Kino dla seniorów: zalety i 10 polecanych filmów

Kto nie lubi kina? Seniorzy często korzystają z filmów, aby miło spędzić czas z wnukami. Proponujemy najlepsze dzieła do obejrzenia.
Kino dla seniorów: zalety i 10 polecanych filmów
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 17 marca, 2023

Dobre kino może być świetną rozrywką dla seniorów, a nawet pomóc im się dobrze bawić, więc zostań i poczytaj o tytułach, które mogą im się spodobać. W rzeczywistości seniorzy mogą się identyfikować z niektórymi bohaterami i dobrze się poczuć podczas ich oglądania.

Na szczęście kino oferuje filmy dla wszystkich grup wiekowych, ale te, które są skierowane do seniorów, pozwalają nam przypomnieć sobie przeszłość. To z kolei pomaga bardziej żyć teraźniejszością i spojrzeć na sprawy z innej perspektywy.

Pokażemy Ci, jakie zalety ma kino i skorzystamy z okazji, aby polecić najlepsze filmy dla seniorów. Zapraszamy zatem na maraton filmowy!

Jak kino może przynieść korzyści dla seniorów

Czy jest lepszy sposób na spędzenie czasu z rodziną, niż oglądanie dobrego filmu? Kino przynosi także inne korzyści dla seniorów, wykraczające poza oglądanie kreskówek z wnukami.

1. Filmy mogą rozśmieszyć seniorów

Śmiech jest naprawdę najlepszym lekarstwem. Nie wierzysz nam? Według badania przeprowadzonego na pacjentach oczekujących na przeszczep, 20 minut stymulowanego śmiechu wraz z ćwiczeniami oddechowymi i medytacją poprawiło ich nastrój i zmniejszyło niepokój.

Rzeczywiście, śmiech wiąże się z obniżeniem poziomu stresu i zwiększeniem poziomu serotoniny. Dlatego dobra komedia, która może wywołać dużo śmiechu, może być bardzo przydatna.

Podoba Ci się ten artykuł? Myślimy, że może Ci się również spodobać przeczytanie: 12 filmów, które musisz zobaczyć na temat różnorodności i integracji

2. Wyjście do kina przypomina ćwiczenia cardio o niskim wpływie na organizm

Pomimo ograniczeń związanych z wychodzeniem z domu, zwłaszcza w przypadku seniorów, chodzenie do kina można porównać do wykonywania ćwiczeń cardio o niskim wpływie na organizm.

Jedno z badań wykazało, że po spędzeniu 40 minut w kinie uczestnicy osiągnęli tak zwaną strefę zdrowego serca, między 95 a 160 uderzeń na minutę. W rzeczywistości jest to podobne do szybkiego spaceru lub podlewania roślin.

Ir al cine es como hacer ejercicio.
Według badań filmy mogą być odpowiednikiem ćwiczeń o niskim wpływie na osoby starsze.

3. Chodzenie do kina zwiększa możliwości spotkań towarzyskich

Nie jest tajemnicą, że wielu seniorów czuje się samotnych lub odizolowanych. Na szczęście kino może zwiększyć możliwości spotkań towarzyskich, nie tylko z rodziną, ale także z przyjaciółmi. W końcu rozmowa o filmie tworzy więzi.

10 filmów, które mogą spodobać się seniorom

Najlepsze filmy to te, które pokazują pozytywną stronę życia. Nie czekaj, aby się oderwać od codziennej rutyny i trochę pośmiać? Zapraszamy do oglądania!

1. Dziadek i ja (1998)

Senior wracający do domu odkrywa, że jedna z jego wnuczek jest nieślubnym dzieckiem. Przekonany, że rozwiąże problem, kłóci się z matką dziewczynki, by skłonić ją do ujawnienia, kim jest jego prawdziwa wnuczka.

Jednak matka jest zdeterminowana, aby jej tego nie mówić, dopóki Don Rodrigo, dziadek, nie udowodni, że kocha ich obie jednakowo. Jak zakończy się ta historia?

2. Elsa i Fred (2005)

Po śmierci żony Fred jest smutny i apatyczny. Wprowadza się do innego mieszkania. Nie zdając sobie z tego sprawy, w nowej okolicy ponownie zakochuje się w osobie, która ma inne spojrzenie na życie niż jego własne.

Zauroczony Elsą, kobietą pełną entuzjazmu i radości, odkrywa, że istnieją inne możliwości i że musi je wykorzystać. Mężczyzna znajduje sposób, by znów kochać. Wydaje się to niemożliwe, ale może się zdarzyć.

3. Kokon (1985)

Cocoon to film opowiadający o przygodach trójki seniorów mieszkających w domu opieki, którzy postanawiają zakraść się do pomieszczeń opuszczonego hotelu, aby popływać w basenie. Ale podróż przybiera nieoczekiwany obrót. Seniorzy znajdują na dnie duże muszle , które okazują się być pochodzenia pozaziemskiego.

Kąpiel w wodzie, która miała kontakt z tajemniczymi muszlami sprawiła, że trójka seniorów odzyskuje siły witalne a ich ruchy stają się bardziej zwinne. Czy to możliwe, że jest to fontanna młodości?

4. Praktykant (2015)

Wszyscy wiemy, jak trudno jest znaleźć pracę po siedemdziesiątce. Jednak Ben Whittaker nie wiedział, co zrobić z taką ilością wolnego czasu i uważa, że nie ma lepszego sposobu na jego wykorzystanie niż praca.

Wtedy zostaje zatrudniony w nowoczesnej firmie. Ku zaskoczeniu wielu, dzięki swojemu doświadczeniu zdobywa zaufanie, szacunek i miłość swojego szefa. Niewątpliwie jest to kino dla seniorów najwyższych lotów.

5. Egzotyczny hotel nagietka (2011)

Różnice kulturowe zawsze powodują małe konflikty. Ten film opowiada o grupie Anglików, którzy postanowili spędzić emeryturę w wiosce w Indiach.

W sumie to film pełen zabawnych scen. Seniorzy odkrywają w nim, że życie ma im do zaoferowania o wiele więcej niż myśleli.

6. Sol de otoño (Jesienne słońce) (1997)

To piękny film, który pokazuje, że miłość jest możliwa nawet na starość. Opowiada o dwojgu emerytach, którzy spotykają się dzięki ogłoszeniu o przyjaźni, które publikuje jedno z nich.

Osadzony w najpopularniejszych dzielnicach Buenos Aires Sol de otoño to film, który pozwala nam zbadać kulturowe przeszkody i uprzedzenia, które para musi pokonać, aby zmaterializować swój związek.

7. Lista życzeń (2007)

Dwóch mężczyzn nieuleczalnie chorych na raka trafia do szpitala, gdzie spotykają się po raz pierwszy. Pomimo przeciwnych osobowości udaje im się złożyć wzajemną obietnicę.

Stworzą listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią i ją wypełnią. To piękna historia, którą warto obejrzeć. Ponadto, jako bonus, możemy w nim obejrzeć takich aktorów, jak Morgan Freeman i Jack Nicholson.

Persona de la tercera edad ven películas.
Udostępnianie filmów, a nawet rozmawianie o nich może być przyjemnym zajęciem dla grupy starszych przyjaciół.

8. Gran Torino (2008) to kino z górnej półki dla seniorów

Gran Torino, w którym występuje Clint Eastwood, opowiada o niedawno owdowiałym weteranie wojennym, który z powodu swojego udziału w wojnie koreańskiej ma szczególną niechęć do społeczności azjatyckiej w ogóle. Ale ta sytuacja kończy się, gdy pomaga dwóm młodym ludziom z tego kraju.

9. Dziewczyny z kalendarza (2003)

Grupa kobiet zdeterminowanych, by zebrać pieniądze na walkę z białaczką, podejmuje kontrowersyjną decyzję, by przyciągnąć uwagę. Decydują się pozować do zdjęć rozbierając się do naga za cukierkami i kompozycjami kwiatowymi. Czy im się to uda? Czy zbiorą pieniądze? Nie możesz przegapić tego filmu dla seniorów i dowiedzieć się, jak się potoczy historia.

10. Cześć, mam na imię Doris (2015)

To film pełen miłości, ale przede wszystkim pełen chęci przeżywania nowych doświadczeń. Doris to 60-letnia kobieta, która wiedzie przeciętne, nawet nieco nijakie życie. Do czasu, gdy pojawia się mężczyzna o 30 lat młodszy i zmienia jej spojrzenie na świat.

To wtedy Doris zaczyna odkrywać nowe sposoby ubierania się, nawiązuje przyjaźnie i żyje w wielkiej romantycznej idylli, pomimo wyraźnej różnicy wieku. Pokazuje tym samym, że miłość jest możliwa w różnych okolicznościach.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Jak czytanie zmienia mózg i korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne

Dobre kino dla seniorów

Jest wielu ludzi, którzy twierdzą, że wiek nie ma znaczenia w życiu. W rzeczywistości liczy się nastawienie i pozytywne spojrzenie. Dlatego musisz widzieć dobro wokół ciebie.

Jak widać, filmy dedykowane seniorom to dobry sposób na spędzenie miłych chwil i dobrą zabawę. Więc co powiesz na to, żeby dzisiaj obejrzeć któryś z tych filmów?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Johnson, M. Scott, Nancy Edling, and Gulshan K. Sethi. “Effect of laughter yoga on mood and heart rate variability in patients awaiting organ transplantation: a pilot study.” Alternative therapies in health and medicine 18.4 (2012): 53.
  • Yim, JongEun. “Therapeutic benefits of laughter in mental health: a theoretical review.” The Tohoku journal of experimental medicine 239.3 (2016): 243-249.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.