Jogging i running: czym się różnią?

Jogging i running: czym się różnią?
Eva María Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez instruktor fitness i jogi Eva María Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bieganie ma wiele zalet zdrowotnych. Chociaż jogging to nie to samo, co running. Zobaczmy, na czym polega każda z tych dyscyplin i czym się różnią.

Bieganie jest aktywnością fizyczną dającą wiele korzyści zdrowotnych pod warunkiem, że jest wykonywane prawidłowo i w idealnym stanie zdrowia. Ponadto, jak to jest modne, popularne stało się określenie running. Czy każdy, kto uprawia jogging uprawia też running? Czym jest jogging? Czy running i jogging to to samo?

Prawda jest taka, że ​​running i jogging to nie to samo. Nie ma wątpliwości, że obie czynności są podobne. W końcu bieganie to zawsze bieganie. Ale różnica ma duże znaczenie, zwłaszcza z punktu widzenia technicznego dla sportowców amatorów.

Ważne jest, aby wiedzieć, co robimy, aby znaleźć właściwe informacje. Aby wyjaśnić, zobaczymy, czym jest running, czym jogging i jakie są różnice między obiema metodami.

Czym jest jogging?

Jogging dosłownie oznacza „trucht”. To znaczy bieganie w wolnym lub spokojnym tempie. Dlatego jest to ćwiczenie o istotnym znaczeniu dla zdrowia. Chociaż generuje obciążenie stawów, zwłaszcza kolan, jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku innych sportów.

Jogging wspiera aerobowy trening wytrzymałościowy i zwiększoną sprawność fizyczną bez niedogodności, jakie mogą powodować bardziej intensywne ćwiczenia. To sprawia, że ​​jest idealny na przykład do procesów regeneracji.

Ponadto jogging jest wysoce zalecany dla osób, które chcą wykonywać ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności i nie mogą lub nie chcą intensywnie ćwiczyć.

Jogging – korzyści

Jogging ma wiele zalet zdrowotnych w każdym wieku, o ile pozwala na to Twoje zdrowie. W tym miejscu należy się na chwilę zatrzymać, by przypomnieć sobie, że przed podjęciem intensywnej aktywności fizycznej lub która może stwarzać zagrożenie należy skonsultować się z lekarzem.

W tym przypadku możliwe są urazy kończyn dolnych lub choroby sercowo-naczyniowe. Skoro mamy to już za sobą, to główne korzyści płynące z joggingu według różnych badań naukowych są następujące:

 • Zapobiega otyłości i nadwadze.
 • Poprawia pracę serca i zdrowie układu krążenia poprzez poprawę wchłaniania tlenu, podwyższenie dobrego cholesterolu lub HDL, obniżenie trójglicerydów i obniżenie ciśnienia krwi.
 • Zwiększa wrażliwość na insulinę.
 • Zmniejsza agregację płytek krwi i zwiększa aktywność fibrynolityczną, co zapobiega patologicznemu krzepnięciu.
 • Redukuje markery ogólnoustrojowego zapalenia.
 • Poprawia funkcje psychiczne.
Biegacze

Jogging ma mniejszy wpływ na stawy, chociaż nadal należy brać pod uwagę możliwość kontuzji.

Może Cię zainteresować: Zapobieganie osteoporozie za pomocą tych produktów

Czym jest running?

Kiedy mówimy running mamy na myśli bieganie jako część zorganizowanego treningu, które odbywa się według planu i ma określone cele, zgodnie z określonymi technikami. Mówiąc w ten sposób mamy na myśli, że ćwiczenie to jest dosyć profesjonalne.

Running obejmuje bardzo intensywne ćwiczenia aerobowe, w których biegasz z prędkością do 6:20 minut na kilometr. Oznacza to, że pokonanie jednego kilometra zajmuje maksymalnie 6 minut i 20 sekund.

Korzyści z runningu

Korzyści z runningu są związane z intensywnością ćwiczeń. Biorąc to pod uwagę, różne badania wykazały, że ta aktywność fizyczna:

 • Wspomaga zdrowie kości, stawów i układu krążenia, jednocześnie zwiększając wydolność krążeniowo-oddechową.
 • Wzmacnia mięśnie i zwiększa napięcie ścięgien w środku ciała (rdzeń).
 • Pomaga utrzymać wagę i wspomaga odchudzanie.
 • Redukuje stres.
 • Do tych korzyści należy dodać wszystkie te płynące z biegania.

Jogging i running: jakie są główne różnice

Główną różnicą między joggingiem a runningiem jest prędkość biegu. Dlatego można powiedzieć, że także intensywność ćwiczeń. Jak już wspomnieliśmy przyjmuje się, że osoba biegnąca ćwiczy running, gdy pokonanie jednego kilometra zajmuje maksymalnie 6 minut i 20 sekund.

Inna główna różnica między nimi wiąże się z podejściem do ćwiczeń. Biegacze idą potruchtać, aby poćwiczyć. Jednak Ci uprawiający running postępują zgodnie z planem treningowym z wyznaczonymi celami i bardzo jasnymi wskazówkami.

Oznacza to wyraźną różnicę w technice, wyposażeniu, odżywianiu i motywacji. Na przykład biegacze często ostrożnie wybierają buty i odzież. Również to, co jedzą i co piją przed, w trakcie i po treningu ma duże znaczenie.

Kobieta biegnąca po schodach

Running ma bardziej profesjonalny charakter, ponieważ wymaga techniki i sprzętu.

W zależności od Twojego stanu zdrowia możesz uprawiać running lub jogging

Chociaż running to modny sport, to nie jest on odpowiedni dla każdego. Niezależnie od tego, czy kondycja fizyczna pozwala na tego typu trening, czy nie, wymaga on dobrej formy i odpowiedniej wydolności krążeniowo-oddechowej. Wszystko to można oczywiście wytrenować.

Wszystkie osoby, które nigdy nie biegały i chcą czerpać korzyści z tego ćwiczenia, mogą zacząć od joggingu uzupełniając go innymi ćwiczeniami. Być może z czasem zrobisz kolejny krok i przejdziesz na running.

Z drugiej strony nie możemy zapominać o problemach w postaci kontuzji. Im intensywniejsze ćwiczenie, tym większe ryzyko kontuzji. Do tego należy dodać nierówności terenu, dziury lub nieoczekiwane śliskie obszary.

Na koniec ostatnia rekomendacja: jeśli zdecydujesz się biegać, nie rób tego bez dobrych butów dostosowanych do stopy i podłoża. Część początkowej inwestycji to buty do biegania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.