Jak wybrać się na kemping po raz pierwszy - 6 wskazówek

Chcesz pojechać na kemping po raz pierwszy, ale nie wiesz od czego zacząć? Poznaj sześć wskazówek dotyczących biwakowania po raz pierwszy i spędź niezapomniane chwile na łonie natury!
Jak wybrać się na kemping po raz pierwszy - 6 wskazówek

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 08 sierpnia, 2023

Wyjazd na kemping może być doskonałą okazją do odkrycia nowego sposobu na odłączenie się od codzienności. Istnieje wiele zalet biwakowania, czy to z rodziną, z przyjaciółmi, czy we dwoje. Damy Ci więc kilka wskazówek, jak wybrać się na kemping po raz pierwszy i sprawić, byś miała niezapomniane wrażenia.

Jak wybrać się na kemping po raz pierwszy

Twoje wrażenia z kempingu mogą być niesamowite i niezapomniane. Dodatkowo może się okazać początkiem zdrowej tradycji, która będzie często powtarzana.

1. Wybierz odpowiednie miejsce

Jeśli to Twój pierwszy raz, zalecamy wybranie miejsca w pobliżu domu. Nie tylko ze względu na każdą ewentualność, ale także po to, by dowiedzieć się, czy biwakowanie jest odpowiednie właśnie dla Ciebie.

Z drugiej strony postaraj się, aby było to miejsce oferujące pewne udogodnienia. Poszukaj informacji na temat tego, co możesz tam robić. Sprawdź na przykład czy w pobliżu są jakieś szlaki turystyczne.

2. Sprawdź sprzęt i wyposażenie

Dowiedz się, co oferuje kemping, aby nie zabierać dodatkowych rzeczy. Na przykład, jeśli jest tam dostępny grill, nie musisz już zabierać go z domu. Kluczem jest zabranie tylko niezbędnych rzeczy.

Oto podstawowa lista, od której warto zacząć:

 • Namiot. Może być jeden do spania, a drugi do jedzenia i spędzania dnia. Ten drugi znajduje zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy grupa jest liczna lub gdy podróżujesz z dziećmi.
 • Przybory toaletowe: ręczniki, papier toaletowy i lekarstwa.
 • Kuchenka gazowa, przenośna lodówka, zapalniczka, worki na śmieci, otwieracz do puszek.
 • Oświetlenie i zapas odpowiednich baterii.
 • Noże, liny i multi narzędzie.
 • Łopatka i młotek do wbijania śledzi.
 • Śpiwór i poduszka.
 • Apteczka pierwszej pomocy.
 • Kompas i GPS.

3. Przetestuj namiot w domu

Sprawdź, czy możesz złożyć namiot bez problemów, czy nie brakuje Ci elementów i czy masz wszystkie niezbędne narzędzia do jego złożenia. Gdy będzie gotowy, możesz sprawdzić, czy jest odpowiedni dla liczby osób w grupie.

Prowizoryczny namiot w domu
Nigdy nie zaszkodzi przećwiczyć kempingu w domu. Może się to zamienić we wspaniałe przeżycie, zwłaszcza dla dzieci.

4. Zapoznaj się z otoczeniem

Nie możesz po prostu pić wody z natury, dlatego zawsze należy zapewnić sobie własną wodę pitną. Aby to zrobić, należy gotować wodę przez 10 do 20 minut lub wyposażyć się w filtr do uzdatniania wody.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas rozpalania ognia. Zwłaszcza w okresach wysokich temperatur, kiedy ogniska są zabronione ze względu na zagrożenie pożarowe.

Jeśli rozpalasz ogień, trzymaj go z dala od namiotu.
[/atomik-in-text].

5. Rozwiń dobre nastawienie

Zachowaj pozytywne nastawienie do tego nowego doświadczenia. Unikaj niepotrzebnego narzekania i staraj się spędzić czas jak najlepiej.

Postaraj się o dobrze dobrane towarzystwo. Spędzicie ze sobą dużo czasu i najlepiej byłoby, gdyby wszyscy uczestnicy nadawali się do tego typu aktywności.

6. Pomyśl o jedzeniu

Konserwy, owoce i surowe warzywa to zwykle najlepszy wybór. Warto też dobrze wykorzystać grilla, który pozwoli na przygotowanie grillowanego mięsa czy hamburgerów, które można podawać z sałatkami.

Dlaczego warto jechać na kemping?

Zawsze jest wiele powodów, by połączyć się z naturą. Fizyczne, psychiczne i społeczne korzyści biwakowania są istotne i tutaj dzielimy się nimi z Tobą.

Zostaw stres w domu

Według niektórych naukowych publikacji stres w miastach wyraża się nadmiernym zmęczeniem w obliczu możliwych zagrożeń życia codziennego. Kiedy ta reakcja staje się nawykiem, powoduje przeciążenie organizmu, które z czasem przyniesie problemy zdrowotne.

Wyjazd na kemping może dać nam szansę na kilkudniowe oderwanie się od rytmu życia, który prowadzimy. Nie ma lepszego harmonogramu niż ten ustalony przez naturę.

Luksusy i usługi hotelowe przestają mieć znaczenie, gdy otwieramy drogę do nowych doznań, w których prostocie tkwi spokój ducha, którego tak bardzo potrzebujemy. Komfort przejdzie przez zmysły, ciszę i znajdziesz się w kontekście, który nie dopuszcza hałasu.

Połączenie z naturą

Bycie na łonie natury to jedno z najzdrowszych połączeń, jakie możesz nawiązać ze środowiskiem. Krajobraz może przekazać ciszę i spokój. Bez rozpraszaczy technologicznych i bez ustalonych z góry rozkładów opracowanych przez hotel. Jedyne, co możemy zrobić, to cieszyć się tym, co nas otacza: morzem, rzeką, górami, rozgwieżdżonym niebem i czystym powietrzem.

Dzielenie się z innymi

Wyjazd na kemping sprzyja pielęgnowaniu zdrowych więzi z naszymi towarzyszami. Bez ekranów pomiędzy osobami, środowisko zaprasza nas do spojrzenia na siebie twarzą w twarz, rozmowy, zabawy i lepszego poznania się. Zacieśniają się więzy miłości.

Oszczędzanie na wakacjach

Kemping. Spanie w namiocie
Dzielenie się z ukochaną osobą w środku natury może być cennym wspomnieniem.

Istnieje duża różnica w cenach między hotelem a kempingiem. Chociaż koszt jest zgodny z usługami oferowanymi przez każdy typ zakwaterowania, kemping zawsze będzie bardziej ekonomiczny.

Doświadczenie jest tego warte, nawet jeśli nie jesteś przyzwyczajony do biwakowania. Obecnie kempingi są bardzo dobrze wyposażone i oferują podstawowe udogodnienia.

Inną opcją jest udanie się w bardziej odległe miejsca. Możesz potrzebować trochę więcej doświadczenia. Jeśli jest to Twój pierwszy raz, sugerujemy wybranie miejsc, które zapewniają podstawowe potrzeby.

Popraw swoje zdrowie

Sam fakt przebywania na łonie natury i oddychania świeżym powietrzem stanowi ważną korzyść dla zdrowia. Jeśli dodamy do tego spacery, jogę, pływanie, jogging i inne sporty na świeżym powietrzu, zestaw będzie kompletny.

Z drugiej strony, kemping bez intensywnych zajęć, przynosi korzyści dla zdrowia psychicznego. Radość z dobrej lektury z bryzą pieszczącą twarz przyniesie poczucie niezaprzeczalnego dobrego samopoczucia.

Nie bój się, że będziesz się nudzić

Żadnej nudy podczas biwakowania! Oto nasze sugestie dotyczące rekreacji, gdy wybierasz się na kemping po raz pierwszy:

 • Szarady lub kalambury: klasyka dla młodszych i starszych. Polega na wykonywaniu gestów w celu zdefiniowania przedmiotu, nazwy filmu lub postaci, którą reszta zespołu ma odgadnąć.
 • Simon mówi: jedna osoba to Simon i wydaje polecenia reszcie grupy. „Simon mówi, skacz na jednej nodze, gwiżdżąc i klaszcząc”. Ale jeśli rozkaz jest wydany bez wyrażenia „Simon mówi”, polecenia nie należy wykonywać.
 • Zakazane słowa: wyznacza się ankietera i kogoś, kto odpowie na jego pytania, z zastrzeżeniem, że nie może powiedzieć „tak, nie, biały, czarny”.
 • Poszukiwanie skarbów lub podchody: jest to gra, która wymaga planowania. Dzień przed wyprawą jeden z członków grupy zostawia po drodze wskazówki w postaci zagadek.
 • Gry planszowe i karciane: Gra w karty to ulubione zajęcie wielu osób. Jeszcze większą dozę dobrej zabawy mogą zapewnić gry planszowe.

Kemping to wyjątkowe i niezbywalne doświadczenie, którego każdy powinien kiedyś zaznać. Jeśli będziemy pamiętać o tych zaleceniach, możemy spędzić kilka wspaniałych dni, które będą bardzo korzystne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.