Krótkie wędzidełko napletka - objawy, pielęgnacja i leczenie

Krótkie wędzidełko na żołędzi nie jest chorobą, ale stanem, który może powodować dyskomfort, zwłaszcza podczas stosunku płciowego.
Krótkie wędzidełko napletka - objawy, pielęgnacja i leczenie
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia, 2023

Krótkie wędzidełko napletka jest również znane jako krótkie wędzidełko prącia lub po prostu krótkie wędzidełko. Jest to anatomiczna zmiana, która występuje u mężczyzn od urodzenia lub rozwija się później. W przeciwieństwie do stulejki ta anomalia nie zawsze sama się poprawia.

Wędzidełko to fałd skóry w kształcie litery V, który łączy napletek z żołędzią. Krótkie wędzidełko napletka tworzy silne napięcie podczas odciągania go lub podczas erekcji. Krótkie wędzidełko na żołędzi prącia może powodować silny ból i krwawienie podczas stosunku.

Istnieje kilka alternatyw leczenia tego schorzenia. Mogą być stosowane leki lub mogą być zalecane ćwiczenia. Jeśli to nie zadziała, krótkie wędzidełko na żołędzi prącia można skorygować chirurgicznie.

Krótkie wędzidełko żołędzi – czy wymaga zabiegu?

W większości przypadków wędzidełko prącia krótkiego żołędzi jest łatwe do zidentyfikowania. Ten fałd łączy spodnią część żołędzi prącia z wewnętrzną powierzchnią napletka. Jeśli napletek – skóra pokrywająca żołądź prącia – jest odciągnięty i mężczyzna odczuwa ucisk, problem jest prawdopodobny.

Ponadto, gdy mężczyzna ma erekcję i zauważa, że spód prącia „ciągnie” żołądź prącia w dół, jest bardzo prawdopodobne, że występuje u niego ten stan. Niektórzy zauważają to tylko dlatego, że odczuwają ból podczas stosunku. Szacuje się, że do 50% tego typu bólu jest spowodowane krótkim wędzidełkiem żołędzi prącia.

Funkcją wędzidełka jest przywrócenie cofniętego napletka do jego normalnej pozycji, gdy penis jest w stanie zwiotczenia. Z drugiej strony jest to również bardzo wrażliwa strefa erogenna (odnośnik w języku angielskim). Ułatwia również akt seksualny, ponieważ umożliwia przemieszczenie napletka.

Przyczyny krótkiego wędzidełka na żołędzi są następujące:

  • Przyczyny genetyczne lub wrodzone: Oznacza to, że jest obecny od urodzenia i ma związek z dziedziczeniem genów.
  • Infekcje narządów płciowych: powodują stan zapalny i powodują pogrubienie obszaru. Jest to znane jako zwłóknienie i prowadzi do skrócenia tkanki wędzidełka.
  • Stulejka.
  • Pęknięcie wędzidełka: Jeśli to nastąpi i nie goi się prawidłowo, prowadzi to do skrócenia tego obszaru skóry, co skutkuje krótkim wędzidełkiem na żołędzi prącia.

Zagrożenia

Krótkie wędzidełko na żołędzi jako takie nie jest uważane za chorobę, lecz za zmianę. Problem w tym, że powoduje dyskomfort i ból podczas stosunku płciowego. Nie pozwala również na dokładną higienę intymną, co sprzyja infekcjom.

Ten anatomiczny problem zwiększa ryzyko pęknięcia wędzidełka. Jeśli tak się stanie, pojawia się ból i krwawienie, chociaż nie jest to uważane za nagły przypadek medyczny. Może jednak prowadzić do powikłań, które będą wymagały profesjonalnego leczenia.

Czasami podczas stosunku płciowego ból jest tak intensywny, że mężczyzna jest zmuszony powstrzymać się od współżycia, a nawet masturbacji. Może to mieć znaczący wpływ psychospołeczny na osobę.

Objawy krótkiego wędzidełka na żołędzi prącia

W większości przypadków krótkie wędzidełko na żołędzi prącia jest spowodowane przyczynami genetycznymi. Jest obecny od urodzenia, a wraz z rozwojem staje się coraz bardziej widoczny. Najczęściej wykrywa się go w okresie dojrzewania, a głównym objawem jest przeszywający ból, który pojawia się podczas próby wycofania napletka.

Ten ból staje się widoczny, gdy dochodzi do erekcji lub podczas masturbacji i stosunku płciowego. Wielokrotnie wymuszone napięcie powoduje pękanie tego obszaru skóry, co powoduje swędzenie i podrażnienie napletka.

Lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem krótkiego wędzidełka żołędzi jest zazwyczaj specjalistą urologii. On lub ona będzie w stanie wykryć tę anomalię na podstawie badania fizykalnego. W zależności od przypadku wskaże najwłaściwsze leczenie.

Leczenie

Nie ma sposobu, aby zapobiec schorzeniu, jakim jest krótkie wędzidełko napletka. Dlatego ten stan można rozwiązać tylko za pomocą leczenia. W łagodniejszych przypadkach zwykle stosuje się postępowanie zachowawcze, czyli bez operacji.

Zabieg ten polega na delikatnym rozciąganiu wędzidełka kilka razy dziennie. Celem jest zwiększenie elastyczności tkanki, przy jednoczesnym zmniejszeniu jej stanu zapalnego i grubości. Wskazane jest wykonywanie ćwiczeń przez cztery do sześciu tygodni. Kurację uzupełniają kremy kortykosteroidowe. W przypadku braku rezultatów po wyznaczonym czasie zwykle wykonuje się operację.

Krótkie wędzidełko napletka – zabieg

Istnieje kilka rodzajów zabiegów, które można wykonać, aby skorygować krótkie wędzidełko żołędzi prącia. Najczęstszą z nich jest operacja zwana „plastyką wędzidełka”. Zajmuje to około 30 minut i można je wykonać w gabinecie urologa w znieczuleniu miejscowym.

W tego typu zabiegu wykonuje się nacięcie wędzidełka z rozciągniętym penisem. Pozwala to na usunięcie napięcia. Wykonuje się go zimnym lub elektrycznym skalpelem. Na koniec wykonuje się szew, a okolicę owija się gazą, często nasączoną antybiotykiem.

Inną opcją chirurgiczną jest zabieg, który polega na całkowitym usunięciu wędzidełka. To usuwa napięcie i rozwiązuje problem. Można również wykonać obrzezanie, zabieg polegający na usunięciu dystalnego napletka pokrywającego żołądź, który zawiera wędzidełko. To również rozwiązuje problem.

Opieka

Męczyzna u lekarza
Krótkie wędzidełko napletka często powoduje ból podczas masturbacji i stosunku płciowego.

Doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są często przepisywane po operacji w celu leczenia bólu. Antybiotyki zwykle nie są przepisywane. Zaleca się, aby pacjent miał uniesioną miednicę podczas stosowania opatrunku. Innym zaleceniem jest noszenie obcisłej bielizny.

Jeśli wystąpi niewielkie krwawienie, należy zacisnąć ten obszar palcem wskazującym i kciukiem na kilka minut. W tym celu należy użyć czystej gazy. Ważne jest również wykonywanie codziennej higieny wodą i neutralnym mydłem. Zwykle zaleca się codzienne leczenie za pomocą jodopowidonu.

Pacjent powinien unikać współżycia seksualnego lub masturbacji miesiąc po zabiegu. W przypadku silnego bólu, obfitego krwawienia lub oznak infekcji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Krótkie wędzidełko napletka – kiedy iść do lekarza?

Wielu mężczyzn obawia się operacji jako środka korekcji wędzidełka krótkiego żołędzi. Jest to jednak doskonała opcja. Nie jest to skomplikowana procedura, ale na dobre rozwiązuje problem. Ważne jest, aby diagnozę postawił lekarz. Bardzo często ta zmiana jest mylona ze stulejką, która jest innym stanem. Czasami jednak oba problemy współistnieją. W każdym razie najlepiej udać się do specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Faure, A., Bouali, O., Boissier, R., Panait, N., & Mouriquand, P. (2017). Estrechamiento del prepucio en el niño y el adulto (fisiológico y patológico). EMC-Urología, 49(4), 1-11.
  • Berger, J. (2017). Zona erógena. Invndación Castálida, 2(1), 67-69.
  • Valerio, V., & Anibal, J. (2019, January). Dispareunia masculina. In Anales de la Facultad de Medicina (Vol. 80, No. 1, pp. 79-85). UNMSM. Facultad de Medicina.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.