Zdrowie psychiczne - jak wpływa na nie cukrzyca?

Zdrowie psychiczne - jak wpływa na nie cukrzyca?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Cukrzyca znacznie zwiększa ryzyko depresji i lęku i może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Cukrzyca jest chorobą, która niestety coraz częściej pojawia się wśród populacji. Szacuje się, że cierpi na nią prawie 422 miliony ludzi na całym świecie. Jednak wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z pełnego wpływu, jaki wywiera. Przykładem jest związek jaki ma cukrzyca i nasze zdrowie psychiczne.

Cukrzyca polega zasadniczo na tym, że nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać ani wykorzystywać insuliny. Insulina jest „kluczem”, który pozwala glukozie przedostawać się do komórek, ponieważ potrzebują jej jako składnika odżywczego do wytwarzania energii.

Problem polega na tym, że glukoza pozostaje we krwi, a jeśli jej stężenie utrzymuje się na wysokim poziomie dochodzi do uszkodzenia tkanek. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio kontrolować jej poziomy i leczyć tę chorobę.

Jednak choroba ta nie wpływa tylko na organizm, ale może również wpływać na nasze zdrowie psychiczne. W tym artykule wyjaśniamy, jaki jest ich związek i jakie problemy mogą wynikać z cukrzycy.

Cukrzyca – jak wygląda ta choroba?

Jak już wspominaliśmy cukrzyca jest chorobą przewlekłą, w której organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny lub nie może jej użyć do wprowadzenia glukozy do komórek. Istnieją różne rodzaje cukrzycy, ale najważniejsze to typ 1 i typ 2.

Cukrzyca typu 1 zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie i charakteryzuje się tym, że trzustka nie jest w stanie wydzielać insuliny. Dlatego leczenie polega zwykle na wstrzyknięciu tego hormonu w celu kontrolowania poziomu glukozy.

Dbanie o zdrowie

Typ 2 występuje częściej w wieku dorosłym i polega na tym, że insuliny nie można stosować. To ta, która dotyka większą liczbę osób, ponieważ jest ściśle związana z otyłością i siedzącym trybem życia.

Oba typy mogą wystąpić w każdym wieku i u każdej osoby, chociaż prawdą jest, że istnieje istotny wpływ genetyczny. Dużym problemem związanym z cukrzycą jest liczba powikłań, które pojawiają się z czasem, ponieważ zwiększa ona ryzyko wielu innych chorób.

Jaki ma wpływ na zdrowie psychiczne?

Cukrzyca wpływa na wiele dziedzin życia osoby chorej. Głównie dlatego, że wiąże się ona z wielką odpowiedzialnością. Leczenie wymaga kontroli nie tylko na poziomie leków, ale także nawyków żywieniowych i aktywności.

Dlatego bardzo często choroba wywołuje bardzo wysoki poziom stresu. Sam stres powoduje uwalnianie kortyzolu, hormonu, który również wpływa na metabolizm glukozy. Jak widać wszystko jest ze sobą ściśle powiązane.

Dziewczynka z cukrzycą

Osoby chore na cukrzycę są zmuszone unikać pewnych zachowań lub działań. Na przykład przeciwwskazane jest picie alkoholu lub jedzenie tego, na co akurat masz ochotę bez odpowiedniej kontroli. Może to zwiększać niepokój i obniżać motywację.

Ponadto jest to w pewien sposób patologia nieprzewidywalna. Czasami, bez względu na wysiłek włożony w przeprowadzenie wszystkich kontroli możemy nie osiągnąć oczekiwanych rezultatów. Gdy tak się dzieje znacznie rośnie poziom poziom frustracji.

Jakie problemy psychiczne są związane z cukrzycą?

Niestety cukrzyca jest ściśle związana ze zdrowiem psychicznym. Szacuje się, że ryzyko depresji jest prawie trzykrotnie wyższe u osoby z tą chorobą. U tych pacjentów bardzo często występują również uogólnione zaburzenia lękowe.

W tym wszystkim bardzo ważne jest, aby zrozumieć tę patologię jako wielki czynnik warunkujący styl życia, nie tylko na poziomie fizycznym. Zaleca się, aby osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę brały udział w terapii, aby poradzić sobie z sytuacją.

Pamiętaj, że ciało i umysł wywierają na siebie ciągły wpływ. Każdy problem psychiczny może negatywnie wpłynąć na przebieg innej choroby, takiej jak cukrzyca. Z tego powodu ważne jest, aby zwracać uwagę na oba obszary.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.