Torbiele w piersi - najlepsze sposoby leczenia

Większość cyst nie powoduje zmian nowotworowych; ale i tak należy je opróżnić i usunąć, aby nie powodowały dyskomfortu czy bólu. Jeśli są wystarczająco duże, aby wyczuć je przy uciskaniu, lekarz może zająć się nimi, osuszając je igłą podskórną.
Torbiele w piersi - najlepsze sposoby leczenia
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż torbiele w piersi nie są zazwyczaj niebezpieczne, dobrze jest porozmawiać ze swoim ginekologiem, aby mógł Cię zbadać i postawić dokładną diagnozę.

Torbiele w piersi są małymi woreczkami płynnymi, które tworzą się w jej tkance. Mogą być alarmujące dla wielu kobiet, gdy wykonują badanie piersi i poczują guzki, ale w rzeczywistości są łagodne i często nie są poważne.

Tego typu guzki występują w jednej lub obu piersiach. W dotyku sprawiają wrażenie czegoś przypominającego kulkę winogrona lub kulę wypełnioną wodą. Rozmiar i kształt mogą się różnić. Są bardzo częste u kobiet w wieku od 30 do 60 lat. Jednakże mogą pojawić się w każdym wieku, ponieważ mogą mieć wiele różnych przyczyn.

Obecnie istnieje kilka sposobów leczenia torbieli piersi, które przeprowadza się w związku z ich tendencją do dalszego wzrostu, jak również bólem i stanami zapalnymi, jakie mogą powodować. Chcielibyśmy skorzystać z okazji i podzielić się głównymi przyczynami i możliwościami leczenia.

Torbiele w piersi – co przyczynia się do ich powstawania?

Torbiele w piersi są spowodowane łagodnymi zmianami w gruczołach sutkowych. Często są wynikiem zablokowania ujść płatów w piersiach, co powoduje gromadzenie się płynu.

Ich dokładna przyczyna nie jest znana. Są one jednak powiązane z:

 • Nagłymi zmianami hormonalnymi w trakcie menopauzy, jak i po jej przejściu
 • Nadwagą lub otyłością
 • Nadmiernym spożywaniem alkoholu lub paleniem
 • Złą dietą

Objawy torbieli piersi

Torbiele mogą umiejscowić się w jednej lub obu piersiach. Objawy różnią się u każdej osoby w zależności od tego, na jakim etapie zostają wykryte. Zazwyczaj symptomy to:

Samobadanie piersi
 • Okrągłe lub owalne wypukłości lub kulki o zróżnicowanym kształcie, wyczuwalne w dotyku
 • Ból w jednym lub na kilku obszarach piersi
 • Wrażliwość na dotyk w obszarze grudki
 • Przezroczysta lub żółta wydzielina z sutków

Leczenie torbieli w piersi

Niektóre cysty są tak małe, że można je wykryć jedynie za pomocą mammografii lub USG sutków. Chociaż nie stanowią dużego problemu, lekarz będzie chciał je sprawdzić, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne komplikacje.

Jeśli lekarz zauważy, że powiększają się, może zasugerować następujące metody leczenia:

Drenowanie przy pomocy igły

Większość cyst nie powoduje zmian nowotworowych, ale i tak należy je opróżnić i usunąć, aby nie powodowały dyskomfortu czy bólu. Jeśli są wystarczająco duże, aby wyczuć je przy uciskaniu, lekarz może zająć się nimi, osuszając je igłą podskórną.

Strzykawka
 • Może to być mało komfortowy zabieg, ale nie jest bolesny i trwa tylko kilka minut.
 • Po jego wykonaniu cysty są znacznie mniejsze, a mogą także całkowicie zniknąć.
 • Jeśli grudki pojawią się ponownie, procedurę można powtórzyć.

Terapia hormonalna

Gdy torbiele są spowodowane pewną nierównowagą hormonalną, lekarz może zasugerować stosowanie środków antykoncepcyjnych lub innych metod leczenia hormonalnego, aby zapobiec ich wystąpieniu.

W takim przypadku ginekolog oceni możliwe działania niepożądane i stan zdrowia pacjentki, ponieważ nie zawsze jest to najlepsza opcja. W rzeczywistości zabieg ten jest zalecany tylko kobietom z dość poważnymi torbielami piersi.

Operacja usunięcia torbieli piersi

Operacja usunięcia torbieli jest konieczna tylko w nietypowych sytuacjach lub gdy lekarz widzi jakiś powód do niepokoju. Lekarze rozważają tę opcję, jeśli:

 • Torbiel powoduje codzienny dyskomfort.
 • Torbiel pojawia się ponownie już po miesiącu po drenowaniu przy pomocy igły.
 • Woreczek z płynem zawiera krew lub wygląda niepokojąco.
 • Guz ma podłoże nowotworowe.

Naturalne środki lecznicze

Niektóre naturalne środki mogą pomóc w bólu związanym z torbielami w piersi. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

Właściwa dieta a torbiele w piersi

Również niektóre zmiany w diecie mogą pomóc wyeliminować je i zapobiegać im. Niektóre produkty sprzyjają bowiem tworzeniu się cyst i innych guzków w ciele.

Gorące-zimne okłady na torbiele w piersi

Zastosowanie zimnych lub gorących kompresów pomaga ukoić wrażliwe piersi. Działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo i mogą ukoić ból w ciągu kilku minut.

Ziołowe napary

Właściwości moczopędne, odtruwające i przeciwzapalne niektórych naturalnych naparów i herbat mogą pomóc w zmniejszeniu rozmiarów cyst. Wypróbuj następujące propozycje:

Dieta a torbiele w piersi

Zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3 może okazać się bardzo pomocna, gdy masz torbiele w piersi. Co więcej, jest dobra dla poprawy ogólnego stanu zdrowia. Z drugiej strony nie zaleca się spożywania zbyt dużej ilości soli, przetworzonej żywności ani produktów o wysokiej zawartości tłuszczu i kofeiny.

Czy czujesz dziwną grudkę w piersi? Chociaż nie należy się niczego bać, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby ustalić jej pochodzenie i stopień zaawansowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Asociación Española Contra el Cáncer. Patología benigna del cáncer de mama.
 • BARBERAN ZAMBRANO, G. J., & PALMA JARAMILLO, J. L. (2021). CÁNCER DE MAMA: PREVALENCIA, BIOMARCADORESTERAPIA BASADA EN NANOTECNOLOGÍA (Bachelor’s thesis, Jipijapa. UNESUM). Disponible en: http://repositorio.unesum.edu.ec/handle/53000/3143.
 • Cirigliano M. D. Chamomile for use as anti-inflammatory, antispasmodic and sedative. Integrative Medicine. Septiembre 1999. 2: 100-104.
 • Clínica Mayo. Quistes mamarios. Noviembre 2020.
 • Kosir M. A. Quistes mamarios. Manual MSD. Septiembre 2020.
 • Pulla, L. A. Á., Moreira, M. W. P., Silva, D. A. G., & García, E. D. M. (2021). Diagnóstico y tratamiento de los quistes mamarios. RECIMUNDO: Revista Científica de la Investigación y el Conocimiento5(3), 306-315. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8056960.
 • Vallejo, J. L. G., & Masats, M. M. (2020). Artículo Especial. Rol de la ecografía mamaria en la práctica ginecológica habitual. Disponible en: https://sego.es/documentos/progresos/v63-2020/n4/AE-ecografia-mamaria_V02.pdf.
 • Western Breast Services Alliance. Quistes de seno. Department of Human Services through breast care. Noviembre 2003.
 • Dixon JM, McDonald C, Elton RA, Miller WR. Risk of breast cancer in women with palpable breast cysts: a prospective study. Edinburgh Breast Group. Lancet. 1999 May 22;353(9166):1742-5. doi: 10.1016/s0140-6736(98)06408-3. PMID: 10347986.
 • Boyle CA, Berkowitz GS, LiVolsi VA, Ort S, Merino MJ, White C, Kelsey JL. Caffeine consumption and fibrocystic breast disease: a case-control epidemiologic study. J Natl Cancer Inst. 1984 May;72(5):1015-9. PMID: 6585579.
 • Mayo Clinic. Biopsia mamaria. (2021).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.