaparć.

ananas bromelainowy
Bromelaina ananasowa działa jak enzym trawienny i jest zalecana do spożycia po dużych posiłkach.

Bromelaina ananasowa ułatwia trawienie

Jak widzieliśmy, bromelaina to substancja, która pomaga usprawnić procesy trawienne. Z tego powodu zaleca się jej przyjmowanie po obfitym posiłku. Ponadto działa przeciwzapalnie, dzięki czemu pomaga zapobiegać wystąpieniu złożonych chorób związanych z ogólnoustrojowym stanem zapalnym.

Najlepszą istniejącą metodą zapewnienia jej spożycia jest wprowadzenie ananasa do diety. Jednak w dzisiejszych czasach zaczyna się opracowywać suplementy tego enzymu, biorąc pod uwagę nowe właściwości, jakie się mu przypisuje.

Jest to bezpieczna substancja, ponieważ ma niewiele skutków ubocznych. Należy jednak zauważyć, że może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego w razie wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.

W przypadku częstych problemów z trawieniem zalecamy spożywanie ananasa w naturalnej postaci po posiłkach. Dzięki temu dolegliwości mogą zacząć się zmniejszać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mazila Ramli AN., Tuan Aznan TN., Illias R., Bromelain: from production to commercialisation. J Sci Food Agric, 2017. 97 (5): 1386-1395.
  • Muhammad ZA., Ahmad T., Therapeutic uses of pineapple-extracted bromelain in surgical care – a review. J Pak Med Assoc, 2017. 67 (1): 121-125.
  • Velderrain-Rodriguez, Gustavo, et al. “Effect of dietary fiber on the bioaccessibility of phenolic compounds of mango, papaya and pineapple fruits by an in vitro digestion model.” Food Science and Technology 36.2 (2016): 188-194.
  • Rathnavelu V., Alitheen NB., Sohila S., Kanagesan S., et al., Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications. Biomed Rep, 2016. 5 (3): 283-288.
  • Couso, Laura M. Ávila, et al. “Ensayo clínico controlado y aleatorizado. Constipación en pacientes con enfermedades neurológicas. Comparación de dos tratamientos (combinación de laxantes osmóticos y estimulantes).” Acta Gastroenterológica Latinoamericana 46.3 (2016): 192-200.
  • Errasti, María Eugenia. Estudio de posibles aplicaciones farmacológicas de extractos de especies de bromeliáceas y su comparación con bromelina. Diss. Universidad Nacional de La Plata, 2013.
  • Kaur, Lovedeep, and Mike Boland. “Influence of kiwifruit on protein digestion.” Advances in food and nutrition research. Vol. 68. Academic Press, 2013. 149-167.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.