Jak uniknąć niepowodzeń w odchudzaniu?

Aby uniknąć niepowodzeń w odchudzaniu, ważne jest, aby postrzegać dietę jako zmianę stylu życia, a nie tylko jako coś tymczasowego, z czego można zrezygnować po osiągnięciu pożądanej wagi.
Jak uniknąć niepowodzeń w odchudzaniu?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Masz dość niepowodzeń w odchudzaniu? Czy chciałbyś prowadzić zdrowszy tryb życia bez ciągłego stawiania czoła tylu porażkom? Przede wszystkim ważne jest, aby nie tracić nadziei.

W tym artykule podamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym procesie. Najważniejsze, że będą skuteczne w dłuższej perspektywie czasu.

Gotowy? Przeczytaj uważnie i co najważniejsze podejmij działania.

1. Przestań postrzegać swoją dietę jako karę i potraktuj ją jako długoterminową zmianę

Jak uniknąć niepowodzeń w odchudzaniu?

Jednym z głównych powodów niepowodzeń w odchudzaniu jest to, że postrzegamy dietę jako negatywną konsekwencję swojego stylu życia. Jeśli popełnisz ten błąd, będziesz się ciągle zastanawiać, kiedy w końcu będziesz mógł ją zakończyć.

Problem polega na tym, że nawet jeśli uda Ci się schudnąć kilka kilogramów, szybko po zakończeniu diety wrócisz do wagi wyjściowej. Ważne jest, aby zmienić swoje myślenie i zrozumieć, że dieta to zmiana poprawiająca jakość życia, a nie tylko sposób na zrzucenie „X” kilogramów.

W ten sposób przestaniesz postrzegać swoją dietę jako coś negatywnego. Zapamiętaj:

  • Nie wyznaczaj daty zakończenia diety.
  • Nagradzaj się za każdym razem, gdy osiągniesz cel i wyznaczaj sobie nowe cele w miarę postępów.

2. Unikaj restrykcyjnych diet, by uniknąć niepowodzeń w odchudzaniu

Unikaj restrykcyjnych diet

Mimo, że restrykcyjne diety są często bardzo popularne, nie zawsze są zdrowe. Nie ma potrzeby stosowania tego typu diety chyba, że Twój lekarz Ci ją zalecił.

Z tego rodzaju dietami wiążą się dwa problemy:

  • Po pierwsze, nie uczą Cię prawidłowego odżywiania. Ze względu na niedobór składników odżywczych w takich dietach, nie pozostawiają one dobrych nawyków żywieniowych. W niektórych przypadkach mogą nawet prowadzić do odwrotnego efektu. Oznacza to, że zamiast kilogramów tłuszczu możesz stracić kilogramy mięśni i składników odżywczych

Najlepszym sposobem uniknięcia niepowodzeń w diecie jest przestrzeganie tej, zaprojektowanej specjalnie dla Ciebie. Warto zasięgnąć porady dietetyka, który nauczy Cię przygotowywania zbilansowanych posiłków zgodnie z Twoimi upodobaniami.

Inną opcją jest dokładne zaplanowanie przepisów na posiłki przez dietetyka, a Twoim zadaniem będzie jedynie ich przygotowanie.

  • Po drugie, restrykcyjne diety można stosować jedynie przez ograniczony czas. Ze względu na to, że eliminują one składniki odżywcze, nigdy nie są zalecane na dłuższą metę. Większość jest zalecana na 3 do 7 dni. Oznacza to, że nie przynoszą one długoterminowych efektów. Regularne ich stosowanie prowadzi do zmęczenia i złego humoru.

3. Jeżeli chcesz uniknąć niepowodzeń w odchudzaniu zdobądź wiedzę na temat zdrowego stylu życia

Zdrowy styl życia

Zamiast przestrzegać diet, które obiecują cudowną utratę wagi, lepiej dowiedzieć się, jak działa Twój organizm i dlaczego potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Najważniejsze jest by o nich wiedzieć, znać dobre źródła ich pozyskania oraz najlepsze sposoby włączenia ich do swojej diety.

W ten sposób nie będziesz traktować zdrowej diety jako kary. Będąc lepiej poinformowanym, będziesz mniej narażony na pokusę jedzenia tego, czego nie powinieneś.

Oczywiście czasami możesz pozwolić sobie na smakołyk, ale będziesz bardziej świadomy tego, jak niezdrowe produkty wpływają na Twój organizm i jakie ilości produktów należy jeść, aby zapobiec długotrwałym uszkodzeniom.

Jeżeli masz wątpliwości i chcesz uniknąć niepowodzeń w odchudzaniu, zasięgnij porady dietetyka. Specjalista wyjaśni Ci, jak różne produkty żywnościowe działają na Twój organizm i nauczy Cię podejmowania właściwych decyzji.

Jeśli Twój dietetyk nadal tego nie zrobił, poproś go, aby Ci to wyjaśnił i pomógł Ci zrozumieć dlaczego przepisał Ci takie a nie inne porcje.

4. Pozostaw w swojej diecie miejsce na produkty, które lubisz, choć nie są zbyt zdrowe

Zdrowe produkty żywnościowe

Prawdopodobieństwo niepowodzeń w odchudzaniu jest mniejsze, jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na mniej zdrowe produkty. Niektórzy dietetycy pozwalają na jeden dzień lub jeden posiłek w tygodniu według własnego uznania, aby pomóc Ci w tym procesie.

Nawet jeżeli nie chcesz lub nie możesz zapłacić specjaliście, postaraj się, aby co najmniej 80% Twojej diety było oparte na świeżych warzywach, owocach, mięsie, produktach mlecznych i roślinach strączkowych. Resztę możesz zostawić na mniej zdrową żywność.

Idealną opcją jest przygotowanie posiłków w domu. Na przykład, zamiast zamawiać taką samą pizzę jak zwykle, naucz się robić ciasto na pizzę i zrób ją samodzielnie, dodając świeże warzywa i inne zdrowe produkty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.