Nieprzyjemny zapach w kuchni – 10 sposobów

14 maja, 2019
Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów w kuchni, należy regularnie ją sprzątać i dezynfekować, a także unikać gromadzenia się pożywienia, które może się zepsuć.

Nieprzyjemny zapach w kuchni to dość częsty problem, wynikający z obecności wielu produktów organicznych, które łatwo się psują. Powierzchnie w kuchni brudzą podczas gotowania, a wszelkie osady mogą być źródłem brzydkiego zapachu.

Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów na to, aby usunąć nieprzyjemny zapach w kuchni. Dowiedz się jakie środki i metody są najbardziej skuteczne, a twoja kuchnia będzie zawsze ładnie pachnieć.

1. Nie wkładaj resztek jedzenia do zmywarki

Pozostałości jedzenia, jakie znajdują się na talerzach i sztućcach powinny być usunięte zanim włożysz naczynia do zmywarki.

Resztki jedzenia mogą zapychać odpływ w zmywarce i powodować nieprzyjemny zapach w kuchni.

 • Po każdym posiłku oczyść każdy talerz z pozostałości jedzenia i wyrzuć je do kosza.
 • Regularnie czyść odpływ w zmywarce wlewając do niego litr gorącej wody z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej. W ten sposób pozbędziesz się osadów z tłuszczu, który jest przyczyną brzydkiego zapachu.
 • Czyść w ten sposób zmywarkę przynajmniej raz w tygodniu.

2. Czysta lodówka a nieprzyjemny zapach w kuchni

Aby uniknąć brzydkiego zapachu z lodówki, musisz ją regularnie dezynfekować, najlepiej naturalnymi środkami.

Mycie lodówki

 • Opróżnij lodówkę i pozbądź się produktów, które są nadpsute.
 • Zmieszaj litr ciepłej wody z dwiema łyżkami octu jabłkowego i wyczyść wnętrze lodówki tym roztworem.
 • Po umyciu lodówki włóż do niej rozkrojoną na cztery części cytrynę, aby nadawała ona przyjemny aromat.

Pamiętaj, że czyszczenie lodówki nie tylko pomaga wyeliminować nieprzyjemny zapach w kuchni, ale również chroni przed nagromadzeniem bakterii i grzybów.

Zobacz także: Lodówka – umyj ją i zdezynfekuj domowymi sposobami

3. Pozbądź się zapachu tłuszczu

Podczas gotowania brudzi się wiele powierzchni w kuchni i osadza się na nich tłuszcz.

 • Aby usunąć osady z tłuszczu, wyczyść zabrudzone powierzchnie roztworem octu jabłkowego i wody.
 • Jeśli chcesz się pozbyć zapachu tłuszczu z powietrza, po gotowaniu postaw w kuchni garnek i nalej do niego dwie szklanki octu jabłkowego. Ocet pochłania nieprzyjemne zapachy z powietrza.

Staraj się myć garnki i patelnie bezpośrednio po gotowaniu. Będzie z nich łatwiej usunąć zabrudzenia i unikniesz brzydkiego zapachu w kuchni.

Jeżeli na naczyniach do gotowania zalega uparty tłuszcz, usuniesz go łatwiej zalewając go gorąca wodą z dodatkiem octu i skórki z pomarańczy.

4. Usuń brzydki zapach z dłoni

Niektóre produkty, takie jak czosnek, cebula czy ryba, pozostawiają nieprzyjemny zapach na dłoniach po ich przyrządzeniu.

Czosnek w kuchni

Jeśli chcesz, aby twoje dłonie znowu ładnie pachniały, potrzyj je przekrojoną cytryną. Owoc ten nie tyko usuwa brzydkie zapachy, ale również dezynfekuje ręce.

5. Regularnie czyść gąbki do mycia naczyń

Wszelkiego rodzaju myjki mają bezpośredni kontakt z resztkami jedzenia, które zostają na ich powierzchni i mogą wywoływać nieprzyjemny zapach w kuchni.

Po każdorazowym użyciu gąbki do naczyń wypłucz ją dokładnie pod strumieniem gorącej wody, a następnie wysusz ją na słońcu. Promienie UV pomagają pozbyć się bakterii nagromadzonych w myjkach.

Przeczytaj również: Gąbki kuchenne – 5 sposobów na ich dezynfekcję

6. Wyczyść kuchenkę mikrofalową

 • Przekrój cytrynę na pół i umieść ją w miseczce z wodą.
 • Wstaw miseczkę do kuchenki mikrofalowej i włącz urządzenie na 5 minut. Powstała para pozwoli z łatwością usunąć osady ze ścianek, a cytryna wchłonie nieprzyjemne zapachy.
 • Otwórz kuchenkę, wyjmij miseczkę i przetrzyj wnętrze kuchenki mikrofalowej ściereczką zmoczoną w roztworze wody z octem.
Kuchenka mikrofalowa może powodować nieprzyjemny zapach w kuchni

7. Wyeliminuj brzydki zapach z kosza

Jeśli twój kosz nie musi być opróżniany codziennie, mogą się z niego zacząć wydobywać nieprzyjemne zapachy.

 • Kiedy wkładasz świeży worek do kosza na śmieci, wsyp na jego dno nieco sody oczyszczonej i wrzuć plasterek cytryny. Ten prosty sposób znacznie ograniczy nieprzyjemny zapach w kuchni pochodzący z kosza.

8. Dokładnie czyść deski do krojenia

Deska do krojenia jest używana w kuchni niemal codziennie i ma bezpośredni kontakt z jedzeniem, dlatego musi być starannie myta.

 • Posyp deskę do krojenia solą i skrop sokiem z cytryny. Ta mieszanka pomoże usunąć nieprzyjemne zapachy i bakterie z deski.

9. Nadaj kuchni przyjemny aromat

Aby twoja kuchnia przyjemnie pachniała, musisz nie tylko usuwać źródła brzydkich zapachów, ale również wypełnić przestrzeń ładnym aromatem

 • Rozsyp na talerzu nieco ziaren kawy i postaw talerz na lodówce lub w innym mało widocznym miejscu. Zapach kawy będzie się długo utrzymywał w powietrzu.
 • Nasącz kilka wacików aromatem wanilinowym i rozmieść waciki w różnych miejscach w kuchni.
Kawa jest dobra na nieprzyjemny zapach w kuchni

10. Sprzątaj kuchnię regularnie

Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów w kuchni, regularnie sprzątaj i dezynfekuj wszystkie powierzchnie. Staraj się też zmywać naczynia na bieżąco podczas gotowania.

Po gotowaniu zawsze przetrzyj blaty i płytki wokół kuchenki ściereczką zmoczoną w wodzie z octem, aby usunąć wszelkie osady i zapobiegać rozwojowi bakterii.

 • Beumer, R. R., & Kusumaningrum, H. (2003). Kitchen hygiene in daily life. In International Biodeterioration and Biodegradation. https://doi.org/10.1016/S0964-8305(03)00041-6
 • Cogan, T. A., Slader, J., Bloomfield, S. F., & Humphrey, T. J. (2002). Achieving hygiene in the domestic kitchen: The effectiveness of commonly used cleaning procedures. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1046/j.1365-2672.2002.01598.x
 • Rusin, P., Orosz-Coughlin, P., & Gerba, C. (1998). Reduction of faecal coliform, coliform and heterotrophic plate count bacteria in the household kitchen and bathroom by disinfection with hypochlorite cleaners. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1046/j.1365-2672.1998.00598.x
 • Taché, J., & Carpentier, B. (2014). Hygiene in the home kitchen: Changes in behaviour and impact of key microbiological hazard control measures. Food Control. https://doi.org/10.1016/j.foodcont.2013.07.026