Sangwinaria kanadyjska — zastosowania, zalety i przeciwwskazania

Sangwinaria kanadyjska jest stosowana w celach leczniczych od setek lat. Dzisiaj jednak znamy pewne zagrożenia dotyczące jej użytkowania.
Sangwinaria kanadyjska — zastosowania, zalety i przeciwwskazania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sangwinaria kanadyjska (nazwa naukowa Sanguinaria canadensis) jest kwiatem pochodzącym ze wschodnich Stanów Zjednoczonych i Kanady. Należy do rodziny Papaveraceae (mak) i znana jest także pod innymi nazwami, takimi jak bloodwart, Canada puccoon i szarłat. W szczególności znana jest ze swoich zastosowań w medycynie tradycyjnej.

Według przeglądu opublikowanego w International Journal of Molecular Sciences rdzenni Amerykanie wykorzystywali kłącza tej rośliny do leczenia wielu różnych chorób. Jednak dowody na jej skuteczność są ograniczone. Co więcej, zaobserwowano możliwą toksyczność kliniczną. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Tutaj powiemy więcej o tym jak sangwinaria kanadyjska wpływa na nasze zdrowie.

Sangwinaria kanadyjska — zastosowania i zalety

Zarówno kłącze, jak i korzeń sangwinarii kanadyjskiej zawierają czerwoną ciecz, która koncentruje związki alkaloidów i przeciwutleniacze. Spośród nich sangwinaryna stała się najczęściej badanym alkaloidem. W rzeczywistości przypisuje się jej wiele efektów farmakologicznych. Jakie jest zastosowanie?

Stomatologia

W latach 80. sangwinarynę stosowano jako środek przeciwdrobnoustrojowy, przeciwutleniający i przeciwzapalny w produktach do pielęgnacji zębów. Zwłaszcza uważa się, że zmniejsza obecność płytki nazębnej i ryzyko zapalenia dziąseł.

W związku z tym badanie opublikowane w Phytotherapy Research wykazało, że pasta do zębów i płyny do płukania jamy ustnej na bazie sangwinarii kanadyjskiej mają właściwości antybakteryjne, które pomagają chronić zdrowie jamy ustnej, gdy są stosowane jednocześnie. Jednak wyniki dotyczące tych efektów są sprzeczne.

Ostatecznie produkt ten wycofano w Ameryce Północnej od 2001 roku po badaniach, które powiązały ich stosowanie ze zwiększonym ryzykiem zmian przedrakowych (leukoplakia jamy ustnej).

Pasta do zębów
Pasta do zębów Bloodroot została wycofana z rynku ze względu na możliwy związek z leukoplakią jamy ustnej.

Skóra

W medycynie tradycyjnej sangwinaria kanadyjska jest używana jako sprzymierzeniec w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, łuszczyca, brodawki i przebarwienia. Obecnie istnieją nawet produkty pochodzące z rośliny, które zapewniają te oraz inne korzyści dla skóry. Ale czy to naprawdę jest skuteczne?

Prawda jest taka, że nie ma badań klinicznych potwierdzających jej skuteczności przeciwko tym schorzeniom. Wręcz przeciwnie, jak szczegółowo opisano w publikacji Dermatitis, nadmierne lub niewłaściwe stosowanie może prowadzić do zniszczenia tkanki, kontaktowego zapalenia skóry i tworzenia bliznowców.

Serce

Sangwinaryna, główny składnik aktywny, wydaje się mieć działanie przeciwdławicowe, które zmniejsza odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach i ryzyko incydentów sercowych. Ponadto uważa się, że ma pozytywny efekt inotropowy, który pomaga sercu pompować wystarczającą ilość krwi przy mniejszej liczbie uderzeń serca.

Mimo to badania są niewystarczające, aby uznać sangwinarię za środek terapeutyczny na zdrowie serca. Wręcz przeciwnie, eksperci ostrzegają, że jej stosowanie w dużych dawkach może spowodować niedociśnienie.

Układ oddechowy

Wiele zastosowań dotyczy również zdrowia układu oddechowego. W starożytności był to ludowy środek na grypę, przeziębienia, infekcje zatok i infekcje płuc. Mimo to nie ma solidnych dowodów na to, że jest skuteczny w tych warunkach.

Ryzyko i skutki uboczne

Sangwinaria kanadyjska uważana jest za środek bezpieczny dla większości zdrowych osób dorosłych, o ile jest spożywany jako krótkoterminowy, odpowiednio przetworzony suplement diety. Mimo to niektórzy ludzie odczuwają dyskomfort trawienny po spożyciu rośliny.

Stosowanie miejscowe wiąże się z efektami ubocznymi, takimi jak podrażnienie skóry, zaczerwienienie i obrzęk. Ponadto nadmierne lub długotrwałe stosowanie może skutkować następującymi reakcjami:

  • Zawroty głowy i omdlenia.
  • Niewyraźne widzenie lub jaskra.
  • Nudności i wymioty.
  • Niskie ciśnienie krwi.
  • Rozszerzone źrenice.
  • Biegunka.

Ostrzeżenie

Biorąc pod uwagę brak dowodów na jej bezpieczeństwo, rośliny sangwinarii nie należy stosować w czasie ciąży i laktacji. Nie należy go również stosować u dzieci lub pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi. Z drugiej strony należy również zauważyć, że może wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi ciśnienie krwi, antykoagulantami i antyarytmikami.

Sangwinaria kanadyjska
Nie ma wielu badań naukowych, które wspierają lecznicze zastosowanie tej rośliny, dlatego należy przedsięwziąć niezbędne środki ostrożności.

Dawkowanie i prezentacje

W tej chwili roślina dostępna jest w sklepach zielarskich i aptekach internetowych jako suplement w postaci kapsułek, proszku i ekstraktów. Można również znaleźć jej suszone korzenie do robienia herbat lub wywarów. Nie ma jednak określonej zasady bezpiecznego spożycia. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci sugerują, że nie powinniśmy przekraczać dawek większych niż 5 mikrogramów sangwinaryny.

Suplementy diety na bazie sangwinarii kanadyjskiej są dystrybuowane jako sprzymierzeńcy w poprawie naszego zdrowia. Chociaż jego zastosowania medyczne są dość stare, badania kliniczne nie były w stanie udowodnić jej skuteczności. Wręcz przeciwnie, ustalono, że jego niewłaściwe lub nadmierne użycie może spowodować negatywne konsekwencje.

Z tego powodu konieczne jest stosowanie tej rośliny z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto, jeśli masz zdiagnozowany stan lub chorobę, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakiejkolwiek pochodnej tej rośliny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Croaker A, King GJ, Pyne JH, Anoopkumar-Dukie S, Liu L. Sanguinaria canadensis: Traditional Medicine, Phytochemical Composition, Biological Activities and Current Uses. Int J Mol Sci. 2016 Aug 27;17(9):1414. doi: 10.3390/ijms17091414. PMID: 27618894; PMCID: PMC5037693.
  • Basu P, Kumar GS. Sanguinarine and Its Role in Chronic Diseases. Adv Exp Med Biol. 2016;928:155-172. doi: 10.1007/978-3-319-41334-1_7. PMID: 27671816.
  • Wang MZ, Warshaw EM. Bloodroot. Dermatitis. 2012 Nov-Dec;23(6):281-3. doi: 10.1097/DER.0b013e318273a4dd. PMID: 23169210.
  • Mackraj I, Govender T, Gathiram P. Sanguinarine. Cardiovasc Ther. 2008 Spring;26(1):75-83. doi: 10.1111/j.1527-3466.2007.00037.x. PMID: 18466423.
  • Mazzio EA, Soliman KF. In vitro screening for the tumoricidal properties of international medicinal herbs. Phytother Res. 2009;23(3):385-398. doi:10.1002/ptr.2636
  • Gibb GD. The Sanguinaria Canadensis: Its Natural History, Properties, and Medical Uses. Br Med J. 1860;1(162):89-90.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.