Jaka jest różnica między torbielą a guzem?

Jaka jest różnica między torbielą a guzem?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Znajomość różnicy między torbielą a guzem jest ważna, głównie ze względu na ogólne przekonanie, że torbiel ma przebieg łagodny, a guz złośliwy. Niekoniecznie musi tak jednak być. Zarówno cysty, jak i guzy mogą być złośliwe. Zobacz, jaka jest różnica między torbielą a guzem.

Większość ludzi nie potrafi odróżnić torbieli od guza. Oba są guzkami, które pojawiają się w pewnych częściach ciała i zwykle budzą niepokój osoby, która je u siebie zauważyła. Dzieje się tak, ponieważ większość ludzi od razu kojarzy takie zmiany z rakiem.

W rzeczywistości wiele osób uważa, że różnica między torbielą a guzem polega na tym, że ten pierwszy jest łagodny i nieszkodliwy, podczas gdy drugi jest złośliwy i śmiertelny. To nieprawda. Niektóre cysty mogą być niebezpieczne, podczas gdy niektóre guzy mogą być łagodne.

Istotną różnicę między torbielą a guzem stanowi przyczyna ich powstania. Oczywiście różnią je również ich skład i objawy, jakie wywołują. Chociaż oba przypadki wydają się bardzo podobne w wyglądzie, prawda jest taka, że mają inny charakter i konsekwencje.

Jaka jest różnica między torbielą a guzem? Zacznijmy od torbieli!

Cysty, inaczej torbiele, to worki na skórze lub struktury przypominające worki, które zawierają gazową, płynną lub półstałą substancję i są otoczone błonami. Większość z nich pojawia się spontanicznie i bardzo często w ten sam sposób znika. Zwykłą przyczyną jest niedrożność gruczołu lub infekcja.

Istnieją różne rodzaje cyst. Najczęstsze są następujące:

 • Torbiele na piersi. Są to wypełnione płynem worki, które pojawiają się na piersiach. Można je łatwo przesuwać pod skórą. Kobieta może cierpieć na włóknisto-torbielowatą chorobę piersi, jeśli ma wiele cyst w tej samej piersi.
 • Torbiele pęcherzykowe. To wypełnione płynem kieszenie tkankowe, które tworzą się w mieszkach włosowych i na ogół zawierają keratynę. Zwykle tworzą się na skórze głowy.
 • Torbiele naskórkowe. Tworzą się w naskórku, głównie w klatce piersiowej, plecach, szyi i mosznie.
 • Torbiele jajników. Tworzą się w jajnikach, zwykle podczas owulacji. Czasami mogą powodować ból i dyskomfort.
 • Torbiele wątroby. Jak sama nazwa wskazuje, są to wypełnione płynem worki, które tworzą się w wątrobie.
 • Torbiele nerek. Woreczki wypełnione płynem, które tworzą się w nerkach.

Cysty różnią się wielkością. Czasami nie są większe niż szpilka, podczas gdy inne mogą mieć rozmiar piłki do koszykówki. Im są większe, tym bardziej niebezpieczne ze względu na potencjalne uszkodzenia, jakie mogą spowodować w pobliskich narządach.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Guzy i cysty w jamie ustnej: diagnostyka

Guzy

Guzy łagodne i złośliwe

Guzy to narośla, które powstają w wyniku przyspieszonych i niekontrolowanych podziałów komórkowych. Komórki te gromadzą się i tworzą grudki, które stają się guzami, zwanymi również nowotworami.

Nowotwory mogą wynikać między innymi z chorób, problemów z układem odpornościowym, palenia lub picia, długotrwałej ekspozycji na słońce, kontaktu z niektórymi toksynami lub chemikaliami, promieniowania, otyłości i wirusów.

Guzy mogą być łagodne, przednowotworowe lub złośliwe. Innymi słowy, mogą powodować stan odpowiednio rakowy, przedrakowy lub rakowy. Główne typy guzów to:

 • Tłuszczaki. To guzy zbudowane z komórek tłuszczowych. Znajdują się pod skórą i są miękkie. Zwykle mają łagodny przebieg i pojawiają się u osób po 40. roku życia.
 • Mięśniaki. Tworzą się w tkankach włóknistych lub łącznych, najczęściej na macicy lub wokół niej. To łagodne guzy.
 • Gruczolaki. Tworzą się w warstwie wyściełającej narządy i gruczoły. Są zbudowane z gruczołowej tkanki nabłonkowej. Większość z nich jest łagodna.
 • Złośliwe. Guzy te mogą tworzyć się w dowolnej części ciała. To guzy rakowe.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nowotwór skóry – ochroń swoją skórę!

Różnica między torbielą a guzem

Jak widać, kilka istotnych czynników determinuje różnicę między torbielą a guzem. Pierwsza to przyczyna. Cysty generalnie powstają z powodu niedrożności lub infekcji gruczołów, natomiast guzy są wynikiem nadmiernego wzrostu komórek.

Podobnie, podczas gdy torbiele na ogół zawierają powietrze, płyn lub substancję półstałą, guzy są masami tkanki stałej. Chociaż prawie wszystkie cysty są łagodne, jednak torbiele zawierające stały materiał mogą być rakowe.

Inną ważną różnicą między torbielą a guzem jest to, że ten pierwszy jest ruchomy. Innymi słowy, możesz je przesuwać z jednego miejsca do drugiego pod skórą, po prostu dotykając ich. Natomiast guzy to sztywne masy, które nie mogą się poruszać. W rzeczywistości wydają się być przyczepione do ciała.

Zarówno cysty, jak i guzy mogą pojawić się w dowolnym miejscu ciała i wymagają oceny lekarskiej. Niebezpieczeństwo jednego lub drugiego zależy od kilku czynników. Dlatego jeśli masz torbiel lub guz, musisz wykonać odpowiednie testy, by na ich podstawie zostać zdiagnozowanym przez lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cotte, B., Haag, T., Vaudoyer, F., Canis, M., & Mage, G. (2011). Ecografía de los quistes y tumores de ovario. EMC-Ginecología-Obstetricia, 47(4), 1-24.
 • Giwerc, A., Masson-Lecomte, A., Desgrandchamps, F., & Méria, P. (2019). Quistes y tumores del epidídimo. EMC – Urología. https://doi.org/10.1016/s1761-3310(19)42719-9
 • Avenue, B. M. (2012). Tumores Cerebrales Tumores Cerebrales. American Brain Tumor Association. https://doi.org/10.1109/ICADIWT.2009.5273951

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.