Jak odrzucić złe nawyki wraz z nowym rokiem?

Nowy Rok to zawsze czas na wprowadzenie w życie nowych postanowień. Podpowiadamy, jak pozbyć się złych nawyków, które rujnują Twoje zdrowie i jakość życia.
Jak odrzucić złe nawyki wraz z nowym rokiem?

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Od kilku tygodni mamy już nowy rok. I jak zawsze, prawdopodobnie w Twoich myślach już powstała lista celów na 2021 rok, a jeden z nich jak zwykle dotyczy nawyków. Czy zdecydujesz się odrzucić złe nawyki w nowym roku?

Życzymy powodzenia, ale wiemy, że również szybko, jak się podejmuje decyzję, równie łatwo jest zrezygnować jakiegoś celu i w ogóle nie wprowadzić go w życie. Właściwie to klasyczny przypadek. Nie wypełnienie żadnej z rzeczy, które znalazły się na liście nawyków do rzucenia lub celów do osiągnięcia, jest tak typowe, jak powiedzenie, że zaczynasz dietę w poniedziałek.

Ale nie martw się. Jeśli w tym roku masz więcej determinacji, wypełnić swoje zobowiązania wobec siebie, możesz na nas liczyć. Aby w 2021 roku stać się nową osobą pełną dobrej energii, nauczymy Cię, jak odrzucić złe nawyki i rozpocząć styczeń z właściwym podejściem.

Złe nawyki, które warto odrzucić w nowym roku

Nawyk to zachowanie, które powtarza się bardzo często w naszym codziennym życiu. Mogą to być dobre lub złe rzeczy. Złe nawyki to te, które zagrażają zdrowiu i jakości naszego życia, przynosząc negatywne skutki.

1. Rzuć palenie – ten podstawowy nawyk, z którym musisz zerwać

Według WHO używanie tytoniu zabija 8 milionów istnień rocznie. Ponadto palacze należą do osób najbardziej podatnych na różnego rodzaju choroby. W rzeczywistości, według Centrum Kontroli Chorób i Zapobiegania, palenie papierosów wiąże się z około 80% do 90% zgonów z powodu raka płuc.

Palacze są więc od 15 do 30 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu raka płuc niż osoby niepalące. Dlatego ci, którzy rzucają ten szkodliwy nawyk, zmniejszają swoje ryzyko. Kidshealth zaleca, aby w tym celu szukać wsparcia rodziny i przyjaciół, a także podjąć pewne kroki, aby rzucić palenie:

  • Ustal datę rozpoczęcia procesu.
  • Wyrzuć wszystkie papierosy.
  • Wypierz ubrania i wszystko, co pachnie tytoniem.
  • Przeanalizuj, dlaczego palisz, i usuń wszelkie połączenia z tą przyczyną.
  • Zastąp papierosy czymś innym, na przykład miętą lub marchewką.
Jak odrzucić złe nawyki w nowym roku
Rak płuc jest bezpośrednio związany z paleniem tytoniu, więc jest to nawyk, z którym musisz zerwać.

2. Unikaj bałaganu

Gromadzące się rzeczy przyciągają kurz i są idealnym miejscem dla niechcianych gości, takich jak roztocza, które wywołują alergie. Alergie są skrajną reakcją organizmu na niektóre substancje. W przypadku pyłu objawy mają zwykle charakter oddechowy.

Aby pozbyć się alergii, usuń nadmiar rzeczy zgromadzonych w pudełkach. Ponadto wyrzuć stare  czasopisma, gazety, dekoracje stołu i inne przedmioty, które mogą mieć roztocza. Sprzątaj często mieszkanie, używaj rolet zamiast firan, regularnie dobrze wytrzep materac z łóżka.

3. Unikaj jedzenia późno wieczorem

Na wakacjach zwykle wstaje się późno i pomija śniadanie lub bardzo późno kładzie się spać i zjada się różne przekąski podczas nocnego oglądania seriali. Nie mówiąc już o popołudniowych przekąskach pełnych cukru.

Wszystkim nam zdarzyło się jeść późno wieczorem. Badania wskazują, że ten nawyk jest związany z przyrostem masy ciała i zaburzeniami metabolicznymi, które mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

4. Prokrastynacja – nawyk, z którym lepiej zerwać

Zwlekanie to odkładanie wszelkich zaplanowanych działań na później poprzez szukanie różnych wymówek. Dzieje się tak, ponieważ chcesz za wszelką cenę uniknąć sytuacji, które generują pewien rodzaj stresu. Niestety wpływa to negatywnie na zdrowie emocjonalne.

Aby odrzucić złe nawyki związane ze zwlekaniem, zaleca się stosowanie uważności i uświadomienie sobie sytuacji. Prokrastynacja to w rzeczywistości decyzja, aby nic nie robiąc, doskonale wiedząc, że na dłuższą metę sytuacja tylko się pogorszy.

Co może pomóc? Otóż sugeruje się podzielenie zadania na kilka faz lub sekcji, aby uczynić proces bardziej znośnym.

Medytacja w pracy
Praktykowanie uważności może pomóc nam osiągnąć cele, które sobie wyznaczyliśmy, abyśmy mogli skupić się na teraźniejszości.

Odkryj ten ciekawy materiał na temat nawyków: Metoda SAVERS: nawyki, które zmieniają Twoje życie

Jak odrzucić złe nawyki w Nowym Roku?

Jako ludzie składamy się z przyzwyczajeń. Każdego dnia w niektórych rzeczach powtarzamy prawie te same schematy. Dlatego ich odrzucenie nie jest łatwe. Wymaga dużej dyscypliny, wysiłku i poświęcenia. Aby jednak odrzucić złe nawyki, istnieją strategie poprawiające skuteczność.

Najpierw ustal, dlaczego chcesz to zrobić. Spójrz na powody, dla których popadasz w zły nawyk. Może to być stres, głód lub automatyczna reakcja na jakiś zewnętrzny bodziec.

Następnie przerwij procesy wyzwalające. Zmień coś w swojej rutynie. Ważne jest, aby przestać czuć powód, który prowadzi do powtarzania złego nawyku. Oderwij się od tych automatycznych procesów. Jeśli wiesz, że stres wywołany hałasem ulicy powoduje, że obgryzasz paznokcie, zmień pokój lub dowiedz się, jak się odgrodzić od hałasu.

Następną rzeczą jest zastąpienie jednego nawyku innym. Jeśli Twoim nawykiem jest gryzienie warg, możesz znaleźć inną czynność, która jest korzystna dla zdrowia i nie wyrządza szkody. Zacznij ćwiczyć, czytać, gryźć marchewki, jabłka lub miętówki.

Ogólnie rzecz biorąc, wyuczone, zautomatyzowane zachowania są tym, co składa się na nasz dzień powszedni. Pozostają głęboko w podświadomości, nadając bieg naszej rutynie. Ale dla naszego dobrego samopoczucia zawsze dobrze jest odrzucić stare, oduczy się czegoś, aby się czegoś nauczyć i zacząć od nowa.

To może Cię zainteresować ...
Nawyki konsumpcyjne prowadzące do otyłości
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Nawyki konsumpcyjne prowadzące do otyłości

Nawyki konsumpcyjne prowadzące do otyłości mogą pojawić się w naszym życiu niezauważalnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak tego uniknąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.