Jaką substancję wdychał Neymar podczas ostatniego meczu w Katarze 2022?

Film przedstawiający Neymara w meczu Brazylii w Katarze 2022 obiegł cały świat. Jaką substancję podawał mu Casemiro przed rozpoczęciem meczu?
Jaką substancję wdychał Neymar podczas ostatniego meczu w Katarze 2022?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2023

W 1/8 finału meczów Kataru 2022, w których zmierzyły się Brazylia i Korea Południowa, zwyciężyła Ameryka Południowa. Jednak bardziej niż bramki, widzowie oglądali wideo, na którym Neymar wdycha substancję, którą zaoferował mu jego kolega z drużyny Casemiro.

Oczywiście nie mógł to być produkt nielegalny ani sprzeczny ze sportowymi przepisami antydopingowymi. Żaden sportowiec nie użyłby zakazanego leku lub maści w trakcie meczu, a tym bardziej w przypadku możliwości złapania go przez kamerę.

Ponieważ Neymar wracał po kontuzji, która uniemożliwiła mu grę w fazie grupowej, mówiono, że substancja może mieć związek z jego powrotem do zdrowia. Jednak prawdziwe wyjaśnienie jest prostsze i podamy je tutaj.

Jaki obraz wywołał kontrowersje?

Przed rozpoczęciem meczu Brazylii z Koreą Południową Casemiro podszedł do Neymara i dotknął jego nosa. Potem go przytulił.

Wiele kamer zainstalowanych na stadionie uchwyciło tę sekwencję i nie trzeba było długo czekać, aby ta scena obiegła świat. Ponieważ miało to miejsce przed rozpoczęciem meczu, pojawiły się podejrzenia.

Następnie, w drugiej połowie Casemiro ponownie podszedł do Neymara, sprawdził jego nos i ponownie go dotknął. Stało się to w trakcie zatrzymania piłki, którą mia rozegrać Brazylia.

Z tego, co się później okazało, nie tylko Neymar używał tej substancji do inhalacji. Rafinha również z niej skorzystał.

W każdym razie medialna ekspozycja Neymara była większa i spekulowano nawet, że FIFA zażąda kontroli antydopingowej napastnika PSG. Pewne jest, że oficjalne organy nie wezwały Brazylijczyka na testy, a ekipa techniczna Brazylii już wszystko formalnie wyjaśniła.

Możesz przeczytać również: Najstarsi zawodnicy na Mundialu Katar 2022

Jaką substancję wdychał Neymar podczas meczu?

Trener Zé Mario Campeiz wyjaśnił, że substancja, którą wdychali Neymar i Raphinha, to środek zmniejszający przekrwienie w postaci maści. Przypomina to, co wielu rodziców stosuje  swoich dzieci przed pójściem spać, gdy są przeziębione.

W rzeczywistości nie po raz pierwszy zastosowano tę metodę. Już w Rosji 2018 zaistniała podobna kontrowersja z powodu podobnych scen, które zarejestrowały kamery.

Lepsze oddychanie pomaga w powrocie do zdrowia. Im lepiej dotlenisz organizm, tym szybciej będzie się mógł zregenerować. Ciało sportowca zużywa się bardziej i potrzebuje więcej czasu na regenerację w warunkach zbyt wysokiej lub zbyt niskiej wilgotności. – Mario Campeiz

Warunki klimatyczne w Katarze mocno odbiegały od idealnych do uprawiania profesjonalnych sportów na świeżym powietrzu. Kwestia dotlenienia zawodników była więc problemem dla zespołu medycznego.

Maść stosowana przez Neymara stanowiła pewną niewielką pomoc w oczyszczeniu dróg oddechowych i ułatwieniu wnikania powietrza. Wiadomo, że procentowa zawartość wilgoci w atmosferze może modyfikować dynamikę wdechu i wydechu. Nawet bez przeziębienia zawodnik może mieć trudności z oddychaniem podczas biegu.

Leki zmniejszające przekrwienie to zazwyczaj substancje zmniejszające przepływ krwi do błony śluzowej nosa. Udrażnianie to, mówiąc najprościej, zmniejszenie gromadzenia się płynów w określonych obszarach.

Lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa
Leki zmniejszające przekrwienie mogą występować w postaci aerozoli, tabletek lub maści.

Nie wszystkie środki zmniejszające przekrwienie są legalne w piłce nożnej

Substancję używaną przez Neymara uważa się za legalną ze względu na jej bardzo szerokie zastosowanie. Należy jednak zrozumieć, że nie wszystkie środki zmniejszające przekrwienie są dozwolone w zawodowej piłce nożnej.

Wiele leków sprzedawanych w tym celu zakazano w sporcie, ponieważ mogą one stymulować wydajność na drodze ergogenicznej. Tak jest w przypadku pseudoefedryny, która powszechnie występuje w wielu komercyjnych lekach na przeziębienie dostępnych bez recepty. To samo dotyczy dimetyloamylaminy.

Problem w piłce nożnej polega na tym, że środki zmniejszające przekrwienie w lekach na przeziębienie stymulują receptory zwane receptorami alfa-1. Receptory te są związane ze zwężeniem naczyń krwionośnych. W ten sposób lek zmniejszający przekrwienie ogranicza przepływ krwi do błony śluzowej nosa.

Jednak receptory znajdują się nie tylko w nosie. Działanie tych leków może rozprzestrzeniać się na inne narządy, które mają te same receptory. Dlatego wskazana jest ostrożność w ich stosowaniu, gdy dana osoba ma nadciśnienie – na przykład. Może bowiem dojść do podwyższenia ciśnienia krwi z powodu ogólnoustrojowego działania leku.

Vicks VapoRub
Niektóre marki handlowe, takie jak Vicks®, oferują produkty w postaci maści dobrze znane ze swojego potencjału zmniejszania przekrwienia

Czy substancją, którą Neymar wdychał, był amoniak?

Chociaż brazylijski personel medyczny i trenerzy fizyczni powiedzieli już, że substancja, którą wdychał Neymar, była legalnym środkiem zmniejszającym przekrwienie w piłce nożnej, krążyły pogłoski, że mógł to być amoniak. Ta substancja jest również legalna, ale zwykle podaje się ją przy użyciu nasączanej chłonnej bawełny.

W Rosji w 2018 roku pojawiły się kontrowersje wokół amoniaku. Zdjęcia reprezentacji Rosji wdychającej ten związek przed meczami wzbudziły wątpliwości wśród widzów.

Jest to zwykły amoniak, którym nasącza się kawałki chłonnej bawełny, a następnie wdycha. Robią to tysiące sportowców, aby uzyskać przypływ energii. Jest używany od dziesięcioleci. – Eduard Bezugłow, lekarz reprezentacji Rosji w piłce nożnej, w 2018 roku

Amoniak nie jest nielegalny, jeśli chodzi o kontrolę antydopingową, ponieważ nie ma pewności, że jest naprawdę skuteczny w poprawie wyników sportowych.

Teoretycznie inhalacja podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych i wysyła sygnał do układu nerwowego, aby przyspieszyć oddychanie. Oddychając w szybszym tempie, serce zwiększa pompowanie, aby to zrekompensować, co ma powodować lepsze rozprowadzenie krwi do mięśni.

Innymi słowy, amoniak może oszukać organizm, że potrzebuje więcej tlenu i krwi w krótszym czasie. Bokserzy i zawodowi ciężarowcy używają go od dziesięcioleci.

Istnieje jednak wiele zastrzeżeń co do bezpieczeństwa tej substancji chemicznej. Niektóre badania naukowe ostrzegają, że amoniak może maskować stany neurologiczne i opóźniać terminowe udzielenie pomocy. Dotyczy to zwłaszcza sportów z możliwością urazów czaszki.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Wpływ coachingu sportowego na wyniki Federico Valverde

Neymar kontynuuje grę

Neymar niedawno wznowił aktywność piłkarską po kontuzji kostki w 1/8 finału. Kontrowersje wokół substancji, którą wdychał, zakończą się, ponieważ wydaje się jasne, że jest to legalna praktyka. Jego występ na boisku pokazał nam, czy brazylijscy piłkarze byli w stanie przeciwdziałać trudnemu klimatowi w Katarze, z maściami czy bez.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Oca Porto, Rodny Montes, Teresa Correa Vidal, and Mario Granda Fraga. “Las efedrinas como estimulantes del sistema nervioso central y su implicación en el deporte.” Revista Cubana de Medicina del Deporte y la Cultura Física 4.1 (2020).
  • Martínez, Franchek Drobnic. “Síntomas de vías respiratorias altas y normativa antidopaje de 2010. La pseudoefedrina: camino de ida y vuelta.” Apunts: Medicina de l’esport 45.167 (2010): 11.
  • McCrory P. Smelling salts. Br J Sports Med. 2006 Aug;40(8):659-60. doi: 10.1136/bjsm.2006.029710. PMID: 16864561; PMCID: PMC2579444.
  • Sofotasiou, Polytimi, Benjamin Richard Hughes, and John Kaiser Calautit. “Qatar 2022: Facing the FIFA World Cup climatic and legacy challenges.” Sustainable cities and society 14 (2015): 16-30.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.