Jak schudnąć? - 10 prostych sposobów

Pamiętaj, że śniadanie jest konieczne, by Twój organizm i metabolizm zaczęły pracować i spalać tkankę tłuszczową. Dodatkowo śniadanie zapewni Ci też energię na cały dzień.
Jak schudnąć? - 10 prostych sposobów
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Spalanie tkanki tłuszczowej nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe! Wiemy, że metabolizm każdego z nas pracuje inaczej, przez co niektórym z nas jest łatwiej schudnąć, a inni muszą włożyć w to więcej wysiłku.

Wystarczy jednak, że włączysz do swojego życia kilka prostych nawyków, a zobaczysz, że krok po kroku, uda Ci się osiągnąć Twój cel. Oto 10 prostych codziennych sposobów, które pozwolą Ci schudnąć.

Jak schudnąć? kilka skutecznych porad

1. Zacznij dzień od zielonej herbaty z cytryną i pieprzem cayenne

Jest to niezwykle prosty sposób, który błyskawicznie przyspieszy Twój metabolizm i pomoże Ci schudnąć. Nie raz wspominaliśmy już o zdrowotnych właściwościach zielonej herbaty, czas więc by przetestować je na własnej skórze.

Sekret zielonej herbaty z cytryną i pieprzem cayenne jest bardzo prosty: składniki te podnoszą temperaturę ciała, przez co przyspieszają metabolizm i zmuszają organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Jest to tak zwany efekt termogeniczny (inaczej: termogeneza).

Zielona herbata z cayenne

Dodatkowo zapewnią Ci uczucie sytości, będziesz więc spalać kalorie praktycznie nie zdając sobie z tego sprawy.

Zieloną herbatę lepiej jest pić schłodzoną, gdyż to niższa temperatura zmusi organizm do produkcji większej ilości energii. Wystarczy torebka zielonej herbaty, szczypta pieprzu cayenne i szklanka wrzącej wody. Dokładnie wymieszaj napój i dodaj trochę soku z cytryny. Następnie pozostaw w lodówce na około 10 minut i wypij od razu, gdy ostygnie.

2. Nie wychodź z domu bez śniadania

Musisz zapamiętać, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Niektóre osoby chcące schudnąć często pomijają śniadanie i kolacje, licząc, że przyspieszy to proces spalania tkanki tłuszczowej. W rezultacie jedzą jednak tylko jeden duży posiłek, a w ciągu dnia podjadają różne przekąski.

Porządne śniadanie

Omijając śniadanie spowalniasz swój metabolizm. Nie dostarczasz sobie energii, więc organizm automatycznie zaczyna odkładać tkankę tłuszczową.

Wychodzenie z domu bez śniadania to bardzo poważny błąd. Jeśli chcesz schudnąć musisz zaczynać dzień od porządnego i zbilansowanego śniadania. Doskonałym wyborem będzie naturalny sok, owsianka, kawa lub jajka, które zapewnią Ci dużą dawkę białka i uczucie sytości.

Dzięki dobremu śniadaniu będziesz mieć więcej energii na cały dzień, unikniesz porannych bólów głowy i zmusisz metabolizm do pracy.

3. Wykorzystaj zalety witaminy D

Wyniki niektórych badań opublikowanych w British Journal of Nutrition wykazały, że rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą schudnąć jest zwiększenie dziennej dawki witaminy D.

Witamina D

Witaminę tę znajdziesz w takich produktach jak łosoś, jogurt, płatki zbożowe, tuńczyk czy suplementy diety.

4. Poznaj zasadę 20-20

Zasada 20-20 to dość popularna metoda, by schudnąć i spalać tkankę tłuszczową w ciągu dnia. Wymaga tylko cierpliwości i silnej woli.

Spacer

Po przebudzeniu należy wykonać 20 ćwiczeń na mięśnie brzucha. W ciągu dnia należy biegać lub spacerować przez co najmniej 20 minut oraz wejść po schodach co najmniej 20 schodków.

To naprawdę proste i skuteczne, więc wypróbuj tę metodę już dziś!

5. Pij 2 litry wody dziennie

Jest to jedna z najprostszych zasad, które należy wprowadzić do swojego życia, jeśli chce się schudnąć, ale bardzo często o niej zapominamy. Musisz więc zapamiętać, jak ważne jest picie 6-8 szklanek wody każdego dnia. 

Picie wody z butelki

Jeśli nie smakuje Ci sama woda, możesz dodawać do niej odrobinę soku z cytryny.

6. Dostarcz sobie więcej błonnika

Aby schudnąć i spalić tkankę tłuszczową, koniecznie musisz wzbogacić swoją dietę w błonnik. Składnik ten reguluje metabolizm i poprawia trawienie, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

Płatki owsiane

Najlepiej jest zacząć dzień od miseczki owsianki, a do obiadu dołączyć brokuły, szparagi lub kalafiora.

Wybieraj pełnoziarniste pieczywo, na przykład żytnie.

7. Jedz codziennie zielone jabłko

Oto kolejna bardzo popularna i skuteczna metoda, by schudnąć. Gdy rano dopada Cię głód, sięgnij po zielone jabłko! Pamiętaj, aby dokładnie je umyć i zjeść ze skórką, bo to właśnie w niej zawarte są składniki, które pomogą Ci spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Zielone jabłko

Zielone jabłko to zdrowy i smaczny wybór, który na pewno pozytywnie wpłynie na Twój organizm.

8. Zmień swoje myślenie

Wprawdzie hasło ,,Zmień swoje myślenie” brzmi jak wyciągnięte ze spotkania motywacyjnego, ale zmiana podejścia rzeczywiście może zdziałać cuda, jeśli pragniesz schudnąć. 

Jazda na rowerze

Od czego zacząć? To naprawdę proste: wybieraj schody zamiast windy, wracaj do domu dłuższą drogą, nie spędzaj całego dnia na kanapie tylko wybierz się na spacer z przyjaciółmi…

To niewielkie zmiany, które mogą przynieść ogromne efekty.

9. Zadbaj o jakość swojego snu

Mówiąc o jakości snu, mamy na myśli przede wszystkim odpowiedni wypoczynek każdego dnia. Być może będziesz tym zaskoczony, ale wysypiając się także możesz spalać tkankę tłuszczową.

Śpiący kot

Sekret tkwi w tym, że nasze ciało w czasie głębokiego snu może wydalać toksyczne substancje przez układ limfatyczny oraz wątrobę. Dzięki temu łatwiej jest  schudnąć

Aby osiągnąć taki efekt musisz spać 6-8 godzin dziennie. Nie kładź się też zbyt późno, ale zawsze odczekaj co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku dnia.

10. Śmiech to zdrowie!

Na zakończenie tego artykułu chcemy zdradzić Ci jeszcze jeden sekret: śmiejąc się także możesz schudnąć! Śmiej się 15-20 minut każdego dnia, a pozwoli Ci to spalić nawet 50 dodatkowych kalorii. To proste, czyż nie?

Śmiech to zdrowie

Jeśli marzysz, by schudnąć i uzyskać wymarzoną sylwetkę, nie zwlekaj – wprowadź te zasady do swojego życia już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cardec, N. (2002). Reduce stress? Try a laugh ; Humor is urged to stay healthy. Telegram & Gazette.
  • McKenna, M. J., & Murray, B. (2014). Vitamin D deficiency. In Endocrinology and Diabetes: A Problem-Oriented Approach (Vol. 9781461486848, pp. 293–304). Springer New York. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-8684-8_23
  • Lips, P. (2006, September). Vitamin D physiology. Progress in Biophysics and Molecular Biology. https://doi.org/10.1016/j.pbiomolbio.2006.02.016
  • Na, H. K., & Oliynyk, S. (2011). Effects of physical activity on cancer prevention. Annals of the New York Academy of Sciences1229(1), 176–183. https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2011.06105.x
  • Cladellas, R., Chamarro, A., Del Mar Badia, M., Oberst, U., & Carbonell, X. (2011). Efectos de las horas y los hábitos de sueño en el rendimiento académico de niños de 6 y 7 años: Un estudio preliminar. Cultura y Educacion23(1), 119–128. https://doi.org/10.1174/113564011794728524
  • Sievert K, Hussain SM, Page MJ, Wang Y, Hughes HJ, Malek M, et al. Effect of breakfast on weight and energy intake: Systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ. 2019;
  • Armstrong LE, Johnson EC. Water intake, water balance, and the elusive daily water requirement. Nutrients. 2018.
  • Miketinas DC, Bray GA, Beyl RA, Ryan DH, Sacks FM, Champagne CM. Fiber Intake Predicts Weight Loss and Dietary Adherence in Adults Consuming Calorie-Restricted Diets: The POUNDS Lost (Preventing Overweight Using Novel Dietary Strategies) Study. J Nutr. 2019;
  • Nedeltcheva A V., Kilkus JM, Imperial J, Schoeller DA, Penev PD. Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Ann Intern Med. 2010;
  • Bast ES, Berry EM. Laugh Away the Fat? Therapeutic Humor in the Control of Stress-induced Emotional Eating. Rambam Maimonides Med J. 2014;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.