Krewetki i langustynki: jakie są między nimi różnice?
Wielu uważa, że krewetki i langustynki to jedno i to samo. W rzeczywistości w niektórych krajach, takich jak Anglia i Australia, obydwa gatunki nazywane są langustynkami, podczas gdy w Ameryce Łacińskiej nazywa się je krewetkami. Jednak pomimo ich podobieństwa istnieje kilka różnic.
Zarówno krewetki jak i langustynki to zwierzęta o krótkim cyklu życiowym i gdy osiągają dorosłość, grupują się w ławicach, przez co stanowią łatwy cel połowów komercyjnych. Podobieństwa wynikają z ich biologicznego pochodzenia.
Biolog Marcelo Scelzo opisuje, że są to skorupiaki z rzędu dziesięcionogów, ponieważ posiadają pancerz i 10 odnóży.
Istnieją jednak pewne istotne różnice w budowie ich ciała, środowisku, sposobie rozmnażania a także w smaku. Czym się różni krewetka od langustynki? Dowiedz się, jak je rozróżnić, czytając poniższe informacje.
Krewetki i langustynki – biologicznie różne
Chociaż oba gatunki to skorupiaki należące do tej samej rodziny, mają różne struktury ciała. France i Grace zwracają uwagę, że langustynki należą do podrzędu Dendrobranchiata, to znaczy mają rozgałęzione skrzela. Z 10 odnóży pierwsze 3 pary kończą się podwójnym zaciskiem.
Natomiast krewetki należące do podrzędu Pleocyemata mają blaszkowate wypustki tylko na dwóch parach przednich odnóży.
Jeśli chcesz znaleźć bardziej praktyczne różnice, przyjrzyj się ich czułkom i pancerzowi. Langustynki mają długie, solidne czułki, które mieć długość osiągająca nawet trzykrotność rozmiaru ich korpusu. Jeśli spojrzysz na pancerz, zobaczysz, że segmenty zachodzą na siebie na brzuchu.
W przypadku krewetek natomiast drugi segment muszli zachodzi na pierwszy i trzeci. Krewetki i langustynki różnią się również sposobem rozmnażania. Krewetki zwykle wysiadują jaja na odnóżach pływających; pozostają tam przyczepione, dopóki się nie wyklują i nie staną się częścią planktonu.
Niektóre gatunki krewetek są najpierw płci męskiej, a w miarę starzenia stają się samicami. Podczas gdy langustynka rozmnaża się poprzez kopulację samców i samic, a następnie wypuszcza zapłodnione jaja do wody.
Poznaj także ten pyszny przepis: Makaron z krewetkami o smaku cytrynowym – poznaj wyśmienity przepis!
Gdzie mieszkają krewetki i langustynki?
Krewetki występują na wszystkich dnach światowych mórz i oceanów. Potrzebują wystarczającej ilości tlenu, więc wolą płytkie wody. Często spotyka się je w wodach tropikalnych i umiarkowanych, na terenach skalistych, gdzie współistnieją z trawami morskimi.
Zamieszkują dna jezior, rafy, obszary błotniste i bagienne, piaski plażowe a także słonawe i słodkie laguny. Występują również w jaskiniach, szczelinach i innych wodach płynących i stojących.
Poruszają się po morzu w ławicach i łatwo opierają się wszelkim zmianom temperatury. Pozwala to na ich szeroką dystrybucję na całej planecie.
Większość langustynek to natomiast stworzenia wyłącznie morskie, zamieszkujące tereny od równoleżnika 40 stopni szerokości geograficznej północnej doi 40 stopni szerokości południowej.
Rodzina najczęściej eksploatowana w rybołówstwie, Penaeidae, do której należy krewetka tygrysia, żyje w płytkich wodach przybrzeżnych. Inne zakopują się w dno morskie w ciągu dnia, aby wynurzyć się w nocy i szukać pożywienia.
Larwy krewetek są mało odporne na niskie temperatury. Wydaje się, że jest to przyczyna ich niewielkiego występowania w rosnących szerokościach geograficznych.
Krewetka czy langustynka: która jest większa?
Jeśli chcesz szybko odróżnić krewetkę od langustynki, spójrz na jej wielkość. Langustynki są znacznie większe niż krewetki.
Langustynki mogą mieć do 15 centymetrów lub nawet 20 centymetrów długości i mają szary kolor, podczas gdy krewetki mogą mieć średnio od 1 do 3 centymetrów długości. Największe krewetki mogą mierzyć maksymalnie 8 centymetrów i są koloru brązowego.
Różnice żywieniowe między krewetką a langustynką
Na pierwszy rzut oka, poza rozmiarem, nie ma dużej różnicy w jedzeniu krewetek i langustynek. Istnieją jednak różnice żywieniowe w zawartości ich jadalnej części. Zobaczmy, jakie.
Zgodnie z tabelą składu żywności Pan American Health Organisation (PAHO), świeże krewetki dostarczają około 20% białka (podobnie jak ryby, kurczaki i inne mięso). Zawartość tłuszczu jest niska, dlatego uważane są za chude mięso.
Stanowi on zaledwie 1,73% wagi, z przewagą wielonienasyconych tłuszczów typu omega 3. Natomiast zawartość cholesterolu jest wysoka i wynosi 152 miligramy.
Krewetki dostarczają również minerałów, takich jak 52 miligramy wapnia i 2,4 miligrama wysoce przyswajalnego żelaza. Spośród witamin A wyróżnia się 54 odpowiednikami retinolu. Zawierają również istotne ilości potasu, sodu, magnezu i cynku.
W przypadku langustynek, dostarczają tylko 16% białka i jeszcze mniej tłuszczu niż krewetki. Inne składniki odżywcze również występują w mniejszych ilościach, jak wapń – 27 miligramów, żelazo – 1 miligram i witamina A która odpowiada 16 odpowiednikom retinolu. Jednak langustynki zawierają znacznie więcej potasu, prawie 300 miligramów.
Z drugiej strony warto wspomnieć, że oba skorupiaki dostarczają jednego z najsilniejszych antyoksydantów w pożywieniu: astaksantyny. Jest to pigment, który po ugotowaniu nadaje krewetkom i langustynkom ich różowawy kolor. Według Lópeza Roldána pigment ten ma szerokie korzyści zdrowotne.
Które z nich smakują lepiej: krewetki czy langustynki?
Z gastronomicznego punktu widzenia istnieje niewielka różnica w smaku obu gatunków skorupiaków. Langustynka jest subtelnie słodsza od krewetki, co niewątpliwie wpływa na sposób przyrządzania.
Krewetki mają bardziej intensywny smak, dlatego bardzo dobrze smakują w pysznej zapiekance z owoców morza lub w wybornym bulionie.
Langustynki poleca się przyrządzać z czosnkiem, masłem i dużą ilością pietruszki. Jeśli wolisz, sprawdzają się w sosie podawanym do makaronu lub ryżu. Ze względu na swój rozmiar świetnie się nadają również do podawania z grilla lub z rusztu.
Chociaż do paelli z owocami morza lepiej wykorzystać krewetki ze względu na ich wyraźniejszy smak.
Jeśli chodzi o konsystencję, langustynka jest bardziej jędrna, ma twardsze mięso i mniej soczyste. Należy bardzo uważać, aby ich nie przegotować, bo staną się gumowate i niezbyt smaczne.
Zapoznaj się tez z tymi przepisami : Potrawy z ryżu – poznaj trzy wspaniałe przepisy!
Czy różnice wpływają na jakość krewetek lub langustynek?
Poza wielkością, pancerzem, siedliskiem lub sposobem rozmnażania, różnice między tymi skorupiakami dodatkowo wpływają na wartość odżywczą i wykorzystanie w kuchni. Jeśli musisz zwiększyć spożycie białka lub żelaza, powinieneś zjeść krewetki. Ale jeśli potrzebujesz więcej potasu i mniej tłuszczu, lepiej zjedz obiad z langustynek.
Wybierając potrawę z owocami morza i intensywnymi smakami, postaw na krewetki, ale do dań o bardziej zrównoważonych smakach i konsystencji lepiej sprawdzą się langustynki. Smacznego!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Instituto de Nutrición de Centro América y Panamá (INCAP). Organización Panamericana d ela Salud. Tabla de composición de Alimentos. Segunda edición. Reimpresión Serviprensa, S.A. 2012.
- Scelzo, M. Biología reproductiva del langostino y del camarón de las aguas marinas Argentinas. El Mar Argentino y sus Recursos Pesqueros. 2016, 6: 71-88.
- Álvarez , F., Villalobos, J., Hendrick, M., Escobar-Briones, E., Rodríguez, G., y Campos, E. Biodiversidad de crustáceos decápodos (Crustacea: Decapoda) en México. 2014, Revista Mexicana de Biodiversidad, Supl. 85: S208-S219.
- Fransen, C., De Grave, S. Evolution and radiation of shrimp-like decapods: An overview. ResearchGate. 2009, 245-259.