Nawyk prokrastynacji - co się za tym kryje?

Przez większość czasu i w większości przypadków ludzie, którzy zwlekają z wykonywaniem obowiązków, mają problem z odpowiednią organizacją pracy. Nie rozróżniają oni czynności priorytetowych od drugorzędnych i nie potrafią delegować zadań.
Nawyk prokrastynacji - co się za tym kryje?

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy pamiętasz tę frazę: “nie zostawiaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj?” Cóż, nawyk prokrastynacji to właśnie robienie rzeczy dokładnie przeciwnej temu mądremu zaleceniu.

Co jednak tak naprawdę powoduje i co kryje się za nawykiem prokrastynacji, czyli odkładania na później lub zwlekania?

Ludzie, którzy wszystko odwlekają często po prostu nie potrafią tego uniknąć. Jest to dla nich swojego rodzaju wyższa siła, która wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z lenistwem. Związana jest bowiem z innymi czynnikami.

Odkryjemy i opiszemy więc dzisiaj niektóre z nich.

1. Stan psychiczny związany z lękiem i niepokojem

Wiele osób wszystko odwleka, ponieważ nie wiedzą oni, jak poprawnie kontrolować swoje emocje i stres. To może natomiast przerodzić się w niepokój i lęk.

Czy można cofnąć czas?

Mają skłonności właśnie do ciągłego zmartwienia i niepokoju, łatwo się rozpraszają, często postrzegają projekty jako zbyt duże, skomplikowane i niezrozumiałe. Z tego powodu, odkładają na później rzeczy, które należą do ich obowiązków i które i tak trzeba będzie zrobić.

Wbrew pozorom nie jest to spowodowane istnieniem innych projektów, na których muszą się skupić. Generalnie, wykazują oni tendencję do marnowania swojego czasu lub poświęcania go na inne, mniej ważne projekty, nawet jeśli ten, który odkładają na później jest w rzeczywistości priorytetem.

Ludzie odczuwający niepokój i borykający się z lękiem mają tendencję do zwlekania. Czynią to natomiast oszukując samych siebie lub stosując wymówki, do których należą między innymi takie stwierdzenia, jak:

  • “Nie mogę się teraz skupić, zrobię to jutro, gdy będę bardziej zdeterminowany do pracy.”
  • “Źle się czuję. Będę pracował nad tymi rzeczami, które wykonuje się bardziej automatycznie, a nad tym konkretnym, bardziej skomplikowanym zadaniem popracuję bardziej poważnie, kiedy poczuję się lepiej.”
  • “Mam inne rzeczy, które mogę teraz dokończyć. Zrobię więc je, a tę zostawię na później.”

Jak można zauważyć, ludzie z lękiem szukają natychmiastowego rozwiązania, aby wyeliminować niekomfortową sytuację. Jednak ostatecznie, może to tylko wszystko pogorszyć. Stracą oni bowiem bardzo dużo cennego, a czasem jedynego na wykonanie danego zadania czasu.

Warto również przeczytać: Jeden dzień na wsi – jakie korzyści może Ci przynieść?

2. Nawyk prokrastynacji – nieprawidłowa organizacja pracy

Kiedy mówimy o prokrastynacji, bardzo prawdopodobne jest, że osoba, która to robi ma poważne problemy z organizacją pracy. Każdy z nas szuka sposobu na najlepsze zorganizowanie swoich działań i zadań. Chcemy być,jak najbardziej wydajni i skutecznie wykonywać swoje obowiązki.

Dezorganizacja pracy

Zawsze jednak należy pamiętać o priorytetowych zadaniach, które mogą przed nami stać.

Są różne zadania, które odwlekamy. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Czynimy tak czasem dlatego, że możemy je rozplanować, odłożyć na następny dzień, a nawet przekazać do wykonania innym osobom.

Jednak zazwyczaj dzieje się tak, że odwlekamy zrobienie rzeczy, która powinna być dla nas priorytetem. Dlatego też dobra organizacja pracy może nam pomóc wyeliminować niekorzystny nawyk prokrastynacji. Może się nawet zdarzyć, że dzięki temu zaoszczędzimy czas i znajdziemy parę chwil na spowolnienie tempa i relaks.

Aby lepiej się zorganizować, najlepiej skupić się na priorytetach. W tym celu zalecamy używania macierzy Eisenhowera.

Macierz składa się z czterech bloków, czyli kwadrantów. Są one sklasyfikowane na podstawie ich ważności i pilności. Mądre i konsekwentne używanie macierzy może bardzo pomóc w pokonaniu niechcianego nawyku prokrastynacji.

3. Przecenianie ilości czasu na wykonanie zadania

Przecenianie naszego czasu jest czymś, co bardzo dobrze rozumieją osoby, które nie są punktualne. Czasem zdarza im się myśleć, a w zasadzie są przekonani, że mają dużo czasu na zrobienie różnych rzeczy, na przykład przed spotkaniem ze znajomymi. W rzeczywistości jest jednak całkiem inaczej.

rozmowa znajomych o eliminacji prokrastynacji

Ludzie, którzy odwlekają, mają tendencję do przeceniania ilości swojego czasu, nawet jeśli idzie to w parze z wymówkami i samooszukiwaniem się.

Na przykład osoby, które odwlekają, myślą, że uda im się wykonać pewne zadania w dwa dni. Jednak zazwyczaj pojawiają się nieprzewidziane lub zignorowane komplikacje, wątpliwości lub problemy, które wydłużają proces i nie starcza im czasu.

Przecenianie ilości czasu, jaki masz na ukończenie zadania może więc Cię zestresować. W rezultacie sprawi to, że nie będziesz w stanie nic zrobić. Może się zdarzyć też, że ostatecznie jakość Twojej pracy nie będzie tak dobra, jak mogłaby być. Wszystko to wiąże się także z bardzo niskim zadośćuczynieniem lub zapłatą.

Aby tego uniknąć, miej na uwadze macierz Eisenhowera: pomoże Ci to lepiej zorganizować i określić pilne zadania, wyeliminuje lęk i niepokój. Unikniesz również przeceniania czasu, który masz na poprawne wykonanie danej czynności.

Im szybciej ukończysz pracę, do której nie potrafisz się zmotywować, tym lepiej. Będziesz potem mógł poświęcić się tym zadaniom, które mimo że są mniej ważne, są według Twojej oceny bardziej interesujące lub przyjemniejsze. Ostatecznie poczujesz satysfakcję i uznasz, że poczyniłeś postępy na drodze do eliminacji nawyku prokrastynacji.

Zwróć uwagę!

Wszyscy chyba pamiętamy czasy nauki czy studiów, kiedy mówiono nam: “zacznij od wykonania tej pracy lub poucz się tego materiału, który uważasz za najgorszy lub najtrudniejszy.” Jest to mądra porada na koniec, która sprawdza się nie tylko w szkole czy na studiach. Możemy zastosować się do niej także w innych aspektach naszego życia, na przykład w pracy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.