Co najlepiej jest jeść przed bieganiem?

Co najlepiej jest jeść przed bieganiem?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przygotowanie się do biegania jest niezwykle ważne. Nie chodzi jedynie o rozgrzewkę, ale również właściwe jedzenie. Twoje wyniki podczas każdej aktywności fizycznej w znaczącym stopniu zależą od Twoich nawyków żywieniowych. Właśnie dlatego warto wiedzieć co należy jeść przed bieganiem.

Wielu sportowców zastanawia się często nad tym, co należy jeść przed bieganiem. To be zwątpienia logiczne pytanie, ponieważ Twoje wybory dietetyczne mogą poprawić Twoje osiągi lub je pogorszyć.

W praktyce jedzenie przed, w trakcie i po treningu jest tak samo ważne jak same ćwiczenia i wywiera bezpośredni wpływ na Twoje wyniki.

Co jeść przed bieganiem: główne zalecenia

Określone produkty spożywcze mogą pomóc Ci osiągnąć optymalne wyniki podczas ćwiczeń. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

1. Batoniki zbożowe

Batoniki zbożowe
Batoniki zbożowe są lekkie i zawierają liczne sycące składniki odżywcze.

Posiłek przedtreningowy ma na celu dostarczyć Twojemu organizmowi paliwa, którego potrzebuje, aby pozyskać maksymalną energię i osiągnąć jak najlepsze wyniki. Jednak należy również upewnić się, że jedzenie jest lekkostrawne.

Właśnie dlatego doskonały pomysł stanowią batoniki zbożowe, ponieważ szybko dostarczają glukozy, której potrzebuje Twoje ciało. To szybki i lekki posiłek, który zapewnia Ci energię niezbędną do treningu.

2. Naturalne białka

Kolejna świetna propozycja na posiłek przed bieganiem to naturalne białka, które znajdują się w takich produktach spożywczych jak kurczak czy naturalny tuńczyk. Oczywiście, ponieważ jest to posiłek przedtreningowy, powinnaś spożywać jedynie niewielkie porcje, aby nie biegać z pełnym żołądkiem.

Analizy wartości odżywczych wykazały, że takie naturalne białka są niezwykle zdrowe i zapewniają całą energię, której potrzebujesz, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w sporcie. Poza tym pomagają odczuwać sytość.

3. Chleb pełnoziarnisty

Jedna lub dwie kromki chleba pełnoziarnistego z plasterkiem indyka zaspokoją Twój apetyt i zapewnią energię, której potrzebujesz do dobrego biegu.

W tym przypadku indyk pełni funkcję wysokiej jakości naturalnego białka, zaś chleb pełnoziarnisty zawiera wolno przyswajalne węglowodany. Właśnie dlatego stanowi doskonałą przekąskę przed bieganiem.

4. Orzechy

Orzechy
Orzechy, które zawierają kluczowe kwasy tłuszczowe i minerały, to szybka i odżywcza przekąska do jedzenia przed treningiem.

Poza tym z całego serca polecamy jedzenie orzechów przed treningiem. Ta przepyszna przekąska ma liczne właściwości zdrowotne, które w korzystny sposób wpływają na stan Twojego organizmu. Oprócz tego orzechy to szybka, zdrowa i sycąca przekąska, która zapewnia dużo energii przed rozpoczęciem treningu.

5. Co jeść przed bieganiem: zrównoważone śniadanie

Jeśli masz trochę więcej czasu, możesz przyrządzić kompletne śniadanie, które zjesz na kilka godzin przed treningiem. Jednak ważne jest, abyś jadła również właściwe produkty spożywcze.

W takim przypadku pełnowymiarowe, zrównoważone i zalecane śniadanie może składać się na przykład z jajek na twardo, świeżych owoców bogatych w witaminę C, chudego mleka oraz niewielkiej porcji orzechów.

6. Niskokaloryczne sery

Niskokaloryczny ser, a zwłaszcza ser biały, to kolejny produkt spożywczy, który warto zjeść przed bieganiem. Wystarczy zjeść dwa lub trzy plasterki, same lub z dodatkiem chleba pełnoziarnistego, jeśli chcemy otrzymać kompletny posiłek.

Możesz również połączyć plasterki niskokalorycznego sera z plastrem indyka. To szybkie, zdrowe i idealne jedzenie przed każdym rodzajem treningu.

7. Koktajle

Kobieta pijąca koktajl - co jeść przed bieganiem
Koktajl jest nie tylko pełny korzyści płynących z produktów, z których go wykonano, ale również nie obciąża żołądka, dzięki czemu jest sycący i pełnowartościowy.

Koktajle, a zwłaszcza te proteinowe, zapewniają organizmowi wiele korzyści przed rozpoczęciem ćwiczeń. Ta doskonała opcja jest szybka i zdrowa. Możesz wybrać naturalne koktajle lub kupić już gotowe.

Jeśli wybierzesz naturalne koktajle, możesz przyrządzić swój napój z chudego mleka i bardzo dojrzałego bananami. Możesz zmieszać zdrowy koktajl proteinowy z wodą lub mlekiem.

Ogólne zalecenia dotyczące jedzenia przed bieganiem

Oto podpowiedzi, które przydadzą się każdemu sportowcowi i biegaczowi:

Kiedy jeść przed bieganiem?

Bieganie
Zaplanuj moment posiłku przed bieganiem, abyś miała wystarczająco dużo energii na ćwiczenia.

Musisz pamiętać o tym, aby zjeść coś przynajmniej na godzinę do 30 minut przed rozpoczęciem  treningu. Jeśli zdecydujesz się na bardziej obfity posiłek, zjedz go na dwie godziny przed ćwiczeniami.

To bardzo ważne, aby Twój żołądek miał szansę strawić posiłek zanim zaczniesz biegać. Od tego zależy Twój poziom energii!

Co jeść przed bieganiem?

Już dawno minęły czasy mitów, które głosiły, że należy biegać lub ćwiczyć na pusty żołądek. To przekonanie pojawiało się zwłaszcza u osób, które chciały szybciej schudnąć. W rzeczywistości musisz zjeść przed treningiem, aby Twój organizm miał wystarczająco dużo paliwa, które może przekształcić w energię.

Ważne jest to, co będziesz jadła. Jeśli martwisz się tym, co powinnaś jeść przed bieganiem, to warto wybierać zdrowe, lekkie produkty spożywcze, które zapewniają mnóstwo energii. Od Twojego posiłku zależą Twoje wyniki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giezenaar C., Lange K., Hausken T., Jones KL., et al., Acute effects of substitution, and addition, of carbohydrates and fat to protein on gastric emptying, blood glucose, gut hormones, appetite, and energy intake. Nutrients, 2018.
  • DePhillipo NN., Aman ZS., Kennedy MI., Begley JP., et al., Efficacy of vitamin C supplementation on collagen synthesis and oxidative stress after musculoskeletal injuries: a systematic review. Orthop J Sports Med, 2018.
  • McGlory C., Devries MC., Phillips SM., Skeletal muscle and resistance exercise training; the role of protein synthesis in recovery and remodeling. J Appl Physiol, 2017. 122 (3): 541-548.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.