Tłuszczaki - usuń je domowymi sposobami

Dwie podstawowe zasady, o których musimy pamiętać to nie dotykać zainfekowanego obszaru ciała oraz utrzymywać szczególną higienę. Olejek z drzewa herbacianego pomoże nam przyspieszyć leczenie, ponieważ wykazuje silne właściwości antybakteryjne.
Tłuszczaki - usuń je domowymi sposobami

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tłuszczaki to twory o oleistej konsystencji, które powstają pod skórą na skutek stanu zapalnego gruczołu łojowego. Gdy gruczoł zatka się białkiem zwanym keratyną, powstają właśnie tłuszczaki.

Oprócz tego, że są nieestetyczne, tłuszczaki nie stwarzają większego ryzyka dla naszego zdrowia. Nie wywołują też żadnych innych, dodatkowych objawów. W nielicznych przypadkach mogą mieć silny, nieprzyjemny zapach spowodowany kumulowaniem się wewnątrz oleistej, żółtawej substancji.

Mają one rozmaite rozmiary i zwykle pojawiają się w owłosionych obszarach ciała, takich jak skóra pod pachami, okolice łonowe, nogi lub inne miejsca.

Ponieważ tłuszczaki swoim wyglądem bardzo przypominają zwykłe krosty spowodowane trądzikiem, często ulegamy pokusie, by je wycisnąć, żeby się ich pozbyć. Trzeba jednak wiedzieć, że zwiększa to ryzyko infekcji i może być bardzo szkodliwe dla skóry.

Z tego też powodu, w dalszej części tego artykułu chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma domowymi sposobami, które przyspieszą leczenie. Koniecznie przeczytaj!

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego na tłuszczaki

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego słynie z bogactwa składników antybakteryjnych i przeciwzapalnych, które wspomagają redukcję tłuszczaków.

Olejek

Codzienne stosowanie olejku zapobiega rozwojowi infekcji i stanów zapalnych skóry. Ponadto ułatwia gojenie się skóry i pomaga zapobiegać powstawaniu blizn.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Maseczka na zmarszczki i niedoskonałości

Sposób zastosowania:

Nanieś kilka kropel olejku z drzewa herbacianego na czystą, bawełnianą chusteczkę  i przecieraj nią zainfekowane części skóry dwa do trzech razy dziennie.

Aloes

Żel wydobyty z aloesu zawiera mnóstwo składników odżywczych, które są bardzo korzystne dla skóry i przyspieszają proces leczenia w przypadku jakichkolwiek infekcji.

Aplikowanie aloesu bezpośrednio na skórę redukuje blizny i pomaga pozbyć się wszelkich niedoskonałości skóry, nadając jej gładki i miękki wygląd.

Sposób zastosowania:

  • Weź odrobinę żelu z aloesu i wetrzyj w zainfekowany obszar. Powtarzaj kilka razy dziennie.
  • Używaj aż Twoja skóra odzyska zdrowy wygląd.

Skrzyp polny

Regularne spożywanie naparu oraz stosowanie na skórę wzmacnia system obronny organizmu i zapobiega rozwojowi chorób skórnych.

Skrzyp polny

Napar ze skrzypu polnego ma niezwykłe oczyszczające właściwości, które przyczyniają się do usuwania toksyn i przyspieszają odbudowę tkanki skórnej.

Składniki:

  • 1 łyżka (10 g) skrzypu polnego
  • 1 szklanka (250 ml) wody

Sposób zastosowania:

  • Zagotuj szklankę wody, dodaj skrzyp polny i pozostaw do zaparzenia na około 10 minut.
  • Możesz pić aż do trzech razy dziennie. Jeśli masz ochotę, możesz również nasączyć naparem bawełnianą szmatkę i zrobić z niej okład na skórę.

Olej rycynowy

Choć cechuje go tłusta konsystencja, olej rycynowy jest niesamowicie skuteczny w leczeniu, gdy pojawiają się tłuszczaki. Wywoływany przez niego efekt przeciwzapalny i ściągający przynosi szybkie efekty. Ponadto koi on uczucie swędzenia.

Sposób zastosowania:

  • Zanurz kawałek bawełnianego materiału w oleju rycynowym, a następnie nałóż na tłuszczaka.
  • Następnie zrób na zainfekowanym miejscu gorący okład. Przytrzymaj przez jakiś czas.
  • Ciepło w połączeniu z olejem zadziałają razem, usuwając niedoskonałość skóry.

Hamamelis (oczar)

Hamamelis, znany też jako oczar, wykazuje właściwości ściągające, wspomagające usuwanie martwych komórek, co z kolei pomaga usunąć tłuszczaki.

Oczar na tłuszczaki

Jego gałązki, jak również kwiaty i liście zawierają taninę, która usuwa łój gromadzący się i zatykający pory skórne.

Sposób zastosowania:

  • Zanurz wacik lub szmatkę w wodzie lub żelu zawierających wyciąg z oczaru, a następnie wetrzyj w zainfekowany obszar skórny.
  • Po kilku dniach zauważysz wyraźną poprawę zmian na skórze.

Ocet jabłkowy

Produkt ten tak często używany w kuchni, wykazuje właściwości antybiotyczne, które z kolei redukują stany zapalne i infekcje związane z pojawianiem się tłuszczaków.

Sposób zastosowania:

  • Aby usunąć ropę, która znajduje się w środku zgrubienia, nałóż ocet jabłkowy i przykryj miejsce gazą, dokładnie ją przymocowując.
  • Odklej gazę po trzech dniach. Zobaczysz, że tłuszczaki szybko poznikają.
  • Jeżeli dolegliwość nie zeszła całkowicie, powtórz zabieg, aż do skutku.

Sól Epsom

Używana na skórę, oczyszcza ją i przyspiesza usuwanie toksyn oraz nieczystości wywołujące dolegliwości skórne.

Moczenie stóp w soli Epsom

Sól Epsom znana jest ze swoich właściwości relaksujących i złuszczających. W przypadku, gdy pojawią się tłuszczaki, sól ta jest niezwykle silnym sprzymierzeńcem, ponieważ zapobiega infekcji i przynosi ulgę w stanach zapalnych.

Sposób zastosowania:

  • Wsyp pół szklanki (125 g) soli Epsom do wody do kąpieli i zanurz ciało na około 20 minut.
  • W miejscach zajętych infekcją, wykonuj delikatny masaż.
  • Powtarzaj zabieg codziennie, aż poczujesz wyraźną ulgę, a stan skóry się poprawi.
  • Dobrym pomysłem jest zrobienie pasty złuszczającej i nakładanie jej bezpośrednio na tłuszczaka.

Spośród wszystkich podanych przez nas remediów naturalnych, używaj tego, który najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj – podstawą skutecznego leczenia jest regularność i wytrwałość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.