Ćwiczenia zapobiegające skoliozie - poznaj cztery podstawowe propozycje!

W większości przypadków skolioza ma dobre rokowanie, a poprawa w dużym stopniu zależy od momentu wykrycia i zastosowanego leczenia. Im wcześniej ją wykryjesz, tym bardziej prawdopodobne, że uda Ci się ją skorygować.
Ćwiczenia zapobiegające skoliozie - poznaj cztery podstawowe propozycje!
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieją ćwiczenia zapobiegające skoliozie, które można łączyć z aparatami ortopedycznymi lub zabiegami chirurgicznymi. W tym artykule sugerujemy niektóre z tych ćwiczeń, aby nie dopuścić do poważnych sytuacji.

Jeśli dobrze wykonujesz nasze ćwiczenia zapobiegające skoliozie, możesz wyrównać kręgosłup, klatkę piersiową, ramiona i miednicę, a tym samym osiągnąć prawidłową postawę. Jednak radzimy skonsultować się z lekarzem, jeśli Twoje objawy mają bardzo poważną postać.

Ćwiczenia zapobiegające skoliozie – dlaczego są takie ważne?

Skolioza to patologiczne skrzywienie kręgosłupa, które można zaobserwować jako nadmierne skrzywienie boczne. Większość populacji ma krzywiznę mniejszą lub równą 5%, której nie uważa się za patologiczną. Aby uznać skrzywienie za nadmierne i powodujące problemy, wygięcie boczne musi przekroczyć tę liczbę.

Kobieta ze skoliozą
Skolioza polega na nienormalnym skrzywieniu kręgosłupa, które źle wpływa na stabilność pleców.

Jak zatem widać, istnieje wiele stopni skoliozy, które albo pozwalają nam na prowadzenie normalnego życia (przestrzegając pewnych wytycznych) albo zmuszają do wykonania operacji w celu jej skorygowania.

Przyczyny

Skolioza zwykle pojawia się już w w dzieciństwie, ale może również wystąpić w wieku dorosłym. Obecnie jej dokładne przyczyny nie są znane, chociaż może wystąpić z różnych powodów. Na przykład, na rozwinięcie skoliozy mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, nierówna pozycja miednicy, operacje kręgosłupa, zła pozycja kolana lub stopy itp.

W większości przypadków ten rodzaj skrzywienia ma dobre rokowanie, a poprawa w dużej mierze zależy od momentu wykrycia i zastosowanego leczenia. Im wcześniej wykryta, tym łatwiej i szybciej można ją skorygować.

Przydatne wskazówki i codzienne ćwiczenia zapobiegające skoliozie

Jeśli cierpisz na skoliozę, musisz mieć dużą świadomość swojego ciała, a zwłaszcza kręgosłupa. Dzięki ciągłemu i świadomemu działaniu możesz starać się korygować swoją postawę nawet podczas codziennych czynności.

  • Ćwicz pływanie, jest to jeden z najlepszych sportów, aby zapobiegać i leczyć zwyrodnienia kręgosłupa, w tym skoliozę. Pływanie powoduje napięci mięśni na osi całego kręgosłupa, i w konsekwencji sylwetka a prostuje się.
  • Praktykuj uważność. Ta starożytna praktyka dowiodła, że ​​jest to klucz do zmniejszenia bólu.
  • Zadbaj o pozycję ciała  w czasie różnych codziennych czynności: w trakcie siedzenia, pracy, podnoszenia przedmiotów itp.
  • Zwróć szczególną uwagę na aktywność fizyczną i sport.
  • Zadbaj o ogólny poziom stresu i zdrowia. Jak się domyślasz, ciągle życie w stresujących warunkach mogą powodować pogorszenie.
  • Wykonuj regularne ćwiczenia, zarówno rozciągające, jak i wzmacniające mięśnie.

Ćwiczenia zapobiegające skoliozie

Zanim rozpoczniesz ćwiczenia zapobiegające skoliozie, musisz o czymś pamiętać. W zależności od rodzaju odchylenia kręgosłupa może być konieczne specjalistyczne leczenie w celu rozwiązania problemu.

Ćwiczenia, które opisujemy poniżej, są szczególnie wskazane w leczeniu skoliozy przed końcem okresu wzrostu dziecka. Jednak mogą je również wykonywać dorośli, którym pomogą w znacznej poprawie jakości życia.

Najlepiej, jeśli postawisz sobie cel, żeby wykonywać ćwiczenia zapobiegające skoliozie co najmniej 3 razy w tygodniu. Czas ćwiczeń wynosi około 20 minut i można bez problemu wykonać je w domu. Potrzebujesz tylko trochę przestrzeni i matę do ćwiczeń lub koc.

1. Podnoszenie miednicy

Jednym z najlepszych ćwiczeń dla osób cierpiących na skoliozę jest podnoszenie miednicy. Aby je wykonać, musisz położyć się na podłodze na plecach i zgiąć kolana. Ramiona powinny być rozluźnione i ułożone po bokach.

Ćwiczenia zapobiegające skoliozie
Ćwiczenie 1, aby zapobiec skoliozie: podnoszenie miednicy

Następnie musisz spiąć mięśnie brzucha wykonując lekki nacisk, aby uwolnić napięcie z dolnej części pleców. Teraz możesz powoli unieść miednicę i pośladki w górę naturalnym ruchem, najlepiej rozpoczynając ruch od zrolowania pleców. Gdy Twoje plecy będą proste i ułożone w jednej linii, zatrzymaj się na 5 sekund. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

2. Ćwiczenia zapobiegające skoliozie: naprzemienne podnoszenie nogi i ręki

Ustaw ciało w pozycji klęku podpartego, opierając się na dłoniach i kolanach ustawionych na macie. Trzymaj ręce prosto, a kolana pod kątem 90º. Jednocześnie powoli podnosimy prawą nogę i lewe ramię i a potem odkładamy je do pozycji spoczynkowej. Uważaj, aby reszta Twojego ciała pozostawała nieruchoma. Pomogą Ci w tym napięte mięśnie brzucha.

Teraz jednocześnie powoli podnosimy lewą nogę i prawe ramię i wracamy do pozycji wyjściowej. Wskazówka: Spróbuj trzymaj uniesioną nogę i ramię w jednej linii z kręgosłupem przez 10 sekund. Wykonaj 12 powtórzeń.

3. Plank, czyli deska

Plank lub deska to ćwiczenie, które przynosi wiele korzyści dla pleców i prawidłowej postawy ciała. Należy do grupy ćwiczeń izometrycznych, dlatego konieczne jest utrzymanie napiętych mięśni w określonej pozycji. Dobrze wykonane, bardzo szybko przynosi widoczne rezultaty w ramionach i mięśniach brzucha. A poza tym oczywiście plecy również zauważają wyniki.

Plank - ćwiczenia zapobiegające skoliozie
Ćwiczenie 3, aby zapobiec skoliozie: plank, czyli deska.

Pamiętaj, że twoje ciało musi być całkowicie proste i równoległe do podłoża. Nie powinnaś zginać kolan. Uważaj również, aby nie unosić pleców ani pośladków.

4. Koci grzbiet – łatwe ćwiczenie zapobiegające skoliozie

To ćwiczenie korygujące skoliozę jest jednym z najłatwiejszych do wykonania. Najpierw usiądź na podłodze na kolanach. Następnie połóż dłonie obu rąk na podłodze na prostych ramionach, kolana w tym czasie powinny dotykać ziemi i tworzyć kąt 90º. W takim klęku podpartym, na wydechu wygnij plecy w górę, próbując jak najbardziej wciągnąć brzuch do wewnątrz.

Lekko rozciągnij biodro ku górze i przechyl brodę w kierunku klatki piersiowej, wdychając powietrze. Teraz spójrz w górę wyciągając szyję, ściągnij łopatki i nie wykonuj żadnej siły mięśniami brzucha wykonując jednocześnie wydech.

Opisane ćwiczenia pomogą Ci zapobiec skoliozie. Jeśli jednak zauważysz, że bóle pleców nasilają się, zalecamy udanie się do lekarza. Wskaże ci, jaki będzie najlepszy sposób leczenia Twojej choroby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.