Kuchenne triki - 7 pomysłów, dzięki którym będziesz królową kuchni

Jeśli chcesz zostać mistrzynią i królową swojej kuchni, koniecznie poznaj kilka kuchennych trików, które ułatwią Ci życie.
Kuchenne triki - 7 pomysłów, dzięki którym będziesz królową kuchni
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2022

Kuchenne triki, czyli proste zasady i kreatywne pomysły ułatwiające życie i przyspieszające wszelkie kulinarne zadania, sprawią, że poczujesz się w swojej kuchni jak prawdziwy mistrz i królowa.

Koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać kuchenne triki, z których skorzystasz nie tylko Ty, lecz także cała Twoja rodzina.

1. Przy smażeniu nie przewracaj ciągle mięsa na drugą stronę

mięso z frytkami

Pewnie wydaje Ci się to nieistotne, jednakże ciągłe przewracanie mięsa na drugą stronę podczas smażenia jest błędem. Popełnia go bardzo wiele osób. Okazuje się bowiem, że smażenie mięsa (na przykład steków) w taki sposób pozbawia je przyjemnej chrupkiej warstwy.

Co gorsza, mięso smażone w ten sposób łatwiej wysycha, ponieważ opuszczający je tłuszczyk i soki pozostają na patelni, a nie wewnątrz.

Zamiast co chwilę zdejmować mięso z patelni lub je obracać, lepiej lekko poruszać nim w jedną i w drugą stronę, dzięki temu nie będzie przywierać do patelni.

2. Kuchenne sposoby na sprawdzenie, czy jajka są świeże

Wiele osób głowi się, jak sprawdzić, czy jajko jest świeże, bez rozbijania jego skorupki. Okazuje się, że istnieją kuchenne triki, które pozwolą Ci się upewnić, że masz do czynienia ze świeżym i dobrym produktem. Zajmie Ci to dosłownie minutę.

Wystarczy, że umieścisz jajko w szklance z wodą. Stare jajko uniesie się na powierzchni, a świeże zatonie i opadnie na dno. Jeżeli jajko zatrzyma się mniej więcej w połowie, jeszcze przez około dwa tygodnie, możesz spokojnie wykorzystać je w kuchni.

3. Nie jedz gotowanego mięsa od razu po przygotowaniu

Świeżo usmażone i ugotowane mięso bardzo kusi nas, by od razu po nie sięgnąć. Warto jednak odczekać chwilę, aby danie nabrało pełni smaku. Nie podawaj steków i kotletów prosto z patelni na talerz. Odczekaj chwilę, a na pewno Ty i wszyscy domownicy będziecie zachwyceni smakiem i aromatem potrawy.

4. Kuchenne triki na podawanie miękkiego masła

masło - kuchenne triki

Jeśli zazwyczaj przechowujesz masło w lodówce, ale chcesz, aby jak najszybciej stało się miękkie, pamiętaj, że istnieją kuchenne triki, dzięki którym w zaledwie kilka minut osiągniesz ten cel.

  • Wstaw do mikrofali szklankę wody.
  • Wylej wodę ze szklanki, a samo naczynie trzymaj nad kostką masła.
  • Po kilku sekundach masło będzie gotowe do użycia.

5. Kuchenne sposoby, aby piec jak mistrz

Jeśli lubisz używać swojego piekarnika, koniecznie dowiedz się, jak robić to niczym prawdziwy mistrz kuchni. Przede wszystkim doceń potęgę żółtego sera – posyp potrawę startym serem kilka minut przed wyjęciem jej z piekarnika. Dzięki temu ser się lekko zarumieni, a na pewno nie przypali.

Kolejna rzecz to odpowiednie ustawianie temperatury i czasu pieczenia. Dzięki temu można uniknąć przypalenia potrawy z zewnątrz, podczas gdy w środku zostanie ona surowa.

6. Dobra praktyka to zamrażanie bulionu

Nie zawsze mamy czas i ochotę, by za każdym razem przygotowywać świeże zupy i inne potrawy opierające się na dobrym wywarze warzywnym lub mięsnym. Aby nie marnować czasu i wciąż cieszyć się takimi daniami, zawsze pamiętaj, aby zamrozić część bulionu i na zapas przechowywać go w zamrażalce.

Pamiętaj jednak, że musi być to bulion przygotowany z odpowiednich składników i należy go odpowiednio przechowywać. Możesz na przykład przelać go do foremek do lodu. Dzięki temu będą pełnić funkcję zdrowej kostki rosołowej, zawsze, kiedy będziesz tego potrzebować.

Polecamy przeczytać również: Toksyczna strona gotowania – co nam szkodzi?

7. Używaj świeżych ziół i przypraw

przyprawy kuchenne

Zamiast soli lub innych sztucznych mieszanek i gotowych sosów dodawaj do swoich potraw świeże zioła i przyprawy, które nie tylko dodadzą im smaku, lecz także zapewnią Ci wiele korzyści zdrowotnych.

W zależności od wybranego dania, możesz eksperymentować ze smakiem, kolorem i zapachem. Świeże zioła dodawaj do potraw drobno posiekane. Z pewnością uwolnią wtedy swój aromat.

To może Cię zainteresować ...
Renowacja kuchni – łatwo i bez wydawania pieniędzy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Renowacja kuchni – łatwo i bez wydawania pieniędzy

Renowacja kuchni może być doskonałym pretekstem do spędzenia czasu z bliskimi i zaoszczędzenia pieniędzy. Ekonomicznie i z pomysłem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.