Kazeinian sodu - opis i zastosowania

Kazeinian sodu to związek pochodzący z białka mleka. Czy wiesz, co to jest i do czego służy? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Kazeinian sodu - opis i zastosowania
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2022

Czy mówi ci coś nazwa kazeinian sodu? Jeśli nie, jest to związek pochodzący z białka mlecznego. W dzisiejszym artykule omówimy, co to jest i do czego służy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Substancja ta pochodzi z kazeiny i ma wysoką wartość biologiczną. Pod tym względem jego stosowanie jako dodatku jest dość popularne w przemyśle spożywczym. Dzieje się tak, ponieważ może modyfikować teksturę produktów i zmieniać ich konsystencję.

Co to jest kazeinian sodu?

Kazeina jest głównym białkiem mleka krowiego, stanowiąc 80% całości białek. Kazeinian sodu trzeba więc wyekstrahować chemicznie.

Ogólnie rzecz biorąc, robi się to za pomocą wyspecjalizowanych enzymów lub poprzez dodanie substancji kwasowej, takiej jak sok z cytryny lub ocet. Ma to na celu obniżenie kwasowości i stworzenie podpuszczki. W ten sposób można uzyskać sól wodorotlenku sodu po oddzieleniu cieczy.

Substancja stała

Prawie 90 % masy kazeinianu sodu stanowi białko. Produkt ten posiada wszystkie niezbędne aminokwasy i właśnie stąd wynika jego wysoka wartość biologiczna i wartości odżywcze. Wyróżnia się również swoimi właściwościami użytkowymi, ponieważ ma zdolność zatrzymywania wody, tworzenia żeli, emulgowania tłuszczów i stabilizowania substancji.

Butelka mleka.
Kazeinian sodu pochodzi z kazeiny, która jest białkiem mleka.

Dowiedz się więcej o koktajlach proteinowych

Jakie zastosowania ma kazeinian sodu

Przemysł spożywczy wykorzystuje go do wytwarzania produktów wymagających zastosowania tłuszczów, takich jak desery. Wynika to z jego właściwości, zwłaszcza zdolności do tworzenia stabilnych emulsji. Sól ta jest więc ciekawą alternatywą w produkcji zdrowej żywności. Tak przynajmniej stwierdzono w badaniu Gelificación de Emulsiones de Caseinato de Sodio como Alternativa a las Grasas Trans.

Substancja ta ma zastosowanie w różnych produktach spożywczych, takich jak przekąski o smaku sera, margaryna, batoniki zbożowe, przetwory mięsne, czekolada, śmietanka do kawy, lody, chleb i białko w proszku.

Dodatkowo kazeinian sodu jest produktem antykatabolicznym – zapobiega rozpadowi mięśni. Dlatego świetnie sprawdza się w okresach postu i podczas nocnego odpoczynku, ponieważ pomaga zachować masę mięśniową podczas stosowania ograniczonej diety.

Pod tym względem szczególnie cenią go osoby aktywne fizycznie, stosujące dietę lub dążące do wyrzeźbienia mięśni. Nie tylko dlatego, że pomaga w regeneracji włókien mięśniowych, ale również dlatego, że jest sycący.

Substancja ta zwykle znajduje się w przetworzonej żywności i jest również używana do modyfikowania tekstury i stabilności chemicznej różnych produktów, takich jak farmaceutyki, produkty do makijażu, pielęgnacji i higieny osobistej.

Przeciwwskazania

Kazeinian sodu jest zwykle bezpieczny dla większości ludzi, ale niektóre osoby są na niego uczulone. W rzeczywistości różne badania sugerują, że kazeina może prowadzić do nietolerancji ze względu na jej znaczny potencjał zapalny.

Alergie na kazeinę

Czasami układ odpornościowy identyfikuje kazeinian sodu jako szkodliwy składnik i w konsekwencji uwalnia histaminę w celu jego zneutralizowania. Konkretna reakcja alergiczna różni się w zależności od osoby, ale może obejmować objawy, takie jak :

  • Zatkany nos i zwiększona ilość śluzu
  • Swędzące oczy
  • Ból żołądka, skurcze i biegunka

Uszkodzenie nerek

Ponadto kazeina zmniejsza czynność nerek, co z kolei zwiększa kwasowość metaboliczną. Według badań przeprowadzonych na szczurach, u osób, które stosowały dietę bogatą w to białko i jego pochodne, nastąpił postępujący spadek filtracji nerkowej.

Należy jednak wyjaśnić, że umiarkowane spożycie kazeiny u osób ze zdrowymi narządami zwykle nie prowadzi do problemów zdrowotnych.

Kobieta robi sałatkę.
Weganie powinni unikać używania kazeinianu sodu, ponieważ jest to produkt uboczny mleka zwierzęcego.

Weganie

Kazeinian sodu pochodzi z mleka krowiego, dlatego nie jest odpowiedni dla osób na diecie bezmlecznej lub wegańskiej. Przetworzona żywność, która zwykle zawiera go jako składnik, to produkty kawowe w butelkach, sery bezmleczne i batoniki zbożowe. Zawsze czytaj więc etykiety na opakowaniach, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Uwagi końcowe dotyczące kazeinianu sodu

Jak widać, ten rodzaj soli ma zastosowanie w wielu produktach przetworzonych przemysłowo ze względu na swoje liczne właściwości. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że jest to związek o wysokiej wartości biologicznej, może być dobrym suplementem dla osób dążących do poprawy masy ciała. Oczywiście przed dodaniem go do regularnej diety należy skonsultować się z profesjonalistą, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Domínguez-Meléndez, V., Aguiñiga-Sánchez, I., Moreno-Fierros, L., Torres, B., & Osorio, E. S. (2017). Sodium caseinate increases the number of B lymphocytes in mouse. Biomédica37(4), 571-576.
  • Phisitkul, S., Hacker, C., Simoni, J., Tran, R. M., & Wesson, D. E. (2008). Dietary protein causes a decline in the glomerular filtration rate of the remnant kidney mediated by metabolic acidosis and endothelin receptors. Kidney international73(2), 192-199.
  • Weiss-Steider, B., Córdova, Y., Aguiñiga-Sánchez, I., Ledesma-Martínez, E., Domínguez-Melendez, V., & Santiago-Osorio, E. (2019). El caseinato de sodio y la caseína α inhiben la proliferación de la línea celular mieloide de ratón 32D clone 3 (32Dcl3) mediante el TNF-α. Biomédica39(2), 291-299.
  • What Is Sodium Caseinate? Everything You Need to Know. Disponible en Healthline.com
  • Huck Iriart, C., Rincón Cardona, J. A., Montes de Oca Avalos, J. M., & Candal, R. J. (2014). Gelificación de Emulsiones de Caseinato de Sodio como Alternativa a las Grasas Trans.
  • Bagés, María Catalina M., et al. “Recomendaciones sobre el diagnóstico y el tratamiento de la alergia a la proteína de la leche de vaca en población pediátrica colombiana-Posición de expertos.” (2019).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.