Brak aktywności fizycznej u dzieci: dzisiejsza epidemia

Brak aktywności fizycznej u dzieci: dzisiejsza epidemia

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Brak aktywności fizycznej u dzieci to problem, który od jakiegoś czasu stopniowo narasta w państwach Zachodu. W dzisiejszym świecie więcej dzieci prowadzi siedzący tryb życia niż się rusza.

Brak aktywności fizycznej u dzieci to rosnący problem, który dotyka praktycznie każdą część świata. W rzeczywistości został nawet nazwany epidemią. Taka sytuacja rozwinęła się z powodu wielu czynników. Stanowi również potencjalny bodziec do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Światowa Organizacja Zdrowia w opublikowanym niedawno raporcie stwierdziła, że około 70% chłopców i do 88% dziewczynek poniżej 10 roku życia uprawia za mało sportu w odniesieniu do swojego wieku. Oznacza to, że brak aktywności fizycznej dotyka średnio 79% dzieci.

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę dla zdrowia w każdym wieku. Jednak w dzieciństwie stanowi kluczowy czynnik wywierający wpływ na prawidłowy rozwój jednostki. Właśnie dlatego pracowników ochrony zdrowia tak bardzo niepokoi stopniowy wzrost braku aktywności fizycznej u dzieci. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej szerzącej się epidemii.

Brak aktywności fizycznej u dzieci

Słowo “siedzący” pochodzi od łacińskiego słowa “sedentarĭus”, które oznacza “siedzieć”. Brak aktywności fizycznej można definiować na wiele sposobów. Jednak najczęściej uznaje się, że dana osoba prowadzi siedzący tryb życia, gdy spala mniej niż 150 kilokalorii dziennie podczas aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.

Chłopiec grający w piłkę
Kluby, które promują uprawianie sportu pośród dzieci, to dobry sposób na walkę z siedzącym trybem życia pośród dzieci oraz otyłości dziecięcej, które są ze sobą mocno związane.

W przypadku braku aktywności fizycznej u dzieci, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że dziecko prowadzi siedzący tryb życia, jeśli ćwiczy mniej niż 60 minut dziennie. Kilka badań wskazuje, że większość dzieci żyjących w krajach Zachodu nie osiąga tego poziomu codziennej aktywności fizycznej.

Najgorsze jest to, że brak aktywności fizycznej u dzieci często wiąże się z innymi szkodliwymi czynnikami, na przykład niewłaściwym odżywianiem. Takie połączenie sprawia, że w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci cierpi z powodu otyłości, ze wszystkimi wynikającymi z niej konsekwencjami.

Czynniki ryzyka

Ruch w dzieciństwie to kluczowy czynnik, który wywiera wpływ na rozwój psychoruchowy. Poza tym to właśnie ruch pozwala dzieciom odkrywać siebie i świat. To z kolei wpływa w pozytywny sposób na ich rozwój intelektualny i psychospołeczny.

Dlaczego w dzisiejszych czasach brak aktywności fizycznej u dzieci jest aż tak rozpowszechniony? Oto najważniejsze czynniki, które wywierają na to wpływ:

  • Czynniki fizjologiczne. Im bardziej dziecko zbliża się do wieku dojrzewania, tym bardziej zmniejsza się jego aktywność fizyczna, a zwiększa aktywność intelektualna.
  • Czynniki społeczno-kulturowe. Zmiany zachodzące w grach i sposobach spędzania wolnego czasu, jak również brak obecności rodziców, wywierają wpływ na zmniejszanie poziomu aktywności fizycznej u dzieci. Poza tym dzieci nie są wystarczająco zachęcane do ruchu.
  • I czynniki psychologiczne. Brak aktywności fizycznej ogranicza rozwój umiejętności. To z kolei sprawia, że dziecko więcej siedzi, ponieważ twierdzi, że nie umie wykonywać czynności, które wymagają posiadania umiejętności fizycznych.

Brak aktywności fizycznej u dzieci i jego skutki

Brak aktywności fizycznej u dziecka ma wiele negatywnych konsekwencji, a niektóre z nich są długoterminowe. Do najważniejszych problemów zaliczamy:

Leżące dzieci - brak aktywności fizycznej u dzieci
  • Przede wszystkim zbyt dużą wagę i otyłość. Brak ćwiczeń, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu nieodpowiednia dieta, prowadzi do rozwoju nadwagi i otyłości. To z kolei zwiększa ryzyko zapadnięcia na cukrzycę i choroby układu krążenia.
  • Stagnacja rozwoju psychospołecznego. Badania wykazały, że dzieci, które nie są aktywne fizycznie, cechuje mniejsza pewność siebie, mają mniej umiejętności społecznych i osiągają gorsze wyniki w szkole.
  • Nie można również zapomnieć o rozwoju uzależnień. Nowe technologie potrafią mieć działanie uzależniające, zwłaszcza w przypadku niedojrzałych dziecięcych umysłów. To ogranicza prawidłowy rozwój psychologiczny dzieci i może prowadzić do innych problemów z osobowością lub zachowaniem.

O czym należy pamiętać

Brak aktywności fizycznej może znacząco pogorszyć życie jednostki. Takie stwierdzenie nie jest przesadzone. Jeżeli dziecko nie będzie rozwijało normalnych umiejętności fizycznych i umysłowych, dopasowanych do jego wieku, będzie musiało stawić czoła znaczącym ograniczeniom w swoim przyszłym życiu.

Poza tym pojawienie się takich problemów jak nadwaga czy otyłość zwiększa ryzyko rozwoju poważnych przewlekłych chorób.

Dorośli muszą zapewniać dzieciom odpowiednie środowisko do uprawiania aktywności fizycznej. W tej kwestii znaczącą rolę odgrywają zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Możesz walczyć z siedzącym trybem życia wprowadzając odpowiednie zmiany w Waszym trybie dnia i przyzwyczajeniach.

Dzieci z natury odczuwają chęć uprawiania aktywności fizycznej , a wczesne lata ich życia są kluczowe w podtrzymywaniu tego nawyku. Właśnie dlatego dorośli powinni wspierać ich pragnienie poznawania świata poprzez ruszanie się, zabawę z innymi dziećmi i kontakt z naturą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cigarroa, I., Sarqui, C., & Zapata-Lamana, R. (2016). Efectos del sedentarismo y obesidad en el desarrollo psicomotor en niños y niñas: Una revisión de la actualidad latinoamericana. Revista Univ. Salud, 18(1), 156-169.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.