Jak schudnąć bez restrykcyjnej diety? 7 strategii
Nienawidzisz diet? Może cię to zdziwi, ale na dłuższą metę lepiej jest schudnąć bez restrykcyjnej diety. Według ekspertów drastyczne środki działają tylko chwilowo.
Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowej wagi jest zmiana nawyków żywieniowych bez nadmiernych ograniczeń. Wówczas pokonuje się nie tylko nadwagę, ale także poprawia jakość życia.
Czy się schudnąć bez restrykcyjnej diety?
Wiele z nas ma doświadczenie z dietami. Zwykle wyglądają one podobnie: na początku waga spada, ale z czasem pojawia się złe samopoczucie z powodu nadmiaru restrykcji. Kończy się to porzuceniem diety, która okazuje się zbyt wymagająca i efektem jo-jo.
Dlaczego tak się dzieje?
W pierwszej fazie nie brak nam motywacji i łatwiej trzymać się zasad diety, a deficyt kalorii powoduje utratę wagi. Jednak z czasem coraz trudniej oprzeć się zakazanym produktom.
Restrykcyjne diety prowadzą do niedoborów i zagrażają zdrowiu. Co więcej, na poziomie psychicznym mogą wywoływać niepokój, kłopoty z koncentracją, drażliwość oraz ryzyko wystąpienia depresji. Wszystkie te objawy prowadzą do zaburzeń odżywiania.
Gdy symptomy fizyczne i psychiczne dochodzą do głosu, coraz trudniej trzymać się diety, co generuje frustrację.
Jak schudnąć bez restrykcyjnej diety?
Zamiast stosować restrykcyjną dietę i ryzykować wystąpienie wspomnianych objawów, zalecamy podjęcie bardziej zrównoważonych działań na rzecz utraty wagi.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Jeśli tak, czytaj dalej. Pamiętaj też, że konsekwencja to klucz do sukcesu.
1. Pij dużo wody
Chociaż powtarza się to do znudzenia, to prawda. Picie wody jest zdrowe. Przyspiesza także proces chudnięcia.
Woda eliminuje toksyny z organizmu oraz dodaje energii. Hamuje też apetyt na słodycze w chwilach spadku poziomu cukru we krwi. Co więcej, daje poczucie sytości. Zmniejsza zatem potrzebę podjadania pomiędzy posiłkami.
2. Spaceruj zamiast jeździć samochodem
Jesteśmy przyzwyczajeni do przemieszczania się samochodem. Daje nam to wygodę, ale utrudnia utrzymanie zgrabnej sylwetki. Co więcej, szkodzi środowisku i odwodzi nas on jednego z najlepszych ćwiczeń, czyli od spacerowania.
3. Wyeliminuj z diety niezdrowe produkty
Nie chodzi o wprowadzanie restrykcji, ale o zidentyfikowanie produktów, które powodują tycie. Celem jest stopniowe usunięcie ich z diety. Słodzone napoje, smażone produkty i żywność bogata w nasycone tłuszcze to kiepski wybór, co potwierdza artykuł opublikowany w czasopiśmie BMC Public Health.
4. Pożegnaj się ze stresem
Stres szkodzi zdrowiu i przyczynia się do tycia. Dobrze jest zidentyfikować jego przyczyny. Rozpoznaj je i postaraj się wyeliminować je z twojej codzienności.
Stres może prowadzić do wielu chorób, o ile na czas się go nie zahamuje. By się go pozbyć, warto stosować techniki relaksacyjne lub medytować. Inne strategie, takie jak suplementacja melatoniny, także mogą okazać się pomocne, jak podaje badanie z 2017 roku.
Regularne przyjmowanie tej substancji poprawia jakość odpoczynku i zmniejsza poziom stresu, co sprzyja zdrowiu i utracie wagi.
Czytaj dalej: Dieta na niestrawność
5. Tańcz i baw się
Ćwiczenia spalają tłuszcz. Warto spróbować tańca, który łączy przyjemność z okazją do spocenia się i odwraca uwagę od zmęczenia. Niektóre siłownie oferują zajęcia taneczne.
6. Wysypiaj się
Eksperci zalecają 6 do 8 godzin snu na dobę dla optymalnej wydajności. Odpowiednia ilość snu poprawia nastrój i samopoczucie. Obniża też poziom stresu i dodaje energii.
Jak podaje czasopismo American Journal of Epidemiology, niedosypianie powoduje problemy metaboliczne, a w rezultacie przybieranie na wadze.
7. Gotuj w domu
Chociaż trudno w to uwierzyć, gotowanie w domu robi wielką różnicę. Nigdy dokładnie nie wiemy, co znajduje się w jedzeniu kupowanym na mieście. Nie jesteśmy w stanie ocenić ilości tłuszczu dodanej do jego przygotowania. Gotowanie w domu służy zdrowiu.
Czytaj teraz: Choroby przewlekłe i odpowiednia dieta
Zmień nawyki żywieniowe
Podsumowując, można trwale i zdrowo schudnąć bez restrykcyjnej diety. Zdrowy styl życia to najlepszy sposób na utrzymanie wagi. Zmiana nawyków żywieniowych oraz regularny wysiłek fizyczny prowadzą do utraty kilogramów bez efektu jo-jo. Dbanie o prawidłową wagę to jeden z aspektów dbania o zdrowie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zhao Y., Wang L., Xue H., Wang H., Wang Y., Fast food consumption and its associations with obesity and hypertension among children: results from the baseline data of the childhood obesity study in China mega cities. BMC Public Health, 2017.
- Impellizzeri P., Vinci E., Gugliandolo MC., Cuzzocrea F., et al., Premedication with melatonin vs midazolam: efficacy on anxiety and compliance in paedriatric surgical patients. Eur J Pediatr, 2017. 176 (7): 947-953.