Jakimi właściwościami cechuje się kawa i dlaczego warto ją pić?

Jakimi właściwościami cechuje się kawa i dlaczego warto ją pić?

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeżeli zawsze myślałaś, że kawa jest pewnego rodzaju występkiem, będziesz szczęśliwa wiedząc, że kawa w rzeczywistości jest napojem, który może ci pomóc w zachowaniu zdrowia. Jeżeli regularnie ćwiczysz, kofeina oferuje nawet więcej korzyści dla twojego zdrowia.

W tym artykule podamy pięć powodów do picia kawy, które dzięki prowadzeniu aktywnego trybu życia, wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie.Wiele osób rozpoczyna swój dzień od filiżanki kawy, a śledząc ostatnie badania, może się okazać, że kawa przyczynia się do spadku wagi.

Hiszpańskie badania opublikowane w Revista Internacional de Nutrición Deportiva y Metabolismo (Międzynarodowy Magazyn o Odżywianiu Sportowców i Metabolizmie), stwierdzają, że sportowcy, którzy spożywają kofeinę przed treningiem, spalają do 15% więcej kalorii w ciągu trzech godzin od wysiłku, w porównaniu do tych, którzy zażywali placebo.

Dawka, która przyniosła te skutki wynosi 4,5 miligrama na kilogram wagi ludzkiego ciała. Dla kobiety ważącej 68 kilogramów było to około 300 miligramów kofeiny, co równa się mniej więcej ilości kawy, którą spożywamy codziennie rano.

1. Kawa poprawia krążenie krwi

Najnowsze japońskie badania skupiły się na wpływie kawy na krążenie krwi u osób, które nie piły regularnie każdego ranka kawy. Każda osoba biorąca udział w tym badaniu piła kawę, z tym że część z nich piła normalną kawę, a druga część kawę bez kofeiny.

Następnie naukowcy sprawdzili przepływ krwi w palcach, aby zobaczyć jak funkcjonują najmniejsze naczynia krwionośne w ludzkim ciele. Okazało się, że u osób pijących kawę z kofeiną odnotowano wzrost przepływu krwi o 30% w ciągu następnych 75 minut od spożycia, w porównaniu do osób pijących kawę bezkofeinową.

Podsumowanie więc jest takie, że warto pić kawę rano lub po obiedzie, aby poprawić krążenie krwi.

2. Kawa zmniejsza ból mięśni

2#:kawa.jpg
Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois odkryli, że spożywanie kofeiny o równowartości od dwóch do trzech filiżanek kawy na godzinę przed półgodzinnym wykonywaniem ćwiczeń o mocnym nasileniu, zmniejsza odczuwanie bólu mięśni.

Wniosek jest więc taki, że kofeina może pomóc nam w nieco trudniejszych wysiłkach fizycznych, takich jak trening siłowy lub inny, poprawi siłę mięśni i wytrzymałość.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ból mięśni – poznaj naturalne środki łagodzące

3. Kawa poprawia pamięć

3#:KAWA.JPG
Badanie opublikowane w tym roku przez Uniwersytet Johns Hopkins, mówi o tym, że kofeina poprawia pamięć na 24 godziny od jej spożycia. Naukowcy podali osobom, które regularnie nie spożywają kawy, 200 miligramów kofeiny lub placebo, po pięciu minutach od obejrzenia serii obrazków.

Następnego dnia, obie grupy osób zostały odpytane z zapamiętywania obrazów i okazało się, że osoby, które dnia wcześniejszego spożywały kofeinę, odnotowały dużo lepsze wyniki. Oznacza to, że kawa może pomóc zachować lepszą pamięć. Ten impuls dla naszego mózgu może się okazać bardzo przydatny w naszym codziennym życiu.

4. Kawa pomaga zachować siłę mięśni

W niedawnym badaniu na zwierzętach, naukowcy z Uniwersytetu w Coventry stwierdzili, że kofeina pomogła zrekompensować utraconą siłę mięśni, która występuje u osób starszych. Efekty ochronne zostały odnotowane zarówno w membranie, mięśniach pierwotnych stosowanych do oddychania, jak i mięśniach szkieletowych.

Wyniki te wskazują na to, że przy umiarkowanym spożyciu kawy, kofeina może pomóc zachować ogólną sprawność i zmniejszyć ryzyko urazów związanych z wiekiem.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wewnętrzna siła – 5 sposobów jej budowania

5. Kawa dostarcza energii do mięśni

Ostatnie badania opublikowane w Journal of Applied Physiology, dowodzą, że niewielka dawka kofeiny spożyta po wysiłku fizycznym, również może przynieść korzyści, zwłaszcza dla sportowców wytrzymałościowych, którzy wykonują treningi codziennie.

Badania wykazały, że w porównaniu do spożycia samych węglowodanów, połączenie spożycia kofeiny i węglowodanów spowodowało wzrost o 66% glikogenu mięśniowego, cztery godziny po intensywnym wysiłku. Glikogen, forma w jakiej węglowodany przechowywane są w mięśniach, służy jako witalna energia w czasie wykonywania ćwiczeń, pozwalając na większą wytrzymałość.

Posiadanie większej rezerwy glikogenu w mięśniach oznacza, że wydajność fizyczna się zwiększa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gotteland, Martín, & de Pablo V, Saturnino. (2007). ALGUNAS VERDADES SOBRE EL CAFÉ. Revista chilena de nutrición34(2), 105-115. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-75182007000200002
  • Ramírez Prada, Dianna Mayrene. (2010). CAFÉ, CAFEÍNA VS. SALUD REVISIÓN DE LOS EFECTOS DEL CONSUMO DE CAFÉ EN LA SALUD. Universidad y Salud12(1), 156-167. Retrieved January 18, 2019, from http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0124-71072010000100017&lng=en&tlng=es.
  • Roales-Nieto, J. G., San Pedro, E. M., Luciano, A. G., & Coronado, J. L. B. (2004). Efectos del consumo de café para la salud cardiovascular, la diabetes y el desarrollo de cáncer. Psicothema16(4), 531-547.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.