Wyśpij się, a poprawisz swoją pamięć

Marzec 23, 2015

Gdy zbliżają się nasze 40 urodziny nasza pamięć zaczyna nas zawodzić. Wylatują z głowy proste rzeczy, które mieliśmy zrobić, a zapomnienie o ważnej dacie lub rocznicy nie raz przysporzy nam problemów rodzinnych, czy osobistych.

Aby uniknąć tych niezręcznych sytuacji, ludzie zaczęli wymyślać przeróżne sposoby, które miałyby zapobiec pogarszaniu pamięci. Dla jednych mogą okazać się one bardzo efektywne, dla innych kompletną stratą czasu. Rozwiązywanie krzyżówek, częste czytanie książek, uczenie się na pamięć piosenek to tylko niektóre z proponowanych środków na poprawę pamięci. Te wszystkie zajęcia na pewno nam nie zaszkodzą, należy jednak pamiętać, że chyba najstarszym, najlepszym i najprostszym sposobem na zachowanie dobrej pamięci jest nic innego jak wysypianie się.

Wzmocnij pamięć wysypiając się

Kiedy przychodzi czas na spanie, ludzie traktują swoje łóżko jak miejsce ładowania pustych baterii, które pozbawili energii w ciągu dnia. Mylisz się, jeżeli myślisz, że sen jedynie pomaga Twojemu ciału odzyskać witalność i siły do przeżycia kolejnych 16 godzin na nogach.

2#:Budzik.jpg

Teoria o regeneracyjnych właściwościach snu dla organizmu jest wszystkim dobrze znana. Sen również niejednokrotnie pomaga rozwiązać dręczące nas problemy. Czyż nie raz przed podjęciem ważnej decyzji postanowiłeś, że musisz się z tym przespać? Zmniejsza także ryzyko zapadania na chorobę Alzheimera, której prawdopodobieństwo wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, a szczególnie miedzy 40 a 45 rokiem życia.

Ważne odkrycia…

3#:Mozg w czasie snu.jpg

Ileż razy zdarzyło Ci się iść spać z masą nierozwiązanych spraw lub pytań, na które nie mogłeś znaleźć odpowiedzi. Po przebudzeniu okazało się, że znasz już rozwiązania, a odpowiedzi w rzeczywistości są bardzo proste. To dzięki naszemu mózgowi, który przez cała noc pracował, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Ważną informacją dla dzieci i młodzieży jest to, jak należy uczyć się przed sprawdzianem czy egzaminem, aby zdać go z jak najlepszym wynikiem. O nauce nie można zapomnieć dzień wcześniej, a następnie konieczne jest spokojne przespanie całej nocy. W ten sposób nawet po zakończeniu nauki wieczorem mózg ma szanse pracować dalej podczas snu i utrwalać przeczytane wcześniej informacje.

Co się dzieje podczas snu?

Podczas gdy my smacznie śpimy, nasz mózg przechodzi przez określoną ilość cykli składających się z różnych faz snu. Cykl taki z reguły powtarza się co 90 minut. Fazy, które się w nim przeplatają to sen lekki, sen głęboki, i faza snu REM, w której dochodzi do szybkiego ruchu gałek ocznych. Na tym etapie pojawiają się marzenia senne.

W momencie, gdy zarywamy noce i nasz mózg nie ma dostatecznie dużo czasu, aby odpocząć i przyswoić wiadomości oprócz tego, że budzimy się zmęczeni, to nasza zdolność zapamiętywania informacji czytanych wieczór wcześniej, spada o 40%.

WIĘCEJ DLA CIEBIE