Jedzenie między posiłkami i nie przybieranie na wadze

Istnieje kilka prostych strategii, aby jeść między posiłkami i nie przybierać na wadze. Zwykle myślimy o przekąskach jak o kalorycznych przysmakach, ale istnieje również wiele zdrowych opcji. Tutaj dowiesz się o nich więcej!
Jedzenie między posiłkami i nie przybieranie na wadze
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Istnieje kilka prostych strategii, aby jedzenie między posiłkami nie powodowało przybierania na wadze. Zwykle myślimy o przekąskach jak o kalorycznych przysmakach, ale istnieje kilka sposobów na zjedzenie zdrowszych i bardziej sycących opcji.

W rzeczywistości tego rodzaju mini posiłki są zalecane w każdym planie żywieniowym, ponieważ są sposobem na naładowanie organizmu energią, aby zapewnić jego optymalne działanie. Najważniejszą rzeczą jest nauczenie się dokonywania dobrych wyborów żywieniowych poprzez unikanie popularnych pakowanych przekąsek.

O czym powinniśmy więc pamiętać, aby jedzenie między posiłkami nie powodowało przybierania na wadze?

Zasady są dość proste. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze z nich, abyś mogła zacząć je wdrażać już od teraz. Zwróć uwagę!

1. Jedz tylko dwie przekąski dziennie

Chica come una macedonia de frutas.
Jeśli Twoim celem jest jedzenie przekąsek między posiłkami bez przybierania na wadze, musisz uważać na swoje wybory żywieniowe.

Przekąski mają na celu opanowanie uczucia głodu między głównymi posiłkami. Dlatego nie muszą i nie powinny stać się wrogami diety. Aby to zapewnić, Należy je spożywać tylko dwa razy dziennie: raz rano i raz po południu.

Przekąski spożywane poza tym harmonogramem są jednym z powodów, dla których dieta może zawieść. Chociaż czasami wydaje się to nieszkodliwe, przekąska oznacza spożywanie dodatkowych kalorii, które mogą przeszkodzić w utracie wagi.

2. Mądrze wybieraj jedzenie między posiłkami

Na rynku dostępne są tysiące pakowanych produktów, które obiecują zaspokoić głód między posiłkami. Jednak większość z nich to puste kalorie, które nie pomagają utrzymać uczucia sytości.

Jeśli Twoim celem jest jedzenie między posiłkami bez przybierania na wadze, ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje wybory żywieniowe. Dlatego zamiast jeść smażone potrawy i słodycze piekarnicze, najlepiej wybrać zdrowe alternatywy, takie jak posiekane naturalne owoce, kanapki warzywne lub orzechy.

3. Jedz powoli

Ta zasada żywieniowa powinna być stosowana do każdego posiłku w ciągu dnia, nawet jeśli jest to zwykła przekąska. Chociaż wiele osób to przeocza, powolne jedzenie i dobre przeżuwanie pokarmu pomaga osiągnąć większe uczucie sytości i sprzyja trawieniu.

Uważamy, że może Cię to zainteresować: Czy trawienie jest wolniejsze latem?

4. Uważaj na swoje porcje

Wybrana przekąska nie powinna przekraczać 200 kalorii. Właściwie wystarczy, jeśli dostarcza około 150.

W tym miejscu wiele osób wpada w pułapkę, mimo że odżywiają się zdrowo. Fakt, że przekąski są oparte na lekkich produktach spożywczych, nie oznacza, że można je spożywać w nadmiarze.

Aby więc nie naruszać równowagi diety, wszystkie porcje powinny być przygotowane z umiarem.

5. Nie przekraczaj 200 kalorii na przekąskę

Kontynuując poprzednie zalecenie, warto zaznaczyć, że wybrana przez Ciebie przekąska nie powinna przekraczać 200 kalorii. Właściwie wystarczy, że dostarcza tylko 150.

Chociaż może wydawać się, że to bardzo mało, istnieje wiele opcji o świetnych właściwościach: owoce, paluszki warzywne, koktajle itp.

Możesz też przeczytać ten artykuł: Ile kalorii potrzebujemy? Czy powinniśmy je liczyć?

6. Używaj różnych składników w przekąskach, które jesz między posiłkami

Połączenie różnych składników odżywczych umożliwia również jedzenie przekąsek między posiłkami bez przybierania na wadze. Chociaż owoce i warzywa to opcje o mniejszej ilości kalorii, dobrym pomysłem jest połączenie ich z jakimś źródłem białka, węglowodanów lub zdrowych tłuszczów.

Sztuką jest nie przekraczać zalecanej ilości kalorii. Można więc zrobić proste kombinacje takie jak owoce z kostkami sera, chleb z awokado czy garść orzechów z jogurtem naturalnym (bez cukru).

7. Przygotuj koktajle jako przekąski

Koktajle
Koktajle są również fantastycznymi przekąskami, o ile unikasz dodawania cukru i używasz zdrowych składników.

Istnieje wiele niskokalorycznych przepisów na smoothie, które pozwalają kontrolować uczucie głodu między głównymi posiłkami. Należy jednak unikać opcji, które łączą składniki bogate w tłuszcze i cukry, ponieważ całkowicie psują dietę.

Oto kilka ciekawych opcji na przedpołudniowy koktajl, czyli tak zwane drugie śniadanie:

  • Seler, ananas, pietruszka
  • Woda kokosowa z ananasem
  • Mleko owsiane z papają
  • Czerwone owoce z nasionami chia
  • Zielone warzywa z jabłkiem i kiwi

8. Zaplanuj swoje przekąski z wyprzedzeniem

Jak już wspomnieliśmy, jedzenie między posiłkami bez przytycia jest możliwe, o ile jest to dobrze zaplanowane. Wiele osób ma tendencję do spożywania niezdrowych przekąsek , ponieważ nie poświęcają czasu na zaprojektowanie ich z wyprzedzeniem w domu. Tak więc, gdy nadchodzi głód, wybierają smażone potrawy, słodycze i wszelkiego rodzaju niezdrowe jedzenie, które jest już gotowe do spożycia.

Jak więc możesz to rozwiązać?

To jest bardzo łatwe! Po prostu przygotuj przekąski przed pójściem do pracy. Ten nawyk nie tylko gwarantuje wybór niskokalorycznej żywności ekologicznej, ale także pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Można jeść między posiłkami i nie przybierać na wadze

Tak, można podjadać między posiłkami bez przybierania na wadze. W tym celu warto wybierać pokarmy o wysokiej wartości odżywczej i umiarkowanej kaloryczności. Podobnie ważne jest, aby unikać przetworzonej żywności i napojów, nawet jeśli ich etykiety wskazują, że są „light”.

Aitor Sanchez, dietetyk i autor książki Mi dieta cojea (Moja dieta kuleje), podzielił się również kilkoma ciekawymi zaleceniami dotyczącymi najlepszych przekąsek do spożycia między posiłkami bez przybierania na wadze. Jeśli umiesz czytać po hiszpańsku, zajrzyj na jego bloga i spróbuj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Njike, V. Y., Smith, T. M., Shuval, O., Shuval, K., Edshteyn, I., Kalantari, V., & Yaroch, A. L. (2016). Snack Food, Satiety, and Weight. Advances in Nutrition: An International Review Journal. https://doi.org/10.3945/an.115.009340

  • Angelopoulos, T., Kokkinos, A., Liaskos, C., Tentolouris, N., Alexiadou, K., Miras, A. D., … le Roux, C. W. (2014). The effect of slow spaced eating on hunger and satiety in overweight and obese patients with type 2 diabetes mellitus. BMJ Open Diabetes Research & Care. https://doi.org/10.1136/bmjdrc-2013-000013

  • Karfopoulou, E., Brikou, D., Mamalaki, E., Bersimis, F., Anastasiou, C. A., Hill, J. O., & Yannakoulia, M. (2017). Dietary patterns in weight loss maintenance: results from the MedWeight study. European Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1007/s00394-015-1147-z


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.