Kiwi – 8 korzyści, o których powinniście wiedzieć

Owoce kiwi znane są powszechnie z wysokiej zawartości witaminy C, jednakże dostarczają także dużą ilość potasu, co sprawia, że zapobiegają występowaniu skurczów mięśniowych.
Kiwi – 8 korzyści, o których powinniście wiedzieć
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ludzie identyfikują kiwi najczęściej z Nową Zelandią i ptakiem, który zarazem jest jej symbolem. Te przepyszne owoce są często składnikiem domowych letnich sałatek owocowych i różnego rodzaju wypieków.

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie korzyści płyną ze spożywania tego owocu. Mamy nadzieję, że polubicie je jeszcze bardziej po przeczytaniu poniższego artykułu.

Kiwi – charakterystyka

Rośliną, która produkuje owoce kiwi jest Actinidia Deliciosa, która pojawiła się na terenie Oceanii na początku poprzedniego stulecia. Od tego momentu uprawia się ją w kilku różnych regionach świata.

przekrojone kiwi

Owoc ten został nazwany „kiwi” przez mieszkańców Nowej Zelandii, ponieważ jest podobny do małego ptaka nielota z długim dziobem, który zamieszkuje wyspy tego kraju.

Jest to włochaty owoc o owalnym kształcie o długości zazwyczaj około 6 centymetrów zawierający miąższ koloru jasnozielonego, posiadający w sobie małe czarne pestki. Jeśli chodzi o smak, jest on lekko kwaskowy, przypomina nieco truskawki i agrest.

Przeczytaj także artykuł: Owocowe śniadania – 4 pyszne pomysły

Jakie korzyści niesie spożywanie kiwi?

Ten niewielki owoc posiada zbyt wiele korzystnych właściwości, aby przejść obok niego obojętnie. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakie są jego właściwości, to prosimy o uwagę!

1. Kiwi dostarcza bardzo dużych ilości witaminy C

Wierzcie lub nie, ale ten pyszny owoc zawiera w sobie więcej witaminy C niż pomarańcze, a nawet cytryny.

Witamina C wzmacnia układ odpornościowy człowieka i minimalizuje ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Jest to szczególnie widoczne w okresie jesiennym i zimowym, gdy przeziębienie i grypa są najbardziej rozpowszechnione.

Jeden owoc kiwi dostarcza 240% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

witamina C w owocach
  • Witamina C zwalcza wirusy i bakterie, zapobiegając ich przedostawaniu się do organizmu.
  • Pomaga również utrzymywać zdrowe zęby, kości, tkanki, a także krwinki w układzie naczyniowym.

2. Jest bardzo silnym antyoksydantem

Kolejnym atutem kiwi jest fakt, że w parze z wysoką zawartością witaminy C, jest ono również bardzo silnie działającym antyoksydantem. Oznacza to, że pomaga zwalczać wolne rodniki, a w konsekwencji opóźnia objawy przedwczesnego starzenia.

Skóra jest wystawiana codzienne na działanie promieniowania słonecznego, warunki klimatyczne i  zanieczyszczenia – owoce kiwi pomagają komórkom się zregenerować, sprawiając tym samym, że wygląda się młodo znacznie dłużej. Można więc powiedzieć „do widzenia” zmarszczkom!

  • Co więcej, omawiane przez nas owoce mają zdolność do działania niczym filtr przeciwsłoneczny dla oczu – zapobiegają zniszczeniom powodowanym przez promieniowanie ultrafioletowe.
  • Dodatkowo jego spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób degeneracyjnych plamki żółtej, katarakty i nadciśnienia wewnątrzgałkowego.
sałatka z kiwi

3. Kiwi pomaga regulować pracę jelit

Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawiera w swoim składzie duże ilości błonnika pokarmowego. Z tego powodu zaleca się je osobom mającym problemy ze wzdęciami i z zaparciami.

  • Można jeść je na pusty żołądek (same lub z innymi owocami), aby ułatwić i usprawnić codzienne wizyty w toalecie.
  • Polepszają również procesy trawienne za sprawą enzymów znajdujących się w ich składzie. Owoce te są idealnym rozwiązaniem dla ludzi cierpiących z powodu wzdęć, gazów i niestrawności.
  • Warto wybierać je jako deser, gdy cierpi się na zespół jelita drażliwego.

4. Pomaga utrzymać ładną figurę

Osoby będące obecnie na diecie redukcyjnej mogą wykorzystać zbawienne właściwości kiwi, ponieważ zawierają bardzo mało kalorii. W każdych 100 gramach tego owocu znajduje się jedynie 69 kalorii.

Charakterystyczny smak kiwi pomaga również zmniejszyć łaknienie na słodycze. Sprawia także, że głód jest szybciej zaspokojony, więc zapobiega nadmiernemu podjadaniu.

5. Ma korzystny wpływ na kobiety w ciąży

W trakcie ciąży kobiety powinny znacząco zwiększyć przyjmowanie kwasu foliowego – ta niezwykle ważna witamina pomaga komórkom embrionu w prawidłowym rozwoju.

W przypadku niewystarczających ilości przyjmowanego kwasu foliowego wzrasta ryzyko występowania różnego rodzaju deformacji płodu, a także może dojść do rozszczepu kręgosłupa (spina bifida).

Spożywanie tych owoców w trakcie ciąży dostarcza dawkę kwasu foliowego odpowiadającą dziennemu zapotrzebowaniu organizmu.

kobieta w ciąży

6. Kiwi pomaga utrzymać dobrą kondycję u sportowców

Gdy zastanawiamy się nad owocem idealnym dla sportowców, zazwyczaj na myśl przychodzą nam banany. Jednakże korzyści jakie płyną z jedzenia kiwi, sprawiają, że jest ono korzystniejsze od bananów.

Kiwi dostarcza do organizmu więcej magnezu, a zarazem mniej sodu. Jest również bogate w witaminę E, luteinę i błonnik pokarmowy.

Skutkuje to poprawą wydolności organizmu sportowców, wzrostem siły i wytrzymałości fizycznej. Zmniejsza to również ryzyko skurczy mięśniowych i usprawnia regenerację mięśni.

Oczywiście nie musisz być profesjonalnym sportowcem, aby czerpać korzyści płynące z jedzenia kiwi. Jeżeli dokuczają Ci nocne skurcze mięśni, zalecamy włączenie kiwi do swojej codziennej diety.

Polecamy przeczytać również: Wzdęcia – koktajl na bazie gruszki oraz kiwi

7. Zmniejsza ryzyko występowania chorób serca

Kiwi mają bardzo niski indeks glikemiczny, przyspieszają więc spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie.

Pomaga to też utrzymać naczynia krwionośne w dobrej kondycji, co z kolei zmniejsza ryzyko występowania chorób naczyniowych i sercowych.

Owoce te regulują poziom cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zmniejszając zarazem ryzyko rozwoju cukrzycy oraz zatorów. Wszystkie te korzyści płyną z zawartości kwasu proteolitycznego, który jest składnikiem kiwi.

kiwi pomaga w walce z chorobami serca

Jeżeli zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym — trzy owoce kiwi w tygodniu pomogą Ci ustabilizować ciśnienie i zmniejszyć ryzyko problemów w ważnych organach ciała, takich jak nerki, oczy i mózg.

8. Poprawia nastrój

W chwili spożywania owoców emocje ulegają zmianie. Nie ma co do tego absolutnie żadnych wątpliwości – czujemy się zdrowsi, bardziej energetyczni i mamy lepszy humor.

Kiwi nie stanowi wyjątku, ponieważ zawiera w swoim składzie aktywne enzymy pomagające wysyłać sygnały do mózgu, poprawiając tym samym nastrój.

Jeżeli czujesz się depresyjnie, odczuwasz smutek lub stres, polecamy zjedzenie tego pysznego zielonego owocu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.