Rak skóry - zioła, które przed nim chronią

Rak skóry to najczęściej występujący rodzaj nowotworu. Możesz się przed nim chronić stosując codziennie krem z filtrem oraz unikając solarium. Warto również sięgnąć po zioła chroniące skórę przed nowotworem.
Rak skóry - zioła, które przed nim chronią

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2019

Rak skóry to najpowszechniejszy rodzaj nowotworu, dlatego każdy z nas powinien wiedzieć jak się chronić przed tą chorobą. Należy przede wszystkim unikać nadmiernego kontaktu z promieniami słonecznymi. Godziny, w których promieniowanie UV jest najsilniejsze przypadają pomiędzy 10:00 a 16:00.

Jeśli twoja praca wymaga nieustannego przebywania na zewnątrz, musisz stosować krem z wysokim filtrem oraz chronić swoje ciało ubraniem, a twarz – kapeluszem z dużym rondem i okularami przeciwsłonecznymi.

Pamiętaj też, że rak skóry to choroba, której można zapobiegać stosując suplementy diety oraz naturalne napary ziołowe.

Kurkumina

Kurkumina to nic innego jak charakterystyczny, jasnożółty barwnik zawarty w kurkumie i curry. Jest ceniona za silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Liczne badania udowodniły, że kurkumina spowalnia tworzenie się, rozmnażanie i rozprzestrzenianie się komórek rakowych atakujących tkankę skórną.

Dodatkowo, kurkumina wspomaga pracę wątroby i procesy eliminacji toksyn z organizmu.

kurkuma chroni skórę

Kurkumina także redukuje rozrost naczyń krwionośnych, za pomocą których rozprzestrzeniają się komórki rakowe. Minimalizuje ona również stany zapalne tkanek.

Istnieje wiele smacznych przepisów na dania z kurkumą. Możesz ją kupić w formie korzenia lub sproszkowanej przyprawy. Najłatwiej jest dodawać ją do sałatek i zup albo robić z niej pyszny napar z dodatkiem łyżeczki miodu.

Pamiętaj, że spożywanie kurkumy w niewielkich ilościach nie przynosi żadnych skutków ubocznych, ale jej większa ilość może być przyczyną biegunki lub mdłości.

Zielona herbata

Badania naukowe potwierdziły korzystny wpływ zielonej herbaty na organizm w zakresie ochrony przed nowotworami. Zielona herbata ogranicza podział komórek, który jest początkową fazą nowotworu pęcherza, przełyku, jajników i nerek.

Według niektórych badań, zewnętrzna aplikacja zielonej herbaty może również chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Możesz pić gorący lub zimny napar z zielonej herbaty. Jeśli jej smak nie do końca ci odpowiada, dodaj do niej nieco miodu.

zielona herbata

Jeśli pieczesz w domu chleb, spróbuj dodać nieco sproszkowanej zielonej herbaty do przygotowywanego ciasta, aby wykorzystać w nietypowy sposób jej właściwości przeciwutleniające.

Pamiętaj, że nadmierne spożycie zielonej herbaty może wywoływać czasem skutki uboczne. Te najczęściej opisywane to wzdęcia, mdłości, zgaga, bóle brzucha oraz zawroty i bóle głowy.

Najlepiej jest stopniowo przyzwyczajać organizm do coraz większej ilości zielonej herbaty

Ostropest plamisty

Aplikacja wyciągu z ostropestu plamistego na skórę wraz z kremem przeciwsłonecznym może być bardzo skutecznym sposobem ochrony przed rakiem skóry. Ostropest plamisty ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a dodatkowo wzmacnia on układ odpornościowy.

Nasiona tej rośliny zawierają:

 • Sylimarinę
 • Tyraminę
 • Histaminę
 • Olejki eteryczne
 • Oleje białkowe
 • Flawonoidy
 • Klej roślinny

Udowodniono, że ta wszechstronna roślina blokuje rozrost komórek rakowych oraz skutecznie chroni przede wszystkim przed rakiem skóry i prostaty.

Choć u niektórych osób kontakt z ostropestem plamistym może wywołać wysypkę na skórze, to jego łodyga, liście, korzenie i kwiaty są jadalne.

Inne zioła chroniące przed nowotworami

Istnieje jeszcze wiele innych ziół, które mogą pomóc chronić organizm przed nowotworami:

 • Liście fiołków chronią przed rozwojem guzów i nowotworów.
 • Chaparral chroni przed mutacją DNA, przez co obniża prawdopodobieństwo powstania nowotworu.

Zioła zawierające dużą ilość przeciwutleniaczy minimalizują szkodliwy wpływ wolnych rodników na organizm. Te najczęściej zalecane to:

 • Rozmaryn
 • Tymianek
 • Szałwia
 • Miłorząb
 • Chili
 • Głóg
 • Pokrzywa
 • Imbir
 • Pietruszka

Rak skóry a medycyna naturalna

Choć natura jest mądra i dostarcza rozwiązań na wiele problemów zdrowotnych, w przypadku zachorowania na jakikolwiek rodzaj nowotworu lepiej nie zdawać się tylko na nią.

Niestety, aby medycyna naturalna mogła być skutecznym sposobem ochrony przed rakiem skóry, musimy poczekać aż zostaną przeprowadzone w tym zakresie dużo bardziej szczegółowe badania.

Niestety, póki co wiemy zbyt mało, aby tylko naturalnymi sposobami chronić się przed rakiem skóry, a tym bardziej aby go leczyć. Pamiętaj, że leczenie na własna rękę nigdy nie jest dobrym pomysłem i że zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza.

stetoskop

Nowotwór, który nie jest na czas wykryty i który nie będzie natychmiast leczony może przynieść bardzo poważne i nieodwracalne konsekwencje zdrowotne.

Możesz oczywiście stosować naturalne sposoby zapobiegania i leczenia nowotworów jako uzupełnienie konwencjonalnych metod. Pamiętaj również o tym, że na ewentualny rozwój nowotworu w twoim organizmie ogromny wpływ ma twój styl życia.

Aby jak najlepiej chronić się przed nowotworami, dbaj o zdrowa dietę i codzienne ćwiczenia oraz ogranicz poziom stresu psychicznego i fizycznego.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.