Jak przygotować ryżowe dolmades?

Dolmades ryżowe to dobry sposób na wprowadzenie do diety węglowodanów złożonych i wysokiej jakości białka. Dowiedz się tutaj, jak je wykonać!
Jak przygotować ryżowe dolmades?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dolmades ryżowe to grecki przepis, który łączy przeciwutleniacze i węglowodany w znacznych ilościach. Są doskonałą opcją na przystawkę lub jako dodatek.

Dowiedz się, jak je przygotować, aby uzyskać spektakularny efekt z właściwym ryżem, ponieważ jest to najważniejsza rzecz, aby maksymalnie delektować się tym przepisem.

Jednak zanim zaczniesz, powinieneś wiedzieć, że ryż jest jednym z najlepszych produktów do regularnego wprowadzania węglowodanów do swojej diety. Polecany szczególnie sportowcom.

Oczywiście osoby prowadzące siedzący tryb życia również mogą odnieść korzyści z jego spożycia. Ważne jest, aby spożywać ten produkt w pierwszej kolejności przed makaronem, który jest mniej zdrowy ze względu na zawartość mąki rafinowanej.

Przyjrzyjmy się teraz, jak zrobić ten przepis!

Składniki na dolmades ryżowe

Aby przygotować pyszne dolmades ryżowe, będziesz potrzebować następujących składników:

 • 15 liści winorośli
 • Sto gramów ugotowanego ryżu
 • Dwie drobno posiekane cebule
 • 150 gram cielęciny
 • 100 gram rodzynek
 • Dwie łyżki posiekanej mięty
 • Dwie łyżki posiekanego koperku
 • Osiemdziesiąt gramów orzeszków piniowych lub włoskich
 • Sól i pieprz do smaku
 • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
 • Jeden kieliszek białego wina
 • Sok z cytryny
¿Qué es la dieta BRAT y cuándo se recomienda?
Dolmades ryżowe można przygotować z dowolnym rodzajem ryżu, według własnego gustu.

Należy pamiętać, że w zależności od wybranej odmiany ryżu, efekt końcowy może się różnić. Z tego powodu zalecamy zacząć od ryżu długoziarnistego, ponieważ jest łatwy w gotowaniu i niezbyt aromatyczny. Po opanowaniu przepisu możesz eksperymentować z innymi alternatywami, takimi jak ryż jaśminowy lub ryż basmati.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów na lepsze trawienie

Instrukcje krok po kroku jak zrobić dolmades ryżowe

 1. Najpierw dobrze oddziel liście winogron i dokładnie je umyj, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Zaleca się moczenie przez co najmniej godzinę.
 2. Gdy minie ten czas, posiekaj drobno cebulę i usmaż na małym ogniu na oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia. Ważne jest, aby posolić to warzywo, aby uwolniło jak najwięcej wody.
 3. Jak tylko cebula zacznie się rumienić, dodaj mieloną cielęcinę i smaż, aż się zarumieni.
 4. W tym momencie dodaj wcześniej ugotowany ryż. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
 5. Następnie dodaj rodzynki (wcześniej namoczone przez kilka minut), posiekane orzechy włoskie, koperek, miętę i zmielony pieprz. Podsmażaj jeszcze przez kilka minut a potem odstaw.
 6. Teraz nadszedł czas, aby przystąpić do formowania dolmades. Aby to zrobić, namocz liście winorośli i odśwież je zimną wodą.
 7. Gdy wyschną, rozciągnij je, umieść trochę mieszanki na środku i zamknij liść, jakby to było małe opakowanie. Należy go dobrze uszczelnić z obu stron. Aby to zrobić, naciśnij arkusz kciukami.
 8. Gdy wszystkie dolmades są już uformowane, włóż je do garnka z kieliszkiem białego wina rozgrzanego na małym ogniu. Poczekaj, aż alkohol wyparuje i zalej danie wodą. Gotuj przez 40 minut.
 9. Gdy czas się skończy, wyłącz ogień i skrop dolmades sokiem z cytryny. Teraz już możesz je podawać i jeść, zawsze w towarzystwie sosu jogurtowego.

Korzyści, jakie oferują ryżowe dolmades

Dolmades de arroz
Dolmades ryżowe to zdrowa i pożywna receptura, a przy tym przepyszna.

Włączenie dolmades z ryżu w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety może generować kilka korzyści zdrowotnych, które omówimy poniżej. Należy pamiętać, że konieczne jest zadbanie o to, aby nie brakowało mikroelementów, aby narządy organizmu ludzkiego mogły optymalnie spełniać swoje funkcje.

Mogą pomóc stymulować wzrost mięśni

Dolmades są źródłem białek o wysokiej wartości biologicznej a także węglowodanów złożonych. Oba składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia adaptacji tkanek mięśniowych do ćwiczeń poprzez promowanie procesów hipertrofii.

W rzeczywistości, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of the International Society of Sports Nutrition, sportowcom zaleca się dzienne spożycie białka w wysokości ponad 1,4 grama na kilogram masy ciała.

Co najmniej połowa tych białek musi mieć wysoką wartość biologiczną (tj. pochodzenia zwierzęcego). Oferują one bowiem wszystkie niezbędne aminokwasy i dobrą strawność. Gwarantuje to, że spożycie leucyny w Twoim organizmie jest optymalne. To z kolei jeden z kluczowych elementów w budowaniu beztłuszczowej tkanki.

Pomagają Ci czuć się sytym

Ryż to pokarm, który dostarcza cukry złożone i dużą ilość błonnika. Substancja ta jest niezbędna do wywołania uczucia sytości, o czym świadczą badania opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition. Ponadto zwiększa objętość bolusa pokarmowego i opóźnia opróżnianie żołądka.

Z drughiej strony białko jest również niezbędne, aby nie dopuścić do pojawienia się apetytu zaraz po jedzeniu. Z tego powodu połączenie ryżu, warzyw i mięsa jest optymalne, aby zapobiec hiperfagii, która może prowadzić do niekorzystnej zmiany składu ciała.

Jednak osoby prowadzące siedzący tryb życia nie powinny przesadzać z jego konsumpcją.

Zapobiegają rozwojowi przewlekłych i złożonych patologii

Dolmades mają dużą ilość warzyw. Pokarmy te zawierają fitoskładniki o właściwościach antyoksydacyjnych, które neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich akumulację w tkankach organizmu. Efekt ten okazał się decydujący w zapobieganiu rozwojowi chorób przewlekłych.

Wskazane jest jednak łączenie ciemnozielonych warzyw z różnymi innymi. Zapewnia to optymalne spożycie różnego rodzaju flawonoidów i fitoskładników, co poprawia działanie przeciwzapalne i ogranicza akumulację reaktywnych form tlenu w tkankach organizmu.

Mogą pomóc poprawić pasaż jelitowy

Zarówno liście winogron, jak i ryż zawierają błonnik poprawiający trawienie. Substancja ta zwiększa objętość bolusa kałowego. Powoduje stymulację mechanoreceptorów jelit, co wywołuje intensywne ruchy perystaltyczne powodujące sprawniejsze schodzenie stolca.

W rzeczywistości błonnik jest niezbędny, aby uniknąć zmian w nawykach jelit, które mogą powodować uczucie ciężkości, bólu lub dyskomfortu. Konieczne jest również połączenie tej strategii żywieniowej z przyjmowaniem odpowiedniej ilości wody i uprawianiem aktywności fizycznej.

Z drugiej strony błonnik jest również ważną substancją dla mikroflory jelitowej. Jego część fermentuje w jelicie i służy jako substrat energetyczny dla zdrowych bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym. Zwiększa to ilość tych bakterii, co poprawia sprawność metabolizmu.

Przygotuj dolmades ryżowe w domu

Jak widzieliście, przygotowanie dolmades ryżowych w domu jest łatwe. To przepis mało znany w wielu krajach zachodnich. Oferuje jednak ogromne korzyści zdrowotne.

To doskonały sposób na włączenie do diety przeciwutleniaczy, węglowodanów złożonych i wysokiej jakości białek. Są szczególnie dobre dla sportowców, chociaż każdy może z nich skorzystać.

Wreszcie, gdy celem jest osiągnięcie dobrego stanu zdrowia w perspektywie średnioterminowej, zawsze konieczne jest połączenie właściwej diety z innymi zdrowymi nawykami życiowymi. Należą do nich regularna aktywność fizyczna i dobry sen. Pamiętaj, najlepiej spać co najmniej 7-8 godzin każdej nocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jäger, R., Kerksick, C. M., Campbell, B. I., Cribb, P. J., Wells, S. D., Skwiat, T. M., Purpura, M., Ziegenfuss, T. N., Ferrando, A. A., Arent, S. M., Smith-Ryan, A. E., Stout, J. R., Arciero, P. J., Ormsbee, M. J., Taylor, L. W., Wilborn, C. D., Kalman, D. S., Kreider, R. B., Willoughby, D. S., Hoffman, J. R., … Antonio, J. (2017). International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition14, 20. https://doi.org/10.1186/s12970-017-0177-8
 • Warrilow, A., Mellor, D., McKune, A., & Pumpa, K. (2019). Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. European journal of clinical nutrition73(3), 333–344. https://doi.org/10.1038/s41430-018-0295-7
 • Hegazy, A. M., El-Sayed, E. M., Ibrahim, K. S., & Abdel-Azeem, A. S. (2019). Dietary antioxidant for disease prevention corroborated by the Nrf2 pathway. Journal of complementary & integrative medicine16(3), /j/jcim.2019.16.issue-3/jcim-2018-0161/jcim-2018-0161.xml. https://doi.org/10.1515/jcim-2018-0161

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.