Kiwi – 8 korzyści, o których powinniście wiedzieć

· Lipiec 28, 2018
Owoce kiwi znane są powszechnie za ich wysoką zawartość witaminy C, ale również dostarczają dużej ilości potasu, co sprawia, że są idealne w zapobieganiu występowania skurczów mięśniowych.

Kiwi rośnie na pnączach roślinnych, a ludzie identyfikują je najczęściej z Nową Zelandią i ptakiem, który zarazem jest jej symbolem. Te przepyszne owoce są często składnikiem domowych letnich sałatek owocowych i różnego rodzaju wypieków.

W tym artykule chcemy się z Wami podzielić wieloma korzyściami płynącymi ze spożywania tego owocu. Mamy nadzieję, że polubicie je jeszcze bardziej po przeczytaniu poniższego artykułu.

Kiwi – charakterystyka

Rośliną, która produkuje owoce kiwi jest Actinidia Deliciosa, która została przedstawiona na terenie Oceanii na początku poprzedniego stulecia. Od tego momentu jest ona uprawiana w kilku różnych regionach świata,

przekrojone kiwi

Nazwa „kiwi” została nadana przez mieszkańców Nowej Zelandii, a była ona spowodowana dużym podobieństwem pomiędzy tym włochatym owocem i małym ptakiem nielotem z długim dziobem, który zamieszkuje wyspy tego kraju.

Jest to owoc o owalnym kształcie mającym zazwyczaj długość około 6 centymetrów, którego miąższ jest koloru jasnozielonego, posiadający w sobie małe czarne pestki.

Jego smak jest lekko kwaskowy, przypominający nieco truskawki lub agrest.

Jakie są korzyści płynące z jedzenia kiwi?

Ten niewielki owoc posiada zbyt wiele korzystnych właściwości, aby przejść obok niego obojętnie. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakie są jego właściwości, to prosimy o uwagę!

1. Dostarcza bardzo dużych ilości witaminy C.

Wierzcie lub nie, ale ten pyszny owoc zawiera w sobie więcej witaminy C niż pomarańcze czy nawet cytryny.

Jak już pewnie wiecie witamina C pomaga we wzmocnieniu układu odpornościowego człowieka i minimalizuje ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Jest to szczególnie widoczne w okresie jesiennym i zimowym, gdy przeziębienie i grypa są najbardziej rozpowszechnione.

kiwi posiada dużo witaminy C

  • Po pierwsze zwalcza ona wirusy i bakterie, zapobiegając ich przedostawaniu się do naszego organizmu.
  • Dodatkowo pomaga utrzymywać zdrowe zęby, kości, tkanki, a także krwinki w układzie naczyniowym.

Jeden owoc kiwi dostarcza nam 240% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

2. Jest bardzo silnym antyoksydantem.

Kolejnym atutem kiwi jest fakt, że w parze z wysoką zawartością witaminy C jest ono również bardzo silnie działającym antyoksydantem. Oznacza to, że pomaga zwalczać wolne rodniki, a w konsekwencji opóźnia objawy przedwczesnego starzenia.

Nasza skóra jest wystawiana codzienne na działanie promieniowania słonecznego, warunki klimatyczne i  zanieczyszczenia – owoce kiwi pomagają naszym komórkom w regeneracji, sprawiając, że wyglądamy młodo znacznie dłużej.

Możemy więc powiedzieć „do widzenia” zmarszczkom!

  • Co więcej omawiane owoce mają zdolność do działania niczym filtr przeciwsłoneczny dla naszych oczu. Zapobiegają zniszczeniom powodowanym przez promieniowanie ultrafioletowe.
  • Dodatkowo jego spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób degeneracyjnych plamki żółtej, katarakty i nadciśnienia wewnątrz gałkowego.
sałatka z kiwi

3. Pomaga w regulowaniu pracy naszych jelit

Dzieje się tak dlatego, ponieważ owoce zawierają w swoim składzie duże ilości błonnika pokarmowego. Z tego właśnie powodu zalecane są dla osób mających problemy ze wzdęciami i z zaparciami.

  • Można jeść je na pusty żołądek (same lub z innymi owocami), aby ułatwić i usprawnić nasze codzienne wizyty w toalecie.
  • Polepszają również procesy trawienne za sprawą enzymów jakie znajdują się w ich składzie. Ogólnie rzecz biorąc kiwi są idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy cierpią z powodu wzdęć, gazów i niestrawności.
  • Wybieraj kiwi jako deser w przypadku, gdy cierpisz na zespół jelita drażliwego.

4. Pomagają w utrzymywaniu ładnej figury

Osoby będące obecnie na diecie redukcyjnej mogą wykorzystać zbawienne właściwości kiwi, ponieważ zawierają one bardzo mało kalorii.

W każdych 100 gramach tego owocu znajduje się jedynie 69 kalorii, które otrzymuje nasze ciało.

Zarazem charakterystyczny smak kiwi pomaga nam w redukowaniu łaknienia na słodycze. Dodatkowo sprawiają, że nasz apetyt jest szybciej usatysfakcjonowany, co zapobiega występowaniu nadmiernego podjadaniu.

5. Są niezwykle korzystne dla kobiet w ciąży

W trakcie ciąży kobiety powinny znacząco zwiększyć przyjmowanie kwasu foliowego, ta niezwykle ważna witamina pomaga komórkom embrionu w prawidłowym rozwoju.

W przypadku niewystarczających ilości przyjmowanego kwasu foliowego wzrasta ryzyko występowania różnego rodzaju deformacji płodu, jak również pojawianiu się rozszczepu kręgosłupa (spina bifida).

Spożywanie tych owoców w trakcie ciąży pomaga dostarczać codzienną rekomendowaną dawkę kwasu foliowego.

kiwi w ciąży

6. Pomagają utrzymywaniu dobrej kondycji u sportowców

W chwili, gdy zastanawiamy się nad owocem idealnym dla sportowców zazwyczaj automatycznie mamy na myśli banany.

Jednakże korzyści jakie płyną z jedzenia kiwi, sprawiają, że jest ono jeszcze korzystniejsze od tego pysznego żółtego owocu. Jest to spowodowane tym, że kiwi dostarcza naszemu organizmowi więcej magnezu, a zarazem mniej sodu. Jest również bogate w witaminę E, luteinę i błonnik pokarmowy.

Skutkuje to poprawą wydolności organizmu sportowców, wzrostem siły i wytrzymałości fizycznej. Dodatkowo zmniejsza ryzyko cierpienia na skurcze mięśniowe i usprawnia regenerację mięśni.

Naturalnie nie musisz być profesjonalnym sportowcem, aby czerpać korzyści płynące z jedzenia kiwi. Jeżeli dokuczają Ci nocne skurcze mięśni, to zalecamy włączenie kiwi do Twojej codziennej diety.

7. Zmniejszone ryzyko występowania chorób serca

Kiwi mają bardzo niski indeks glikemiczny co jest pomocne w przyśpieszaniu spalania tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

Pomaga to w utrzymywaniu naszych naczyń krwionośnych w dobrej kondycji, co zmniejsza ryzyko występowania chorób naczyniowych i sercowych.

Trzeba również podkreślić to, że owoce te regulują poziom cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zmniejszając zarazem ryzyko rozwoju cukrzycy, jak również zatorów. Wszystkie te korzyści płyną z zawartości kwasu proteolitycznego, który jest składnikiem kiwi.

kiwi pomaga w walce z chorobami serca

Jeżeli cierpisz na nadciśnienie tętnicze — trzy owoce kiwi w tygodniu potrafią ustabilizować ciśnienie i zmniejszyć ryzyko problemów w ważnych organach ciała, takich jak nerki, oczy czy mózg.

8. Mają zdolność do poprawiania naszego nastroju.

W chwili, gdy spożywamy owoce nasze emocje ulegają zmianie. Nie ma co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Czujemy się zdrowsi, bardziej energetyczni i mamy lepszy humor.

Kiwi nie stanowią w tym przypadku wyjątku. Jest to spowodowane tym, że zawierają w swoim składzie aktywne enzymy, które pomagają wysyłać sygnały do mózgu powodujące poprawianie nastroju.

Jeżeli czujesz się depresyjnie, odczuwasz smutek lub stres polecamy zjedzenie tego pysznego zielonego owocu.