Krwawa Mary: pyszny koktajl z sokiem pomidorowym

Pokażemy Ci kroki, które musisz wykonać, aby zrobić w domu wspaniały koktajl „Krwawa Mary”, zarówno z alkoholem, jak i bez.
Krwawa Mary: pyszny koktajl z sokiem pomidorowym

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2023

Krwawa Mary to jeden z najbardziej znanych koktajli. Można go przygotować z alkoholem, jak i bez niego, uzyskując napój o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, który można zaklasyfikować jako zdrowy. Podamy Ci dwie alternatywy, choć musisz pamiętać, że im mniej alkoholu w diecie, tym lepiej.

Przed rozpoczęciem należy zaznaczyć, że najlepszym płynem do zapewnienia dobrego stanu nawilżenia jest naturalna woda mineralna. Jednak z umiarem, od czasu do czasu można włączyć do diety inne napoje. W każdym razie wskazane jest unikanie dużej zawartości napojów bezalkoholowych lub soków, głównie ze względu na obecność dużych ilości cukrów prostych.

Składniki na „Krwawą Mary”

Krwawa Mary.
„Krwawa Mary” to tradycyjny koktajl, który można udekorować w bardzo efektowny sposób.

Odkryj poniżej tradycyjną wersję z alkoholem. Składniki potrzebne do przygotowania wykwintnej Krwawej Mary są następujące:

 • 60 mililitrów wódki
 • 2 krople Tabasco
 • 3 krople sosu Perrins
 • 1 szczypta soli selerowej
 • 1 szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
 • 10 mililitrów bulionu wołowego
 • 15 mililitrów soku z cytryny
 • 180 mililitrów soku pomidorowego
 • Łodyga selera i plasterek cytryny do dekoracji
 • Kruszony lód

Instrukcje krok po kroku

 1. Wlej wódkę wraz z sosem Perrins, tabasco i sokiem z cytryny do shakera.
 2. Doprawiamy odrobiną soli, bulionu i świeżo zmielonego pieprzu.
 3. Następnie wszystko dobrze wstrząśnij, aby składniki się połączyły. Możesz również przeprowadzić ten proces za pomocą mieszadła koktajlowego.
 4. Na koniec dodaj sok pomidorowy.
 5. Gdy drink będzie gotowy, musisz go odpowiednio podać. Najpierw zmiażdż kostki lodu i umieść je w dużej szklance. Możesz po prostu użyć całych kostek, ale wynik nie będzie tak dobry. Gdy kieliszek jest dobrze schłodzony, wlej koktajl i udekoruj łodygą selera i plasterkiem cytryny.

„Krwawa Mary” bez alkoholu

Oczywiście istnieje również możliwość przygotowania bezalkoholowej wersji klasycznego koktajlu. Składniki, które będą potrzebne w tym przypadku dla 4 osób, są następujące:

 • 600 mililitrów soku pomidorowego
 • 4 łyżeczki soku z cytryny
 • 8 kropli sosu Perrins
 • 12 kropli Tabasco
 • Szczypta soli
 • Szczypta czarnego pieprzu
 • Szczypta soli selerowej
 • Kostki lodu
 • 4 gałązki selera do dekoracji

Instrukcje krok po kroku

 1. Do naczynia miksującego wlej sok pomidorowy, sok z cytryny, tabasco, sos Perrins, sól, czarny pieprz i sól selerową.
 2. Dobrze wstrząśnij i podawaj w szklance z kostkami lodu lub kruszonym lodem, zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
 3. Na koniec udekoruj łodygami selera i gotowe.

Korzyści z „Krwawej Mary”

Krwawa Mary.
Bezalkoholowa „Krwawa Mary” może przynieść Twojemu organizmowi różne korzyści.

Bezalkoholowa wersja Krwawej Mary może przynieść korzyści dla zdrowia, jeśli jest spożywana z umiarem i w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Należy zwrócić uwagę na obecność likopenu w koktajlu. Wykazano, że ten przeciwutleniacz obecny w pomidorach może zapobiegać rozwojowi patologii sercowo-naczyniowych.

Co więcej, ta sama substancja może zapobiegać nadmiernej promocji procesów oksydacyjnych, zmniejszając częstość występowania innych typów złożonych chorób. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Biomedicine & Pharmacotherapy, regularne spożywanie likopenu wiąże się z redukcją markerów związanych z rakiem prostaty.

Kolejnym pozytywnym aspektem tego bezalkoholowego koktajlu jest to, że nie zawiera cukrów dodanych. Istnieją dowody na to, że takie składniki odżywcze mogą nasilać wewnętrzne stany zapalne i utlenianie. Ponadto mają znaczący wpływ na zdrowie trzustki, zwiększając ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 z upływem lat.

Przygotuj „Krwawą Mary” w domu w prosty sposób

Jak widzieliśmy, istnieje bardzo łatwy sposób na przygotowanie w domu Krwawej Mary, jednego z najsłynniejszych koktajli. Zawsze jednak polecamy wersję bezalkoholową, ponieważ jest ona o wiele bezpieczniejsza dla zdrowia w perspektywie średnioterminowej. Choć do niedawna twierdzono inaczej, alkohol jest substancją toksyczną dla organizmu, niezależnie od spożywanej ilości.

Na koniec pamiętaj, że gdy celem jest poprawa stanu zdrowia, nie wystarczy zadbać tylko o dietę. Bardzo ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na to, co pijesz i na stan nawodnienia. Za wszelką cenę należy unikać płynów zawierających duże ilości cukrów prostych, ponieważ mają one szkodliwy wpływ na trzustkę i układ metaboliczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Przybylska, S., & Tokarczyk, G. (2022). Lycopene in the Prevention of Cardiovascular Diseases. International journal of molecular sciences23(4), 1957. https://doi.org/10.3390/ijms23041957
 • Mirahmadi, M., Azimi-Hashemi, S., Saburi, E., Kamali, H., Pishbin, M., & Hadizadeh, F. (2020). Potential inhibitory effect of lycopene on prostate cancer. Biomedicine & pharmacotherapy = Biomedecine & pharmacotherapie129, 110459. https://doi.org/10.1016/j.biopha.2020.110459
 • Yoshida, Y., & Simoes, E. J. (2018). Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Current diabetes reports18(6), 31. https://doi.org/10.1007/s11892-018-1004-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.