Jak pokonać opór przed zmianami?

Radzenie sobie ze zmianami może być trudne, zwłaszcza gdy pojawiają się nagle. Trzeba jednak wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, ponieważ są one nieuniknione w całym życiu.
Jak pokonać opór przed zmianami?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Z pewnością życie przedstawia ci coraz to nowe scenariusze i zastanawiasz się, jak pokonać opór przed zmianami. Cóż, na szczęście istnieją pewne klucze do osiągnięcia tego celu. Przedsokratejski filozof Heraklit powiedział kiedyś: „Nikt nie kąpie się dwa razy w tej samej rzece”. Co chciał nam przekazać tym enigmatycznym stwierdzeniem?

Cóż, znaczenie wyrażenia, o którym wspomnieliśmy, jest takie, że życie jest ciągłą zmianą. Nic nigdy nie pozostaje takie samo, a my wszyscy temu podlegamy. Nie da się uciec przed zmianami.

Jednak nie wszyscy mamy pod ręką narzędzia, aby móc z nich korzystać i pokonać opór przed zmianami. Zwykle pojawia się na początku, gdy otwiera się możliwość zmiany naszej rutyny.

Jak mogę pokonać opór przed zmianami

W tym artykule chcemy udostępnić Ci kilka kluczy, abyś mógł wykorzystać własne zasoby i jak najlepiej stawić czoła zmianom. Musimy jednak pamiętać, że w życiu mogą nastąpić różne zmiany. Zarówno takie, które możemy przewidzieć lub te, które nastąpią drastycznie i nieoczekiwanie.

Niektóre zmiany mogą również wywoływać strach w obliczu niepewności, ale także radość albo nawet ból. W każdym razie jedyne, czego jesteśmy pewni, to to, że stan rzeczy, w którym żyjemy, podlega zmienności i często nie możemy nawet przewidzieć, kiedy nadejdzie zwrot albo przełom.

Może Cię zainteresować również ten materiał: Obietnice zmiany: Czy naprawią Twój związek?

Smutna kobieta
Każdy z nas przechodzi zmiany, które mogą nas zaskoczyć. Jednak wiedza, jak sobie z nimi radzić, zapobiega, by dotknęły nas tak bardzo, że wytrącą nas z równowagi.

Dlaczego jest nam trudno zaakceptować zmiany?

Niektóre publikacje wskazują, że istnieje pewien typ lęku, który jest normalny i pozwala ludziom zachować ostrożność w obliczu zagrożeń lub zmian. Jednak jest też inny strach, który może paraliżować i stać się rodzajem hamulca, a nawet wstrzymywać rozwój osobisty.

Jednak niektóre badania podkreślają, że strach przed zmianą jest związany z naszym systemem przekonań. Możemy więc uznać to za coś korzystnego, ponieważ modyfikując nasze myśli, możemy pokonać opór przed zmianami.

Kiedy zmiany zachodzą w jakimkolwiek obszarze naszego życia, ustawiają nas w nowym scenariuszu, w którym nie mamy żadnych pewników ani kontroli. Z tego powodu mamy tendencję do wpadania w panikę.

Na przykład w wielu badaniach stwierdzono, że zmiany zachodzące w miejscu pracy zwykle wywołują niepokój. Zwłaszcza że ludzie czują się przywiązani do tego, co znane, a nieznane może ich przerażać.

Nie możemy jednak uzależniać naszego dobrego samopoczucia emocjonalnego od zmian tylko dlatego, że nie potrafimy zarządzać odpowiednio naszymi emocjami i myślami. Z tego powodu postanowiliśmy podzielić się z Wami szeregiem sugestii, abyście mogli zastosować je w swoim życiu i ostatecznie przełamać opór wobec zmian.

Nie przegap również tego ciekawego materiału: Okres dojrzewania i zmiany nastroju u nastolatków

Wskazówki dotyczące tego, jak pokonać opór przed zmianami

 • Uświadom sobie, że nie możesz ich powstrzymać. To jest pierwszy aksjomat, który musisz zaakceptować. Zapomnij o walce o to, aby było inaczej, ponieważ nigdy nie wygrasz tej bitwy. Rzeczy po prostu się zmieniają i nic nie można na to poradzić.
 • Pomyśl o zyskach. Możesz mieć więcej do zyskania, a mniej do stracenia, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy, ponieważ nie masz obiektywnego spojrzenia na nowy scenariusz.
 • Spróbuj dostrzec pozytywne strony. Zmiana to także szansa na rozwój i bycie lepszym człowiekiem. Niektóre sytuacje mogą nawet obejmować wyższą płacę. Spróbuj znaleźć najlepszą stronę tego, czego doświadczasz.
 • Spójrz w przyszłość. Ponieważ to, czego teraz doświadczasz, niezależnie od tego, czy jest dobre, czy nie, również się zmieni. Sytuacja, w której się znajdujesz, jest również tymczasowa i potem będzie inna.
Zrelaksowana kobieta
W obliczu zmian spróbuj dostrzec jasną stronę rzeczy. Spróbuj również przeanalizować możliwe korzyści, jakie uzyskasz po przezwyciężeniu tego, co uważasz za trudne.

Zmiany to lekcja życia

 • Idź do przodu ucząc się. Zmiany przynoszą okazję do nauki i to jest ten moment, aby to zrozumieć. „Bez względu na to, jak trudne są okoliczności, zawsze jest coś nowego, czego się można nauczyć”.
 • Zidentyfikuj swoje obawy. A potem skontrastuj je z rzeczywistością. Zmiany, przed którymi stoisz, prawdopodobnie nie są tak przerażające, jak sobie wyobrażasz.
 • Szukaj wsparcia. Jeśli czujesz, że potrzebujesz towarzystwa, poszukaj wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny.
 • Idź się przejść. To najlepszy sposób, aby oczyścić umysł. Ze spokojnym umysłem możesz jaśniej myśleć, a także podejmować lepsze decyzje.
 • Zbadaj swój system przekonań. Być może twój sposób pojmowania rzeczywistości jest bardzo sztywny i wystarczy zmodyfikować niektóre myśli i być bardziej elastycznym.
 • Nie bój się przełamać rutyny. Kiedy zostawiamy za sobą rutynowe działania, uczymy się również innych rzeczy, podchodzimy do rzeczywistości z innej perspektywy, a to tylko pomaga nam rozwijać się jako ludzie.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby poczuć się lepiej i mniej się martwić w obliczu zmian. Zobacz, jak inni wokół ciebie również ich doświadczyli, jak pokonali opór i dostosowali się do nowej rzeczywistości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Béjar, H. (1991). La sociología de Norbert Elias: Las cadenas del miedo. Reis. https://doi.org/10.2307/40199494
 • Canals, C. (2016). Automatización : el miedo del trabajador. Informe Mensual – La Caixa.
 • Lopez Bravo, M. D. (2012). Repaso a nuestros miedos. Crítica.
 • Yankovic, B. (2011). Emociones, sentimientos, afecto. El desarrollo emocional. Psicología, Conocimiento y Sociedad.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.